ضرر هنگفت خودروهای فرسوده به کشور

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران- طبق برآورد و تحلیل رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده، سالانه 53 هزار میلیارد تومان، مصرف سوخت اضافه دارند که این رقم از مجموع مبلغ یارانه ای که دولت طی یک سال به مردم پرداخت می کند، حدود 20 هزار میلیارد تومان بیشتر است.

ضرر هنگفت خودروهای فرسوده به کشور

به گزارش خبرنگاران ، روز گذشته (یکشنبه) محمود مشهدی شریف در نشست خبری خود، ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر سه میلیون دستگاه خودرو فرسوده در کشور وجود دارد که هریک 14.3 درصد مصرف بنزین بیشتر نسبت به یک خودرو غیرفرسوده دارد؛ بنابراین باتوجه به قیمت بنزین براساس فوب خلیج فارس (65 سنت) و با محاسبه قیمت هر لیتر بنزین آزاد (3000 هزار تومان)، برای سه میلیون خودرو فرسوده در کشور، روزانه قریب به 50 هزار تومان بنزین بی فایده در کشور سوخت می شود.

این مقام صنفی در حاشیه این نشست در گفت وگو با این خبرگزاری، تشریح کرد: با مبنای دلار 23 هزار تومان و قیمت هر لیتر بنزین آزاد و با توجه به اینکه هر خودروی فرسوده 4.13 لیتر مصرف بیشتری دارد و هر خودروی فرسوده روزانه نزدیک به 50 هزار تومان برای دولت هزینه دارد برای سه میلیون خودروی فرسوده این رقم به 148 میلیارد و 65 میلیون تومان در روز و 53 هزار میلیارد تومان برای یک سال می رسد.

رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده خاطرنشان کرد: دولت هر ماه به حدود 60 میلیون نفر یارانه 45 هزار و 500 تومانی می دهد که مجموع آن برای 12 ماه سال، حدود 33 هزار میلیارد تومان خواهد شد؛ بنابراین باتوجه به هزینه مصرف بنزین خودروهای فرسوده، میزان ریالی مصرفی 20 هزار میلیارد تومان از یارانه ای که دولت به صورت نقدی می پردازد، بیشتر است.

ایسنا به نقل از وی نوشت: در سال 1404 که تعداد خودروهای فرسوده به هشت میلیون دستگاه خواهد رسید، با پیش فرض دلار 23 هزار تومانی و با پیش بینی دولت مبنی بر افزایش 31 میلیون لیتری مصرف بنزین در آن سال، شرح داد: آیا این موضوع تهدید نیست؟ لذا چه بهتر که این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و با اسقاط هشت میلیون خودرو که مصرف 4.13 لیتری بیشتری دارند، بیش از 33 میلیون لیتر صرفه جویی در مصرف بنزین داشته باشیم. بنابراین نه تنها تا سال 1404 افزایش 31 میلیون لیتری بنزین را نخواهیم داشت؛ بلکه به میزان دو میلیون ریال کاهش مصرف نیز ایجاد خواهد شد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2482

به "ضرر هنگفت خودروهای فرسوده به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر هنگفت خودروهای فرسوده به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید