پلاسمادرمانی برای درمان بیماران کرونایی باید در مراحل اولیه بیماری انجام شود

به گزارش هدا بلاگ، رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) و عضو کمیته علمی هفتمین نشست استپ درباره روش پلاسمادرمانی برای بهبود بیماران مبتلا به کرونا گفت: این روش باید در مراحل اولیه ابتلا به بیماری استفاده شود.

پلاسمادرمانی برای درمان بیماران کرونایی باید در مراحل اولیه بیماری انجام شود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، اولین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی امروز در حال برگزاری است.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع ویروس کرونا از ماه دسامبر (آذر 1398) در چین و ابتلای بیش از چهار میلیون نفر در دنیا و مرگ بیش از سیصد هزار نفر به دلیل ابتلا به آن، در نخستین روز نشست استپ به نام تبادل تجربیات و مشاهدات نیروی درمان در کشورهای اسلامی، روز 29 اردیبهشت میزبان مقالات و سخنرانی های علمی شماری از پژوهشگران و پزشکان است.

رسول دیناورند، رئیس هفتمین نشست استپ و عضو هیئت مدیره بنیاد مصطفی(ص) با ارائه تاریخچه ای از نشست استپ سخنان خود را شروع کرد و گفت: این نشست ها از سال 2015 و با اعطای نخستین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) شروع شد.

وی ادامه داد: دوره های بعدی آن در دانشگاه های تهران، دانشگاه پوترای مالزی، دانشگاه سلطان قابوس عمان و دانشگاه کراچی پاکستان ادامه یافته است.

رئیس هفتمین نشست استپ افزود: امروز 12 ارائه از کشورهای مختلف، متخصصان ایرانی، چینی، پاکستانی، عراقی، آذربایجانی و بنگلادشی را خواهیم داشت.

وی افزود: نشست امروز با موضوع تبادل تجربیات در حل چالش بیماری کرونا برگزار می شود و بعد از هر ارائه، برنامه سوال و جواب از سخنرانان را داریم .

در ادامه عبدالمجید چراغعلی، رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) در نخستین ارائه هفتمین نشست استپ با موضوع درمان بیماران کرونا با استفاده از پلاسمای افراد بهبودیافته گفت: این ویروس که کووید 19 نامیده شده است، همه جنبه های زندگی مردم را در سراسر دنیا تغییر داد.

وی افزود: این ویروس چالش دنیای برای مردم پدید آورد و نیروهای درمان را با توجه به نبود داروی معین برای درمان آن و واکسن درگیر کرد. همه دانشمندان تلاش خود را برای یافتن بهترین درمان انجام دادند و یکی از آنها درمان با پلاسمای افراد بهبود یافته بود.

چراغعلی افزود: این روش، روشی جدید نیست و در درمان بیماری های دیگر نیز به ویژه در درمان بیماری های عفونی حتی در دوره آنفلونزای اسپانیا در قرن بیستم و آنفلونزای اچ1. ان 1 و مِرس و سارس نیز استفاده شده است.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) ادامه داد: آنتی بادی های موجود در پلاسما به افراد بیمار تزریق شده و می­ تواند بیمار را به ویژه در مراحل اولیه بیماری درمان کند.

وی با اشاره به انتشار مقالات علمی منتشر شده در مورد درمان بیماری های عفونی با استفاده از پلاسما گفت: پلاسمای افراد بهبودیافته مزیت خوبی دارد؛ زیرا اگر بخواهیم دارو یا واکسنی برای بیماری های نوپدید تولید کنیم زمان زیادی می برد؛ ولی پلاسمای افراد بهبودیافته را در اختیار داریم و می توانیم به سرعت از آن در درمان بیماران استفاده کنیم و از نظر هزینه به صرفه است.

وی تاکید کرد: ولی این پلاسما باید به سرعت در اولین مرحله بیماری به بیمار تزریق شود و به این شکل تعداد بیماران را در بخش مراقبت های ویژه و به طور کلی بیمارستان کاهش می دهد که به معنای کاستن از هزینه ها است.

چراغعلی گفت: معمولا 10 یا 15 روز بعد از بهبود بیمار مبتلا به کرونا، پلاسما از وی دریافت شده و به فرد بیمار تزریق می شود، همچنین می توان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آن را به کادر درمان تزریق کرد. این روش ابتدا در چین برای درمان بیماران مبتلا به کرونای شدید استفاده شد و حتی در این بیماران نتیجه مثبت بود، تجربیات بعدی در کره جنوبی انجام شد و بعد از انتشار مقالات آن در مجله علمی نیچر سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا، آن را یکی از راه های درمان بیماران اعلام کرد و در ادامه اتحادیه اروپا این امر را تایید کرد.

چالش های پلاسمادرمانی

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) چالش های پلاسمادرمانی را برشمرد و گفت: ابتدا باید مطمئن شویم افراد اهدا کننده به کرونا کاملا بهبود یافته اند و استفاه از پلاسمای اهداکنندگان زن که پیشتر بارداری را تجربه کرده اند ممکن نیست؛ تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری خون و پلاسما و تجهیزات آزمایشگاهی ویروس زدایی از خون اهدایی و همچنین به تایید مقامات بهداشتی نیاز است.

وی افزود: در ایران این روش در 4 بیمارستان بقیه الله(عج)، لبافی نژاد، مسیح دانشوری و شهید بهشتی قم اجرا شده است؛ زیرا بیماران زیادی در این بیمارستان ها داشته ایم و البته شرکت های خصوصی برای تامین تجهیزات کمک کردند.

چراغعلی با ارائه تصاویری از اهدای پلاسما توسط بیماران بهبودیافته گفت: ما از سی تی اسکن قفسه سینه برای اهداکنندگان استفاده می کنیم و دیگر موارد تنفسی را در نظر می گیریم. زیرا روش تشخیصی خوبی در معین میزان بیماری و بهبود است.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) افزود: پروتکل معینی برای استفاده از پلاسمای افراد بهبودیافته وجود دارد و پس از طی مراحل معین ویزیت توسط پزشک و از 500 سی سی پلاسمای خون فرد استفاده می کنیم. فرد دریافت کننده حداکثر دو بار با فاصله 24 ساعت بر اساس تشخیص پزشک مربوطه پلاسما را دریافت می کند.

چراغعلی با ارائه خلاصه ای از درمان این بیماران گفت: بر اساس مطالعات ما، داشتن تب علامت اصلی ابتلای بیماران به کرونا نبود و سی تی اسکن قفسه سینه بهتر نشان می داد که فرد به بیماری مبتلا شده و حتی آیا بهبود یافته یا خیر و در چه وضعیتی از بیماری است.

پلاسمادرمانی باید زود انجام شود

وی با اشاره به نتایج مطالعه اجرا شده در بهبود بیماران کرونا با پلاسمادرمانی گفت: در میان 34 بیماری که تا 7 روز بعد از بستری شدن پلاسما دریافت کرده اند، بعد از 7 روز، 82 درصد زنده و 18 درصد درگذشته بوده اند و بعد از 30 روز، 74 درصد زنده و بهبودیافته و 15 درصد درگذشته بودند.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) گفت: اما این رقم وقتی بیماران بعد از 7 روز از بستری پلاسما دریافت کرده اند تغییر می کند و از میان 16 بیماری که 7 روز یا بیشتر بعد از بستری پلاسما دریافت کرده اند 14 روز بعد، 50 درصد زنده و 50 درصد درگذشته و 30 روز بعد، 44 درصد زنده یا بهبودیافته و 56 درصد درگذشته اند.

وی ادامه داد: مهم ترین عامل در استفاده از پلاسما، استفاده از آن در مراحل اولیه درمان است که نتایج مثبتی دارد.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان ایرانی بیماری های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می رسانند.

تا به امروز مراکز مختلفی در دنیا اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست های استپ بوده اند.

انتهای پیام/

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 710

به "پلاسمادرمانی برای درمان بیماران کرونایی باید در مراحل اولیه بیماری انجام شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاسمادرمانی برای درمان بیماران کرونایی باید در مراحل اولیه بیماری انجام شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید