در نخستین مناظره ترامپ و بایدن چه گذشت

به گزارش هدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، نخستین مناظره انتخاباتی میان دونالد ترامپ رئیس جمهور و نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا و جو بایدن رقیب اصلی وی از حزب دموکرات چهارشنبه صبح ساعت 4 و 30 دقیقه به وقت تهران آغاز شد.

در نخستین مناظره ترامپ و بایدن چه گذشت

این مناظره که در دانشگاه کیس وسترن رزرو در شهر کلیولند اوهایو برگزار شد، شامل 6 بخش 15 دقیقه ای (مجموعاً 90 دقیقه) بود که هر بخش به یک موضوع مجزا اختصاص داشت. این موضوعات عبارت بودند: سوابق ترامپ و بایدن؛ دیوان عالی آمریکا؛ بیماری کووید -19؛ اقتصاد؛ نژاد و خشونت در شهرهای آمریکا؛ و صحت انتخابات.

مدیر این مناظره انتخاباتی کریس والاس مجری برنامه فاکس نیوز ساندی بود.

مجری و مدیر مناظره هر بخش را با یک پرسش آغاز می کند و هر کدام از نامزدها دو دقیقه برای پاسخگویی به این پرسش زمان خواهند داشت. نامزدها همچنین فرصت دارند تا به یکدیگر پاسخ دهند. مجری همچنین از توازن زمان اختصاص یافته به هر بخش برای انجام گفتگویی عمیق تر پیرامون آن موضوع استفاده می کند.

در ابتدای برنامه، کریس والاس با توضیح فرایند برگزاری این مناظره انتخاباتی، گفت که این مناظره تحت نظارت کمیسیون مناظره های انتخاباتی برگزار می شود و هیچیک از پرسش ها از قبل به کمیسیون و نامزدها گفته نشده است. وی همچنین گفت که پروتکل های بهداشتی در این مناظره رعایت می شود و دو کارزار انتخاباتی موافقت کردند که دو نامزد در این مناظره با یکدیگر دست ندهند. تماشاگران حاضر در این مناظره نیز قول داده اند که از ابراز احساسات خودداری کرده و سکوت اختیار کنند.

دیوان عالی آمریکا

والاس: موضوع اول مربوط است به دیوان عالی آمریکا؛ آقای ترامپ، شما خانم امی کانی بارت را به عنوان جانشین قاضی فقید روث گینسبرگ انتخاب کردید؛ شما گفتید که قانون اساسی به صراحت معین کرده که شما می توانید این فرد را انتخاب کنید؛ آقای بایدن، شما هم می گوئید که تلاشی از سوی جمهوری خواستار و رئیس جمهور برای پیش بردن نامزدی این خانم با سوء استفاده از قدرت در حال انجام است. پرسش این است: هریک از شما برای گفته های خود چه استدلالی دارید و فکر می کنید که خانم بارت دیوان عالی را به کجا هدایت خواهد کرد؟

ترامپ: ما صاف و ساده در انتخابات پیروز شدیم و این پیروزی پیامدهایی داشت و ما اختیار سنا و کاخ سفید را در اختیار گرفتیم. ما یک نامزد فوق العاده داریم که مورد احترام همه است و از نظر دانش فوق العاده است. من بعد از انتخابات هم زمان دارم. او [خانم بارت] به شایستگی قضات قبلی دیوان عالی آمریکا است. ما انتخابات را بُردیم و این حق را داریم که او را انتخاب کنیم. دمکرات ها هم اگر این فرصت را داشتند، همین کار را می کردند؛ مسئله این است که آنها در انتخابات پیروز نشدند.

بایدن: سپاسگزار از شما برای این برنامه، مردم آمریکا این حق را دارند که بتوانند تصمیم بگیرند چه کسی قاضی دیوان عالی آمریکا شود. این مسئله در خصوص انتخاب سناتورها و رئیس جمهور هم صدق می کند. اما حالا آنها این شانس را ندارند چون الان ما در وسط برگزاری انتخابات هستیم و انتخابات آغاز شده و تا به امروز دهها هزار نفر رأی داده اند و ما باید صبر کنیم تا ببینیم نتیجه انتخابات چه می شود. این تنها راه برای بیان دیدگاه مردم آمریکا در خصوص انتخاب رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور است.

بایدن در ادامه با اشاره به تلاش ترامپ برای خلاصی یافتن از برنامه خدمات درمانی همگانی (اوباماکر) و تلاش دولت وی برای دستیابی به این هدف از مجرای دیوان عالی، اظهار داشت که در این صورت نزدیک به 20 میلیون نفر از مردم آمریکا حق بیمه خود را از دست می دهند. نامزد دموکرات انتخابات آمریکا به صراحت گفت: من با نامزد وی برای دیوان عالی مسئله ای ندارم اما ایشان (بارت) قبل از تصدی این سمت گفته اند که بیمه خدمات درمانی همگانی مغایر با قانون اساسی است.

ترامپ: من برای چهار سال انتخاب شده ام و نه سه سال و در حال حاضر گشایشی در دیوان عالی [برای انتخاب قاضی جدید] بوجود آمده است.

والاس: یک هفته پس از انتخابات آمریکا، دولت ترامپ به همراه یک گروه از 18 تن از وکلای ایالتی قصد داشتند که اعتبار بیمه خدمات درمانی همگانی [اوباما کِر] را به سرانجام برسانند. ظرف چهار سال گذشته شما [ترامپ] قول دادید که این برنامه را جایگزین کنید، اما تا به امروز هیچ طرح فراگیری ارائه نکردید که جایگزین اوباماکر شود. در عوض، شما هفته پیش یک فرمان اجرایی نمادین را در حمایت از افرادی که ناراحتی جسمانی قبلی دارند، امضا کردید؛ دقیقاً پنج روز پیش از این مناظره. واقعاً برنامه بهداشتی و درمانی شما چیست؟

ترامپ: [با لحن تمسخرآمیز] من در حال مناظره با شما [والاس] هستم و نه بایدن. هیچ چیز نمادین نیست، من در حال پائین آوردن قیمت اقلام دارویی هستم، کاری که بایدن ظرف 47 سال انجام نداده است.

والاس: آقای بایدن، آیا استدلال جمهوری خواستار و رئیس جمهور را می پذیرید که اوباماکر به بیمه های خصوصی سرانجام خواهد داد و سلطه دولت را به همراه خواهد داشت؟

بایدن: این بیمه [اوباماکر] تنها برای افراد نیازمند است. از این رو بیشتریت مردم در این گروه قرار نخواهند گرفت… هرچی که ایشان [ترامپ] گفته دروغ بوده و همه می دانند که ایشان یک دروغگو است. ایشان نمی خواهد به افراد نیازمند به بیمه خدمات درمانی کمکی بکند. ایشان می خواهد علاوه بر 10 میلیون نفری که بیمه کاری خود را به دلیل رکود کنونی از دست داده اند، 20 میلیون نفر دیگر را از اوباماکر محروم کند. او هیچ برنامه ای برای بیمه خدمات درمانی ندارد.

بیماری کووید -19

والاس: موضوع دوم، بیماری کووید -19 است. که در آمریکا تا به امروز 7 میلیون نفر را مبتلا کرده و حدود 200 هزار قربانی برجای گذاشته است. حتی پس از تولید یک واکسن مؤثر ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد که این بیماری تحت کنترل درآید و زندگی به حالت عادی برشود. پرسش این است: شما با اتکاء به گفته ها و آنچه که انجام داده و یا انجام خواهید داد، چرا فکر می کنید که در زمینه مقابله با این بحران بهداشتی، مردم آمریکا باید به شما بیش از دیگری اعتماد کنند؟

بایدن: 200 هزار نفر جان خود را از دست داده اند و 7 میلیون نفر مبتلا شده اند. ما 4 درصد جمعیت جهان را داریم اما 20 درصد مرگ و میر ناشی از این بیماری به ایالات متحده مربوط می شود. روزانه 40 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده و 750 تا یکهزار نفر جان خود را از دست می دهند. ایشان [ترامپ] وقتی آمار را ارائه می کرد، گفت همینی که هست.. [خطاب به ترامپ] همینی که هست بخاطر اینکه تو همونی هستی که هستی. رئیس جمهور هیچ برنامه ای برای مقابله با این بیماری ندارد. وی از ماه فوریه در خصوص جدی بودن این بیماری و شدت مرگبار بودن آن خبر داشت و حتی در یک نوار صوتی ضبط شده گفت که بله من می دانستم. اما او به مردم هشداری نداد تا به گفته خودش مردم دچار ترس و نگرانی نشوند.... ترامپ صبر کرد و صبر کرد و هیچ اقدامی نکرد. من هم در ماه مارس و هم در ماه ژوئیه گفتم که چکار می کنم. ما باید پول و تجهیزات محافظتی را به مردم بدهیم و همینطور پولی که مجلس کنندگان آمریکا تصویب کرد را باید به مردم بدهیم تا کسب و کارهای خود را راه بیاندازند و مدارس را باز نگه دارند. اما تو [ترامپ] باید از زمین بازی گلف خودت بیرون بیایی تا اون پولی را که لازم است، تأمین کنی و به مردم بدهی.

ترامپ: اگر به حرفهای شما گوش می دادیم و مرزهای کشور را باز نگه می داشتیم، بجای 200 هزار نفر میلیونها نفر جان خود را از دست می داند. این [بیماری] تقصیر چین بود. و وقتی در خصوص آمار و ارقام حرف می زنید، نمی دانید در روسیه و چین و هند چند نفر مُرده اند، چون آنها آمار دقیق نمی دهند. اما من مرزها بستم و علیه من می گویند که او یک کار تبعیض نژادی انجام داده است. شما [بایدن] محال بود مرزها را ببندید. دکتر فائوچی گفت که آقای ترامپ هزاران نفر را نجات داده و بیشتر هواداران نیز گفته اند که آقای ترامپ کار فوق العاده ای کرده است. ما تمام ماسکهای حفاظتی و دستگاه های کمک تنفسی را فراهم کردیم و تا چند هفته دیگر واکسن را می سازیم و بنابراین افراد کمتری قربانی خواهند شد… اما رسانه های جعلی تنها از اقدامات بایدن پوشش خبری مثبت می دهند و از کارهای من پوشش خبری منفی. البته برای من مهم نیست چون به آن عادت کرده ام. [خطاب به بایدن] شما محال بود بتوانید کاری که من انجام دادم را انجام دهید، چون وجود این کار را ندارید.

بایدن: من می دانم که چه کاری باید بکنم.

ترامپ: کاری که شما در مقابله با آنفولانزای مرغی انجام دادید، افتضاح بود.

بایدن: در آن زمان 14 هزار نفر جان خود را از دست دادند، نه 200 هزار نفر. ما اقتصاد را تعطیل نکردیم. اما ترامپ اقتصاد را تعطیل کرد. [خطاب به تماشاگران] چند نفر از شما عزیزان خود را در اثر این بیماری از دست دادید. حتی رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در آمریکا گفت که امکان دارد 200 هزار نفر دیگر هم بر اثر این بیماری بمیرند. اگر ماسک می زدید، نصف این آدم ها کشته نمی شدند. من با ساخت واکسن موافقم اما به این آقا اعتماد ندارم.

والاس: بهتر است تمرکز ما روی آینده باشد. آقای رئیس جمهور، شما به کرات با خیلی از متخصصان و دانشمندان بخش دولتی تضاد عقیده داشتید. رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا گفت که تا تابستان آینده واکسن این بیماری بطور کامل در دسترس عموم قرار نخواهد گرفت. اما شما گفتید که او گم و گیج شده و اشتباه می کند. این دقیقاً کلماتی است که شما بکار بردید. رئیس کمپین شما هم دقیقاً همین را گفت. آیا هر دوی آنها اشتباه می کنند؟

ترامپ: من با دو شرکت در این باره [ساخت واکسن] صحبت کرده ام اما افرادی مانند او [بایدن] می خواهند موضوع را سیاسی کنند، بجای آنکه جان افراد را نجات دهند. شرکتها می توانند برای ساخت این واکسن سریع تر کار کنند… رئیس کمپین من این را نگفته است … و ارتش آمریکا آماده است که روزانه 200 هزار واکسن توزیع کند.

بایدن: او همان کسی است که گفته بود تا عید پاک این بیماری از بین می رود، با گرم شدن هوا از بین می رود، او گفته بود که مردم به خود وایتکس تزریق کنند [ترامپ: من مزاح کردم!] همه شرکتهای فعال در این زمینه می گفتند که تا اوایل سال ممکن است یک واکسن تولید شود اما توزیع آن تا سرانجام سال طول خواهد کشید.. حال با توجه به تمام دروغ هایی که ترامپ در خصوص کووید -19 به شما گفته است، آیا به او اعتماد می کنید. او خودش اذعان کرده که در ماه فوریه از خطرناک بودن این بیماری خبر داشته اما چیزی به شما نگفت؛ شاید به خاطر اینکه خودش دچار ترس و نگرانی شده و یا به بازار سهام نگاه کرده و نتیجه آن شد مرگ 200 هزار نفر و همچنین مرگ تعداد بیشتری در روزهای آینده.

والاس: در خصوص مقابله با ویروس، هر کدام از شما دیدگاهی متفاوت داشتید که بسته به پیروزی هر کدام از شما در انتخابات، این موضوع بر مدیریت این بیماری اثر خواهد گذاشت. آقای بایدن، شما به هیچ وجه به بازگشایی اقتصاد، کسب و کارها و مدارس راغب نبودید.

بایدن: آقای ترامپ برنامه ای ندارد. اما من برنامه دارم و برای همین در انتخابات شرکت می کنم. باید به کسب و کارها پول و وسایل حفاظتی بدهیم. نانسی پلوسی و چاک شومر طرح دارند اما حتی با ترامپ دیدار نمی کنند. او فقط در زمین گلف بازی می کند.

ترامپ: او [بایدن] می خواهد اقتصاد را تعطیل کند. من می خواهم کشور را باز کنم. ایالت هایی که اقتصادشان تعطیل شد، نتوانستند کار خود را به خوبی پیش ببرند.. من ماسک دارم و هروقت لازم باشد آن را می زنم.

بایدن: ماسک تفاوت بسیار بزرگی ایجاد می کند.

والاس: برداشتهای متفاوت شما حتی در گردهمایی های انتخاباتی شما هم اثرگذار بوده. در گردهمایی ترامپ جمعیت بیشتری شرکت کردند و در گردهمایی بایدن جمعیت کمتر. دلیل آن چیست؟

ترامپ: چون افراد زیادی می خواهند بدانند که برنامه من چیست.

بایدن: او [ترامپ] در خصوص ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی بسیار غیرمسئولانه عمل کرده است.

اقتصاد

والاس: موضوع سوم اقتصاد است. در ربع دوم سال، اقتصاد با سرعتی بالاتر از آنچه تصور می شد در حال ترمیم و بازسازی است. نرخ بیکاری حدود 8.4 درصد است و بانک مرکزی می گوید که ضربه مالی پیش رو به بدی که تصور می شود، نیست. در بازسازی اقتصاد، دیدگاه های مالی شما چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

ترامپ: در دوران شیوع کرونا ما اقتصاد را تعطیل کردیم. معاملات در سطح عالی هستند. 10.4 میلیون نفر در بازار مشاغل قرار دادیم. اما او [بایدن] می خواهد اقتصاد را به تعطیلی بکشاند. دمکرات ها قصد دارند با بسته نگه داشتن اقتصاد تا انتخابات در ماه نوامبر، به ما ضربه بزنند. اما مردم می دانند که چه باید بکنند. دست های خود را می شوند و فاصله اجتماعی را حفظ کرده و ماسک می زنند. باید ایالت ها را باز کرد و فعالیت ها را به راه انداخت. نگاهی بیاندازید به آمار طلاق، میزان مصرف الکل و مواد مخدر در ایالاتی که تعطیل هستند. این آقا [بایدن] می خواهد کشور ما را از بین ببرد. کشور ما به صورتی عالی در حال بازسازی است و لازم نیست کسی بگوید که باید اقتصاد را تعطیل کنیم.

والاس: آقای بایدن، نظر شما درباره صحبت های آقای ترامپ چیست؟

بایدن: تفاوت این است که میلیاردرها و میلیونرهای آمریکایی در این بحران کرونا وضع مالی اشان حسابی خوب شد. برخی میلیاردرها میلیاردها دلار درآمد بیشتری به دست آوردند آن هم به خاطر برنامه مالیاتی ترامپ و تمرکز او بر بازار. ولی شمایی که در خانه نشسته اید و کسانی که در شهرک های کارگری آمریکا سکونت دارید، حال شما چطور است؟ ترامپ در کل فقط 750 دلار مالیات پرداخت کرده است. حقیقت این است که او به گونه ای روی این برنامه مالیاتی کار کرده که اولین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا خواهد بود که در زمان خروج [از کاخ سفید] تعداد مشاغل در آمریکا کمتر از آغاز ریاست جمهوری او بوده است. و برای اولین بار در تاریخ آمریکا نرخ بیکاری بالا می رود. دوم آنکه افرادی شغل خود را از دست می دهند که در خط مقدم مراقبت های درمانی قرار داشتند و برای نجات جان ما، خود را به خطر انداختند. ایده ای که ترامپ بر آن پافشاری می کند آن است که کشور را بازگشایی کند آن هم در شرایطی که نیمی از ایالت های آمریکا با افزایش شمار مبتلایان روبرو هستند. شما نمی توانید کشور را بازگشایی کنید زمانی که هنوز بحران این بیماری را برطرف نکرده اید. ترامپ هیچ قصدی برای بهبود این وضع ندارد. چرا مدارس باز شدند چون بازکردن ایمن آنها هزینه دارد. دولت ترامپ می خواست به مدارس و دانش آموزان ماسک بدهد اما بعد تصمیم گرفتند که این کار را نکنند چون شرایط اضطراری ملی نبود. آنها هیچ کاری برای کمک به کسب و کارهای کوچک نکردند. از هر شش کسب و کار کوچک یکی تعطیل شد. ما باید به نیازهای مردم آمریکا رسیدگی کنیم.

ترامپ: مردم می خواهند مدارس و ایالت باز باشند. نیویورک تبدیل شده به شهر ارواح.

والاس: آقای رئیس جمهور، گزارشی وجود دارد در خصوص سال 2016 سال انتخاب شما به عنوان رئیس جمهور و سال 2017 اولین سال ریاست جمهوری شما که طبق آن شما در هر سال تنها 750 دلار به عنوان مالیات بر درآمد فدرال پرداخت کرده اید. آیا این موضوع صحت دارد؟

ترامپ: من میلیونها دلار مالیات بر درآمد پرداخت کرده ام. این یک داستان بود در یکی از روزنامه ها. من 38 میلیون دلار مالیات پرداختم. می توانید به کمیسیون انتخاباتی مراجعه کنید. آنجا پفراینده ای هست که در آن یک گزارش 118 صفحه ای در این باره وجود دارد.

والاس: آیا شما به ما خواهید گفت که در سالهای 2016 و 2017 چقدر پرداخت کردید؟

ترامپ: میلیونها دلار و نه 750 دلار. مدارک آن موجود است. من قبل از ریاست جمهوری، یک بازرگان خصوصی بودم. و به قوانین مالیاتی نگاه می اندازم مگر آنکه احمق باشم. اما او [بایدن] قانونی وضع کرد که طبق آن ما از مزایایی برخوردار شدیم که به من اعتبار مالیاتی می داد. به عنوان مثال برای هتلم در خیابان پنسیلوانیا شهر واشنگتن.

بایدن: قانون مالیاتی که ترامپ تصویب کرده باعث شده است او کمتر از آموزگار یک مدرسه مالیات دهد. او فکر می کند باهوش است و باید از قوانین مالیاتی سوء استفاده کند. برای همین قصد دارم که قوانین مالیاتی او را لغو کنم. تمرکز من بر کمک به مردم نیازمند خواهد بود.

ترامپ: شما بدترین سناتور در تاریخ آمریکا بودید. من در 47 ماه بیش از 47 سال شما کار انجام دادم.

والاس: آقای معاون رئیس جمهور، برنامه مالی شما در خصوص مالیات های بزرگ و هزینه های بزرگ است. در خصوص مالیات، شما گفتید که در عرض 10 سال 4 تریلیون دلار مالیات جدید از افراد و شرکتهایی می گیرید که سالانه بیش از 400 هزار دلار درآمد دارند. در مقابل، ترامپ می گوید که این افزایش مالیات به پیکره اقتصاد صدمه خواهد زد؟

بایدن: شرکتهای وال استریت در خصوص برنامه مالی من گفتند که این برنامه نسبت به چهارسال ریاست جمهوری ترامپ، 7 میلیون شغل بیشتر ایجاد می کند و یکهزار میلیون دلار رشد مالی را رقم می زند. دولت ترامپ ششصد میلیارد دلار برای خرید کالای خارجی هزینه می کند. من بسکمک از بخشودگی های مالیاتی را حذف می کنم. مالیات شرکتها را 29 درصد خواهم کرد. 90 درصد از 500 شرکت برتر حتی یک پنی مالیات نمی پردازند.

والاس: آقای ترامپ، آیا شما همچنان به آن برداشت بازار آزاد خود و نقض قرارداد ادامه می دهید؟

ترامپ: راه افتادن بازار سهام به معنای راه اندازی اقتصاد و مصرف کمتر ذخایر است. در خصوص مالیات باید بگویم که نصف این شرکتها از آمریکا خواهند رفت و وضعی غیرقابل تصور بوجود خواهد آمد.. من 700 هزار شغل را بازگرداندم. من کارخانه ها را برگرداندم. بسکمک از شرکتها از آلمان به میشیگان آمدند.

بایدن: ما توانستیم بعد از بدترین کسادی در تاریخ آمریکا به بهترین شکل اقتصاد را بازسازی کنیم. اما اکنون به خاطر اقدامات ترامپ حتی پیش از کووید -19 تولیدی صورت نگرفته است.... این من بودم که شرکت های کرایسلر و جنرال موتورز را به ایالت اوهایو بازگرداندم. اکنون کسری تراز تجاری ما با چین بیش از هر زمان دیگری است.

بایدن همچنین در پاسخ به این ادعای ترامپ که فرزند وی از شهردار شهر مسکو 3.5 میلیون دلار گرفته است، گفت: هیچکدام از اینها حقیقت ندارد. اعتبار او [ترامپ] از سوی همه، رسانه ها، تمام متحدان آمریکا و حتی بانک جهانی رد شده است. اصلاً نمی شود با این آدم حرف زد… مردم آمریکا این مناظره در خصوص خانواده شماست، اما او نمی خواهد در خصوص شما صحبت کند.

والاس: موضوع بعدی، بحث نژادی است. از شما [ترامپ] می خواهم که صحبت های آقای بایدن را قطع نکنید. آقای بایدن، شما پیش تر گفتند که در واکنش به اظهارات ترامپ در خصوص خشونت شارلوت ویل کارزار انتخاباتی خود را راه اندازی کرد. آقای ترامپ، شما هم گفته اید که بیش از هرکسی در آمریکا البته به جز آبراهام لینکلن، برای آمریکائیان آفریقایی تبار کار کرده اید. به نظر شما در برخورد با مسائل تبعیض نژادی ظرف 4 سال آینده مردم چرا باید به شما اعتماد کنند؟

بایدن: موضوع برابری است، موضوع انصاف، رفتار درست و قانون اساسی است. ما هرگز نمی خواهیم از ایجاد برابری برای تمام مردم آمریکا دور شویم. ما نمی خواهیم هرگز مانند او [ترامپ] از این برابری دور شویم. هرگز واقعه شارلوت ویل را فراموش نکنید؛ آنهایی که شعله هایی در دست داشته و رگ گردنشان از خشم بیرون زده و شعارهای یهودستیزانه سر می دادند و یک زن هم در این خشونتها کشته شده و گروه کوکلوس کلان (Ku Klux Klan) نیز از آنها حمایت کرد. ترامپ در باره آن گفت که در هر دو طرف آدم های خوبی وجود دارند. هیچ رئیس جمهوری تا بحال یک چنین حرفی نزده است. نکته دوم اینکه وقتی جورج فلوید کشته شد، تظاهرات مسالمت آمیزی در مقابل کاخ سفید برگزار شد. اما این آقا [ترامپ] چه کار کرد؟! او از سنگر خود بیرون آمد و از نیروهای امنیتی و ارتش خواست که علیه مردم از گاز اشک آور استفاده کنند. وی در مقابل کلیسا، یک انجیل در دست گرفته و آن را بالا برد. کشیش همان کلیسا گفت که این مایه شرم است. به گفته یک ژنرال نیز رئیس جمهور تنها چیزی که می خواهد، ایجاد تفرقه است و نه اتحاد. او کسی است که برای ایجاد تفرقه های نژادی هرکاری کرده و حالا می گوید که برای آمریکائیان آفریقایی تبار خیلی کارها کرده است. تا به امروز از هر هزار آمریکایی آفریقایی تبار یک نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده و اگر کاری انجام ندهیم تا سرانجام سال جاری، از هر 500 نفر آنها یک نفر جان خود را از دست می دهد. حال آیا ترامپ منجی آمریکائیان آفریقایی تبار است؟! باید نگاه کرد که او چه کرده است؟! کاری که ترامپ کرده برای آمریکائیان آفریقایی تبارها فاجعه بار بوده است.

والاس: آقای ترامپ، در مقایسه با آقای بایدن چرا مردم آمریکا باید در خصوص مسائل نژادی به شما اعتماد کنند؟

ترامپ: به لایحه جرائم که در دولت اوباما تدوین شده اشاره می کنم. طبق این لایحه شما [بایدن] آمریکائیان آفریقایی تبار را گناهکار می دانستید. اما من برخی از آنها را از زندان آزاد می کنم. اگر به نظرسنجی ها نگاه می کنید، عملکرد من در قبال سیاهپوستان بهتر از هر جمهوریخواه دیگر است. تا به امروز 250 فرمانده نظامی از من حمایت کردند. تمام مجریان قانون در فلوریدا، تگزاس، و اوهایو و حتی پورتلند از من حمایت کرده اند. تکیه ما بر نظم و قانون است و ما کنترل شهرهای پورتلند و مینیاپولیس را مجدداً در دست گرفتیم. مردم آمریکا خواستار نظم و قانون هستند.

والاس: برمی گردیم به بحث نژادی، در خصوص عدم گناهکار شناخته شدن پلیس هایی که یک خانم سیاه پوست را کشتند. آیا فکر می کنید که نظام قضایی متفاوتی برای سیاهپوستان وجود دارد؟

بایدن: یک نظام ناعادلانه در این کشور وجود دارد در حوزه اجرای قانون. اما بیشتریت نیروهای پلیس افراد شریف و خوبی هستند؛ اما خب افراد ناشایستی هم وجود دارند. من در صورت رئیس جمهور شدن، گروه بزرگی متشکل از فعالان حقوق مدنی و رؤسای پلیس در کاخ سفید تشکیل خواهم داد که هدف آن ایجاد شفافیت بیشتر در عملکرد پلیس است. نیروهای پلیس نیز از مرگ جورج فلوید و خانم برتا تیلور راضی نیستند اما باید از طریق ایجاد یک سیستم افراد مقصر را پاسخگو کنیم. اعتراضات مسالمت آمیز خوب است، اما خشونت مردود است.

والاس: در این ماه، آژانس های فدرال اظهار داشتند که دولت شما [ترامپ] بحث های مربوط به حساسیت نژادی و احترام نژادی را لغو کرده اید. علت این کار چه بود؟

ترامپ: در واقع گفته بودند که یک انقلاب رادیکال در صفوف ارتش و مدارس به وجود می آید. ما به افراد میدان می دهیم تا سعی می کنند به افراد بیاموزند سرتاپای کشور پر از مسائل نژادی است و برای همین از کشور متنفر باشند.

بایدن: حقیقت آن است که عدم حساسیت نژادی وجود دارد. مردم باید آن را بدانند. اما این آموزش ها یک تفاوت بزرگ ایجاد می کند. این دولت و حامیان آن به مردم آمریکا نگاهی از بالا به پایین دارند اما همه ما آمریکائی هستیم. وظیفه ما این است که کشور را دوباره متحد کنیم.

ترامپ: نگاهی بیاندازید به اوکلند، در دوره اوباما و بایدن تفرقه و نفاق وجود داشت. در بالتیمور و فرگوسن چه اتفاقاتی افتاده است. چون دمکرات های حاکم بر این شهرها مخالف نظم و قانون هستند.

بایدن: من حامی نظم وقانون و عدالت هستم و جایی که با مردم با انصاف رفتار می شود. حقیقت این است که در این دوره اوباما جرائم خشونت آمیز تا 17 درصد کاهش یافت اما در دوره ترامپ دوباره بالا رفت.

والاس: در تابستان گذشته میزان قتل افزایش پیدا کرده است اما شما [ترامپ] همواره فرماندارهای دموکرات ایالات ا مقصر دانستید. چنانچه در بسکمک از شهرها از جمله تالسا و فورت فورد که تحت اداره جمهوری خواستار است، وضع به همین منوال است. آیا این یک مسئله حزبی است؟

ترامپ: به شیکاگو نگاه کنید. 53 نفر به ضرب گلوله کشته شده اند. یا نیویورک که نرخ جرائم تا 200 درصد افزایش پیدا می کند. او [بایدن] از واژه نظم و قانون استفاده نمی کند چون نمی خواهد حمایت چپ های رادیکال را از دست بدهد.

بایدن: الان سال 1950 نیست و دیگر حرف های نژادپرستی معنا ندارد. همه با هم مخلوط شده اند. آنچه که اکنون در حومه شهرها مهم است، مسئله مقابله با کووید -19 است.

والاس: آیا شما [بایدن] با جنبش هواداران سیاه پوست موافق هستید که خواستار کنترل بیشتر بر عملکرد پلیس هستند؟

بایدن: من تنها از این مسئله حمایت می کنم که پلیس فرصت داشته باشد از جوامع محلی محافظت کند در حالی که ترامپ 400 میلیون دلار از بودجه پلیس محلی را کاهش داده است.

والاس: در پورتلند ایالت اورگن بیش از 100 روز اعتراضات خیابانی اجرا شده که برخی از آنها به خشونت کشیده شده است. شما به عنوان معاون رئیس جمهور سابق می گوئید افرادی که مرتکب جرم می شوند، باید پاسخگو باشند. آیا شما با مقامات دموکرات اورگن تماس گرفتید و به آنها گفتید که گارد ملی باید بیایید و جلوی این اعتراضات را بگیرد؟

بایدن: من در حال حاضر مسئولیت رسمی ندارم. رسماً گفتم باید خشونت را متوقف کرد. باید بگویم که سخنگوی پیشین ترامپ گفته که این شورش ها کار ترامپ را پیش می برد. نکته این است که ترامپ نمی خواهد اوضاع آرام شود؛ در عوض بر تنش ها می افزاید.

والاس: شما [ترامپ] بارها از بایدن انتقاد کردید که چرا گروه های چپ را مورد انتقاد نداده ولی آیا امروز شما حاضرید که نژادپرستان و سفیدپوستان فزونی طلب را مورد انتقاد قرار دهید؟

ترامپ: تمام چیزهایی که امروز می بی نم، ملهم از گرایش های چپ است. امروز باید کسی در برابر طیف چپ بایستد.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1634

به "در نخستین مناظره ترامپ و بایدن چه گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نخستین مناظره ترامپ و بایدن چه گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید