تاکید سازمان بهداشت جهانی بر رمزگشایی منشاء ویروس کرونا

به گزارش هدا بلاگ، با انتشار خبر ماموریت تازه سازمان جهانی بهداشت در خصوص یافتن منشا ویروس کرونا و چگونگی گسترش آن، این سازمان بر اهمیت رمزگشایی منشا ویروس در توقف کووید-19 و نجات انسان تاکید نموده است.

تاکید سازمان بهداشت جهانی بر رمزگشایی منشاء ویروس کرونا

خبرگزاری بلومبرگ در نوشتاری با مضمون آنچه ما درباره منشا کرونا نمی دانیم، ممکن است ما را بکشد اضافه کرد: سازمان دنیای بهداشت در پی یک ماموریت تازه در چین برای یافتن سرمنشا ویروس کروناست. در این راستا تیمی از بهترین ویروس.شناسان در کوشش برای پرده برداشتن از این راز هستند که چگونه یک ویروس کرونا از حیات وحش روستاهای چین به مراکز مهم جمعیتی راه پیدا کرد؟ و چه زنجیره ای از جهش های ژنتیکی سبب ایجاد یک عامل بیماری زا (پاتوژن) شده که تا این اندازه مسری بوده است؟

رمزگشایی از چگونگی ایجاد ویروس کرونا که به سراسر دنیا راه پیدا نموده، گامی اساسی در جهت توقف یک بیماری همه گیر خواهد بود که تا به امروز منجر به مرگ بیش از 283 هزار نفر شده است و می تواند بدترین رکود مالی را رقم بزند.

در ادامه این مطلب آمده است: در حالی که در ایالات متحده، اروپا و چین فرایند ساخت واکسن در حال اجرا است، امکان دارد جهت پیش رو برای دستیابی به واکسن ماه ها به طول انجامد.

در عین حال، باید در نظر داشته باشیم که امکان شیوع مرگبار ثانویه این ویروس در مناطقی که اکنون گسترش کرونا کم شده، هنوز وجود دارد. حتی بیم آن وجود دارد کووید-19 بار دیگر در چین همان جایی که نخستین بار این بیماری گزارش شد، گسترش یابد.

هفته گذشته، سازمان دنیای بهداشت از پکن خواست تا مأموریتی تازه برای محققان اپیدمیولوژیک فراهم کند.

شی جین پینگ رییس جمهوری چین که شخصا بر شیوه واکنش این کشور و تحقیق درباره چگونگی شروع این بیماری نظارت دارد، باید چنین ماموریتی را تائید کند.

از طرفی، با افزایش شمار مرگ ومیر ناشی از کرونا در دنیا و افزایش نرخ بیکاری و سقوط مالی، فشار بر پکن برای همکاری در این خصوص بالا رفته است.

نزدیک به 6 ماه از شروع این بحران دنیای می گذرد و هنوز شکاف های سترگی در دانش بشر برای شناخت این ویروس وجود دارد.

در این میان پرسش های بی پاسخ نیز مانع مهار انسان در گسترش کووید-19 شده، ضمن آنکه لفاظی میان پکن و واشنگتن بر سر منشا این ویروس بالا گرفته است.

نزدیک به 70 درصد از بیماری های عفونی در حال ظهور در انسان، بین انسان و حیوان مشترک اند و یا از حیوانات به انسان منتقل می شوند.

ترتیب توالی ژنوم ویروس جدید کرونا نیز نشان دهنده ارتباط با دو ویروس کشنده دیگر است که از خفاش ها منتقل شده اند.

بیماری سارس یا سندرم حاد تنفسی که در سال 2002 در چین شروع شد و سندرم تنفسی خاورمیانه یا مرس که یک دهه بعد به وسیله یک منبع حیوانی ثانویه به اسنان ها سرایت کرد، از این نمونه هستند.

در مورد ویروس سارس، متخصصان به نوعی گربه از پستانداران کوچک مشکوک بودند. در مورد بیماری مرس نیز اعتقاد بر این بود که از شتر به انسان منتقل شده است.

اکنون فرض بر این است که ویروس جدید کرونا نیز جهتی مشابه را گذرانده است، اما به گفته پیتر بن امبارک کارشناس ایمنی غذا و بیماری های حیوانات سازمان دنیای بهداشت، محققان بر این باورند که در جهت انتقال ویروس کرونا به انسان یک حیوان میزبان دیگر نیز نقش داشته و این را می توان حلقه مفقوده میان مبدا ویروس و زمان شروع گسترش آن رد میان انسان ها دانست.

حیوانات خانگی

یک احتمال نگران نماینده این است که یک منبع حیوانی ناشناخته همچنان در حال گسترش کووید-19 است.

محققان سازمان دنیای بهداشت روز آدینه گزارش دادند که گربه های خانگی می توانند ویروس کرونا را به 37 گونه دیگر خانواده گربه سانان منتقل نمایند، اگرچه هنوز هیچ مدرکی برای اثبات انتقال ویروس از گربه ها به انسان در دست نیست.

در این میان، دولت ترامپ پکن را متهم به سرپوش گذاشتن در مورد شدت کووید-19 در چین می نماید. هرچند این ادعاها بدون ارائه شواهد بیان شده؛ ادعاهایی که براساس آن وانشگتن معتقد است ویروس کرونا از یک آزمایشگاه ویروس شناسی در ووهان نشت پیدا نموده؛ شهری در مرکز چین که نخستین بار بیماری کووید-19 گزارش شد.

از سوی دیگر، یک مقام چینی نیز در توئیتی، ارتش آمریکا را به فراوری این پاتوژن در کشور خود متهم کرد.

اما دانشمندانی که ژنتیک ویروس را مورد مطالعه قرار داده اند، معتقدند منشأ این ویروس طبیعی است نه آزمایشگاهی.

به گفته استنلی پرلمن استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشگاه آیووا که از آزمایشگاه تحقیقاتی ووهان بازدید نموده و مرتبه علمی آن را بسیار بالا می داند، آزادسازی تصادفی ویروس از یک آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان را در تئوری امکان.پذیر، اما در عمل بسیار ناممکن می داند.

شاید یکی از دلایل شهرت این آزمایشگاه شی جانگلی معاون 56 ساله موسسه ویروس شناسی ووهان است.

وی در سال 2004، در غارهای نزدیک شهر کونمینگ، شهری در استان جنوبی یونان چین، یک مخزن طبیعی از ویروس کرونا را پیدا کرد.

جانگلی در همان سال مقاله ای را در نشریه نیچر-Nature به چاپ رساند که نشان می داد توالی ژنومی پاتوژن ویروس جدید کرونا 96 درصد مشابه با ویروس های کرونایی است که در غارهای کونمینگ یافت شد.

شی به تازگی در مصاحبه با نشریه ساینس آمریکا گفت: مروری بر خصوصیات ژنتیکی ویروس هایی که در آزمایشگاه با آن ها کار نموده است، با ویروس کرونایی که در میان انسان ها منتشر شده، شباهتی ندارد.

اما این موضوع به دانشمندان در منشا و چگونگی جهش این ویروس کمکی نکرد. بازارهای فروش حیوانات زنده، مانند بازارچه ووهان که بسیاری از نخستین موارد ابتلا به کرونا در آن ردیابی شده، پیش از این نیز در گسترش بیماری نقش داشته اند. با این حال کارشناسان مطمئن نیستند که آیا شیوع این بیماری از بازار شروع شده یا خیر.

پیتر دزاک یک بوم شناس متخصص در شاخه بیماری های عفونی احتمال می دهد که کووید-19 حتی پیش از دسامبر (اوایل دیماه 98) - که نخستین مورد بیماری گزارش شده- خارج از ووهان شروع شده باشد.

وی تخمین می زند هر ساله یک تا هفت میلیون نفر در جنوب چین و آسیای جنوب شرقی ممکن است به ویروس های با سرمنشا خفاش ها مبتلا شوند و بسیاری از این ویروس ها پیش از ورود به مراکز عمده جمعیتی به راحتی بین مردم آشکار نمی شوند.

وی اضافه کرد: گسترش کووید-19 ممکن است میان افرادی در جنوب چین و یا آسیای جنوب شرق حتی پیش از ماه نوامبر (آبان) شروع شده است.

سناریوی دیگر پیش بینی می نماید که شخصی که در کار تجارت حیوانات بوده، حیوانات آلوده را وارد بازار ووهان نموده باشد.

سوال مهم دیگر این است که آیا ویروس به طور مستقیم از خفاش ها یا به وسیله منبع ثانویه به انسان منتقل شده است. اگر گزینه دوم درست باشد، دام ها یا حیوانات وحشی ممکن است هنوز در حال انتشار عفونت باشند. پنگولین که نوعی جانور پستاندار مورچه خوار است امکان دارد میزبان دوم این بیماری باشد.

بی تردید درک همه این سناریوها، مستلزم تحقیقات علمی بسیار است. ویروس ها بطور مداوم در حال جهش هستند و از این رو با ردیابی نسخه های ژنتیکی مشابه، متخصصان می توانند شیوه گسترش بیماری های همه گیر را شناسایی نمایند.

دزاک در بخش دیگری از سخنان خود تاکید نمود با شمارش میزان جهش های ویروس می توان سرمنشا اصلی ویروس را شناسایی کرد.

بنابراین ردیابی منشا ویروس با همکاری دولت چین و دسترسی آزادانه به بازار ووهان، فروشندگان حیوانات، داده های بیماران و جمعیت حیوانات می تواند نقش موثری در این جهت داشته باشد و به همان اندازه محرمانه نگهداشتن منشا کرونا هزینه گزافی برای بشر خواهد داشت.

در واقع درسی که بحران کنونی به ما آموخته این است که با افزایش جمعیت و دست درازی به حیات وحش، خطر شیوع ویروس های خطرناک از حیوان به انسان همچنان بالاست و در دنیایی این چنین بهم پیوسته، همه گیری هایی که پیش از این محدود به یک منطقه بوده، می توانند با سرعتی خیره نماینده در سراسر دنیا منتقل شوند.

لذا بدون وجود سیستم های تحقیق و نظارت در مورد ویروس های با سرمنشا حیوانی و تنظیم مقررات برای بازارهای سنتی و تجارت حیوانات وحشی در دنیا، خطرات بیماری های همه گیر در آینده بسیار زیاد است.

دزاک همچنین تاکید نمود: اگر ما کاری نکنیم و به فرایند 50 سال گذشته ادامه دهیم، در آینده نزدیک باز هم شاهد شیوع دنیای ویروس خطرناک دیگری خواهیم بود.

براس آخرین امار منتشر شده تا به امروز بیش از 4 میلیون و 181 هزار نفر در سراسر دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان نزدیک به 284 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.،ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 638

به "تاکید سازمان بهداشت جهانی بر رمزگشایی منشاء ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید سازمان بهداشت جهانی بر رمزگشایی منشاء ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید