معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان

به گزارش هدا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان مشاهده می شود.

معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان

جهت دریافت خدمات آلاچیق برای حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

داستان چیست؟

محمد رشیدی اظهار کرد: محله آغه زمان با مساحت نزدیک به 25 هکتار در هسته مرکزی شهر سنندج واقع شده است که در حال حاضر با احداث خیابان شهیدان نمکی در اوایل دهه 60 به دو قسمت آغه زمان شمالی و جنوبی تقسیم شده و احداث این خیابان به نوعی از آسیب گذارترین تخریبات شهری محسوب شده که باعث از هم گسیختگی بافت منسجم و منحصر به فرد این محله گشت.

وی با اشاره به اهمیت حفظ وضع موجود بافت قدیمی و کوشش در جهت بازآفرینی آن گفت: محله آغه زمان با داشتن مجموعه بازار سنندج، کلیسای مسیحیان و دو باب کنیسه یهودیان و خانه های تاریخی به نوعی دارای ویژگی ممتازی در سطح غرب کشور هست.

معاون میراث فرهنگی استان کردستان اعلام کرد: از جمله خانه های تاریخی این محل می توان به خانه حاجی کریم عباسی، خانه حلیمه خانم موسایی، منزل رشیدی، منزل حاجی مسعود غمیان، منزل توماس مسیحی، منزل تنظیفی، منزل تامکی، منزل تارا، منزل نعمتی و موارد بسیار دیگر اشاره نمود.

وی با اشاره به اینکه معابر این محل دارای پیچیدگی خاص می باشد، اظهار کرد: معابر محله آغه زمان به لحاظ معماری و شهرسازی نشان دهنده یک فرهنگ خاص و هویت امنیتی و دفاعی بوده و قلت عرض معبر و ارتفاع تقریبا زیاد بناها با نمای ساده کاه گلی، بر این ویژگی تاثیر مضاعف گذاشته است.

رشیدی مطرح کرد: تعدادی از خانه های اصیل به جا مانده محله غالبا به صورت مجموعه ای ساخته شده که این موضوع علاوه بر تاثیر باز دارندگی و دفاعی از لحاظ مسائل سازه ای و معماری بسیار یک پارچه و زیبا عمل می نمایند که می توان به مجموعه منزل دکتر موسی و منزل دکتر اقبال اشاره نمود.

وی گفت: در راستای حفاظت از آثار تاریخی نسبت به بازسازی بناهای تاریخی محله از جمله کلیسا، کنیسه یهودیان، منزل دکتر موسی، مجموعه بازار سنندج، مساجد تاریخی، گرمابه های واقع در محله آغه زمان، منزل آقای وثوقی (حسینی) و موارد دیگر به تناوب اقدامات لازم صورت گرفت. همچنین، در سال 99 طرح مطالعاتی بافت تاریخی شهر سنندج جهت تدوین ضوابط اختصاصی در دست اقدام بوده که محله آغه زمان از اولویتهای کاری مطالعاتی در این خصوص است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 689

به "معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید