مخاطره آمیز بودن برنامه صعود و کوهنوردی در روزهای پایانی هفته

به گزارش هدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، فدراسیون کوهنوردی با توجه به در پیش بودن روزهای پایانی هفته که معمولاً با اقدام بیشتر کوهنوردان و علاقمندان به این حوزه برای صعود به ارتفاعات همراه است نسبت به اعلام پیش بینی شرایط جوی و هشدارهای لازم اقدام کرده است.

مخاطره آمیز بودن برنامه صعود و کوهنوردی در روزهای پایانی هفته

پنجشنبه

بر اساس پیش بینی اجرا شده برای شرایط جوی مناطق کوهستانی ایران در روز پنجشنبه، فعالیت سامانه بارشی همراه با وزش باد شدید و بارش برف و البته کولاک برف و احتمال بهمن در مناطق مستعد همراه است.

به تدریج از بعدازظهر پنجشنبه سامانه بارشی از شمال غرب وارد کشور می شود و وزش باد شدید در شمال غرب آغاز می شود. برای دامنه های شمالی البرز، وزش باد گرم شدید و کولاک و احتمال بهمن مورد انتظار است.

جمعه

ساعات صبح تا عصر در ارتفاعات و دامنه های شمالی البرز، وزش باد گرم شدید و کولاک پیش بینی می شود با تقویت ناپایداری بویژه برای ساعات بعدازظهر در ارتفاعات و مناطق کوهستانی شمال غرب، غرب، زاگرس شمالی و البرز غربی و تا حدی البرز مرکزی، بارش برف و باد شدید و کولاک پیش بینی می شود.

شنبه

بارش ها در نیمه غربی تضعیف شده و برای ساعات صبح، سامانه بارشی موجب وزش باد شدید در البرز مرکزی، البرز شرقی و شمال شرق کشور و بارش برف می شود. طی این مدت کولاک برف و سرمازدگی و احتمال بهمن مهمترین مخاطره های جوی هستند.

پیش بینی جوی ارتفاعات شمال تهران؛ برنامه های صعود مخاطره آمیز است

پنجشنبه

نیمه ابری و افزایش نسبی دما، در بعد از ظهر ابری، در اوایل شب، مه رقیق و کاهش دید، اواخر وقت بارش پراکنده و وزش باد متوسط تا نسبتاً شدید

جمعه

ابری و مه آلود و محدودیت دید، بارش باران و برف، (بالادست بارش برف و کولاک)، وزش باد نسبتاً شدید و ارتفاعات مستعد خطر ریزش بهمن، افت دما و سوز باد متوسط و خطر سرمازدگی

شنبه

ابری و گاهی مه آلود و محدودیت دید، بعضی ساعات بارش برف و بوران، وزش باد شدید تا خیلی شدید و کولاک، خطر بالای ریزش بهمن، افت دما و سوزباد شدید، خطر بالای سرمازدگی، از عصر به تدریج کاهش ابر

در ادامه فدراسیون کوهنوردی متذکر شده که با التفات به رخداد پدیده های باد شدید، کولاک، بارش برف، سوز باد و افت قابل ملاحظه دما، که موجب محدودیت دید، لغزندگی و یخبندان سطح زمین و سرمازدگی می شود، روزهای سرانجام هفته و ابتدای هفته آینده، برای برنامه های کوهنوردی و صعود، بسیار مخاطره آمیز پیش بینی می شود.

پیش بینی جوی مناطق کوهستانی جنوب و جنوب غرب؛ کولاک و بوران و سرمازدگی و احتمال ریزش بهمن

پنجشنبه

شب در مناطق جنوب غربی کشور افزایش ابر را خواهیم داشت که برای شمال استان خوزستان بارشهای پراکنده باران را در پی دارد.

جمعه

قبل از ظهر فعالیت سامانه بارشی را از غرب کشور و به تدریج برای زاگرس مرکزی خواهیم داشت. بارشها در مناطق مرکزی زاگرس به شکل بارندگی و برف و وزش باد شدید همراه با کولاک و بوران در لرستان (اشترانکوه)، شمال خوزستان (کی نو)، چهارمحال و بختیاری (زرد کوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا) و غرب استان اصفهان و شمال غرب فارس (سپیدان و اقلید) خواهیم داشت. این بارشها در این مناطق تا اواسط روز شنبه ادامه دارد.

شنبه

وزش باد شدید در روز شنبه بعدازظهر بویژه در کرمان (هزار، لاله زار، جوپار، خط الرأس کوشا)، ارتفاعات اصفهان، یزد (شیرکوه، تزرجان)، شمال و شرق فارس (بل اقلید و ارتفاعات سپیدان) در این روز وجود دارد. از شدت وزش باد به تدریج تا ساعات شنبه شب کاسته می شود. در ساعت های شب کاهش دما و سرمازدگی را در همه مناطق ذکر شده و سایر مناطق جنوب و جنوب غرب کشور خواهیم داشت. در ارتفاعات استان بوشهر (بیرمی) برای جمعه بعدازظهر و بامداد شنبه بارش باران انتظار می رود. در این دو روز و تا اواسط هفته آینده احتمال سرمازدگی بویژه در ساعت های شب و در زمانهای وزش باد وجود دارد.

در مناطق مرکزی زاگرس که روز جمعه و صبح شنبه بارش برف وجود داشته است احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد وجود دارد. احتمال ریزش بهمن در مناطق کوهستانی زاگرس مرکزی تا اواسط هفته آینده نیز وجود دارد.

پیش بینی جوی مناطق کوهستانی شمال شرق و شرق ایران؛ اجتناب از مسیرهای زیر نقاب برفی

طی این مدت پدیده غالب وزش باد شدید (گاهی باد لحظه ای بسیار شدید) فرایند افزایش دما در شمال شرق و شرق کشور خواهد بود.

طی روزهای پنج شنبه و جمعه در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ و بینالود و هزار مسجد وزش باد شدید لحظه ای بسیار شدید، افزایش موقتی ابر و افزایش دما همراه با ذوب شدن برف پیش بینی می شود.

روز شنبه وزش باد شدید، گاهی لحظه ای بسیار شدید، افزایش ابر و بارش های پراکنده باران و برف در ارتفاعات کپه داغ و بویژه آلاداغ، بینالود و هزار مسجد پیش بینی می شود.

پدیده غالب در منطقه ارتفاعات تفتان وزش باد بسیار شدید طی روز چهارشنبه تا شنبه و افزایش موقت ابر می باشد.

توصیه می شود با توجه به وزش باد شدید و افزایش دما کوهنوردان عزیز هنگام صعود به ارتفاعات از مسیرهایی مانند زیر نقاب برفی اجتناب ورزند.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2382

به "مخاطره آمیز بودن برنامه صعود و کوهنوردی در روزهای پایانی هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخاطره آمیز بودن برنامه صعود و کوهنوردی در روزهای پایانی هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید