آیا برای ازدواج دوم دختر اجازه پدر لازم است؟

به گزارش هدا بلاگ، به موجب ماده 1043 قانون مدنی نکاح دختر باکره، اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه از دادن اجازه مضایقه کند، اجازه او ساقط و در این صورت، دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج کند و شرایط نکاح و مهریه که بین آن ها قرار داده شده، پس از اخذ اجازه از دادگاه، به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند؛ بنابراین بر اساس ماده مذکور، دخترانی که باکره هستند، باید از پدر و یا جد پدری خود رضایت یا اجازه ازدواج گرفته باشند و در این خصوص، تفاوتی نمی کند که دختران در چه سنی باشند. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا در ازدواج دوم دختر، باز هم اجازه پدر یا جد پدری الزامی است؟

آیا برای ازدواج دوم دختر اجازه پدر لازم است؟

چه دخترانی باکره محسوب می گردند؟

سؤال مهمی که در اینجا مطرح می گردد این است که چه دخترانی باکره به حساب می آیند؟ آیا دختری که در اثر ورزش بکارتش را ازدست داده باز هم باکره به حساب می آید؟ و یا آیا دختری که در اثر زنا بکارتش را از دست داده است هنوز باکره به حساب می آید؟

اگر بکارت دختری به علتی غیر از رابطه جنسی مانند پرش، ورزش، عمل جراحی و... زایل شده باشد وصف باکره از وی سلب نمی گردد همچنین هرگاه دختری ازدواج کرده باشد، ولی بکارت وی زایل نشده باشد همچنان باکره محسوب می گردد و نکاح مجدد وی موقوف به اذن پدر یا جد پدری است. اما اگر بکارت دختری در اثر رابطه جنسی اعم از شرعی یا غیر شرعی زایل گردد چنین زنی باکره نیست و ولایت پدر یا جد چدری ساقط می گردد بنابرین، برای ازدواج نیاز به اذن پدر یا جد پدری ندارد.

همانگونه که در متن ماده 1043 قانون مدنی اشاره شده است، کسب اجازه از پدر یا جد پدری برای ازدواج دختر فقط در صورتی مورد نیاز است که دختر دوشیزه یا باکره باشد. به همین دلیل در صورتی که دختری قبلا یک مرتبه ازدواج کرده باشد، دیگر به لحاظ قانونی نیازمند کسب اجازه و یا رضایت پدر یا جد پدری نیست.

ذکر این نکته ضروری است که اگر قبلا دختر یک مرتبه به عقد نکاح مردی درآمده، اما قبل از اینکه رابطه زناشویی میان آنان واقع گردد، عقد نکاح منحل شده و پایان پیدا کرده باشد، از آنجا که هنوز دختر باکره است، برای ازدواج نیازمند کسب رضایت یا اجازه پدر یا جد پدری است؛ بنابراین در این حالت ازدواج مجدد بدون رضایت پدر یا جد پدری صحیح نخواهد بود.

بیشتر بخوانید
  • منظور از مهریه حال یا موجل چیست و کدام یک به نفع زن است؟
  • منظور از عده طلاق چیست و عده چه مدت و چه احکامی دارد؟
  • دختران در چه شرایطی برای ازدواج نیاز به اجازه دادگاه دارند؟

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1335

به "آیا برای ازدواج دوم دختر اجازه پدر لازم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا برای ازدواج دوم دختر اجازه پدر لازم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید