مقاله: کدام شهرهای ایران مترو دارند؟

به گزارش هدا بلاگ، مترو تبریز هم یکی دیگر از شبکه های حمل و نقل مترو در ایران است که هم اکنون در سطح شهر تبریز فعالیت می کند. پروژه ساخت مترو تبریز از سال 1380 شروع شد و در سال 1394 بخش هایی از آن افتتاح شد. در حال حاضر دو فاز از خط 1 مترو تبریز افتتاح شده که از مترو ائل گلی تا ایستگاه میدان ساعت را پوشش می دهد. خطوط مورد بهره برداری مترو تبریز در حال حاضر 10.5 کیلومتر است که در 11 ایستگاه به جابجایی مسافران می پردازد. مترو تبریز سالانه با استفاده از 60 واگن فعالش 11 میلیون مسافر را در سطح شهر تبریز جابجا می کند.

مقاله: کدام شهرهای ایران مترو دارند؟

کار ساخت پروژه مترو اصفهان از سال 1380 شروع شد اما روند ساخت آن به کندی پیش رفت و همین موضوع افتتاح مترو اصفهان را سال ها به تعویق انداخت. پایان در 14 مهر 1394 بود که مترو اصفهان به طور رسمی افتتاح شد. برای شبکه حمل و نقل مترو اصفهان 3 خط در نظر گرفته شده است که خط در راستا شمال به جنوب، خط 2 شمال شرقی به غرب و خط 3 از جنوب به غرب شهر اصفهان تردد خواهند کرد. خطوط مورد بهره برداری مترو اصفهان 20.2 کیلومتر است که در 20 ایستگاه مسافران را جابجا می کنند. مترو اصفهان بر اساس آمار منتشر شده سالانه 18 میلیون مسافر را در سرتاسر شهر اصفهان جابجا می کند.

مترو شیراز سومین سیستم حمل و نقل مترو در ایران بود که به طور رسمی در سال 1393 افتتاح شد. گفته می شود که شبکه مترو شیراز بعد از مترو تهران، بزرگ ترین خطوط مترو در ایران را به خود اختصاص داده است. خطوط مورد بهره برداری مترو شیراز در حال حاضر 24.5 کیلومتر است که با استفاده از 65 واگن سالانه 18 میلیون مسافر را در 33 ایستگاه متروی شیراز جابجا می کند.

منبع مقاله: کدام شهرهای ایران مترو دارند؟

انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3331

به "مقاله: کدام شهرهای ایران مترو دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: کدام شهرهای ایران مترو دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید