دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان با دارویی از عصاره زرشک

به گزارش هدا بلاگ، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند با فناوری نانو، دارورسانی هدفمند وهوشمند را با یک داروی طبیعی از زرشک در راستای درمان سرطان اجرایی نمایند.

دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان با دارویی از عصاره زرشک

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهشید گیوریان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی پزشکی در مورد طرح خود با عنوان سنتز و مشخصه یابی نانوذرات حساس به اولتراسوند با ساختار هسته پوسته به منظور دارو رسانی کنترل شده گفت: این طرح ادامه یک پروژه دکتری بوده و در راستای دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان اجرایی شده است.

وی با تاکید بر اینکه در این پروژه از داروی طبیعی که از عصاره زرشک با خاصیت ضد سرطانی، آنتی باکتریایی، ضد الزایمر است بهره بردیم، خاطر نشان کرد: در این پروژه از داروی بربرین کلراید استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه دارورسانی هدفمند در جهان با داروهای مختلف مورد تحقیق و آنالیز قرار گرفته گفت: اما تا به امروز از این داروی طبیعی که از عصاره زرشک بوده در دارورسانی هوشمند استفاده نشده است.

گیوریان با تاکید بر اینکه درمان هدفمند سرطان از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان نمود: به دلیل اینکه این بیماران در درمان های دارویی با عوارض زیادی روبرو می شوند از این رو ضروری است که میزان دارو کم گردد تا میزان عوارض جانبی ناشی مصرف آنها به حداقل ممکن برسد.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وقتی دارو به صورت هدفمند استفاده گردد و به وسیله ورید وارد بدن گردد میزان مصرف دارو کم خواهد شد که هدف ما در این پروژه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه هم با هدف هوشمندسازی پیش رفته است، گفت: در این پروژه از فناوری نانو بهره بردیم.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به این تحقیقات و نتایج آن گفت: این سامانه زیست تخریب پذیر است، حساسیت بالایی نسبت به امواج اولتراسوند دارد و به دلیل سایز نانومتری میتواند با یاری اولتراسوند به راحتی به بافت هدف نزدیک گردد و در آن اثر گذار باشد.

گیوریان با اشاره به مراحل پروژه گفت: پس از اتمام تست های حیوانی سامانه که نتایج قابل انتظاری تا به امروز از آن دریافت شده است، وارد مرحله تجاری سازی خواهد شد که در دسترس قرار گیرد. امید است که با یاری این سامانه هوشمند و کنترل شده ، درمان موثرتر با عوارض خیلی کمتر برای سرطان فراهم گردد.

انتهای پیغام/

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1000

به "دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان با دارویی از عصاره زرشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان با دارویی از عصاره زرشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید