بارش برف سرخ در قطب جنوب

به گزارش هدا بلاگ، چندین هفته است که دورادور دانشمندانی را که در پایگاه تحقیقاتی ورنادسکی در قطب جنوب کار می نمایند، به تعبیر خودشان، برف تمشکی فرا گرفته است.

بارش برف سرخ در قطب جنوب

با بازگشت دمای پایین در زمستان، این خزه، که نام رسمی آن کلامیدوموناس نیوالیس است، به حالت خفته درمی آید و رنگ قرمز به خود می گیرد

دانشمندان می گویند برف سرخ رنگ، نور خورشید را کمتر منعکس می نماید و باعث می گردد یخ ها زودتر آب گردد. در یک ایستگاه تحقیقاتی اوکراینی، برف به علت رویش خزه، رنگ سرخ به خود گرفته است و این امر بر تغییرات اقلیمی اثر می گذارد.

چندین هفته است که دورادور دانشمندانی را که در پایگاه تحقیقاتی ورنادسکی در قطب جنوب کار می نمایند، به تعبیر خودشان، برف تمشکی فرا گرفته است.

تصاویری که وزارت آموزش و علوم اوکراین دوشنبه منتشر کرد، این پدیده را نشان می دهد. علت این پدیده، خزه های میکروسکوپی است که در شرایط آب و هوایی مساعد فصل تابستان قطب جنوب بر روی برف می رویند.

این وزارت شرح داد که این خزه ها می توانند در دما های بسیار پایین زمستان قطب جنوب زنده بمانند و با افزایش دما در تابستان (بین اکتبر و فوریه) دوباره جوانه بزنند.

سلول های این خزه ها یک لایه قرمز کاروتن در خود دارد که از آن در برابر تشعشعات فرابنفش حفاظت می نماید و لکه های سرخ رنگی شبیه به مربای تمشک در برف ایجاد می نماید.

براساس متن مطلبی که این وزارت در فیسبوک منتشر نموده است، این برف به دلیل رنگ تیره اش می تواند در تغییرات اقلیمی نیز نقش داشته باشد. در این مطلب آمده است: این برف به علت رنگ سرخش نور خورشید را کمتر منعکس می نماید و سریع تر ذوب می گردد. در نتیجه خزه های براق و براق تری در آن رشد می نماید.

با بازگشت دمای پایین در زمستان، این خزه، که نام رسمی آن کلامیدوموناس نیوالیس است، به حالت خفته درمی آید و رنگ قرمز به خود می گیرد.

وزارت آموزش و علوم اوکراین می گوید، این پدیده طبیعی را، که به برف هندوانه ای نیز مشهور است، می توان در قطب شمال، آلپ و سایر اکوسیستم های کوهستان های مرتفع، و همچنین در قطب جنوب مشاهده کرد.

قطب جنوب این ماه یک موج گرمای نه روزه را به خود دیده است، و به طور موقت گرم ترین دمای تاریخ خود (18.3 درجه سانتیگراد در ایستگاه تحقیقاتی اسپرانزای آرژانتین) را ثبت نموده است.

هفته گذشته، تصاویر منتشر شده توسط ناسا نشان داد که نزدیک به یک چهارم پوشش برفی یکی از جزایر قطب جنوب در موج گرما ذوب شده است. یک زمین شناس گفته است که این ذوب شدن معمولاً در منطقه ای مثل آلاسکا رخ می دهد، نه قطب جنوب.

ماوری پلتو، استاد زمین شناسی دانشکده نیکولز ماساچوست، به سایت خبری رصدخانه زمین ناسا گفت: تا به حال ندیده ام حوضچه های حاصل از ذوب برف به این سرعت در قطب جنوب شکل بگیرند. این نوع رخداد ها را در آلاسکا و گرینلند می بینیم، اما معمولاً در قطب جنوب چنین چیزی رخ نمی دهد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 فروردین 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 254

به "بارش برف سرخ در قطب جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش برف سرخ در قطب جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید