آنچه ضروری است در خصوص تورم قوطی کنسرو بدانیم

به گزارش هدا بلاگ، مهمترین علامت ظاهری در خصوص فساد کنسروها تورم قوطی آنهاست.

آنچه ضروری است در خصوص تورم قوطی کنسرو بدانیم

مهمترین علامت ظاهری در خصوص فساد کنسروها تورم قوطی آنهاست. ممکن است قوطی کنسرو هر دو طرف یا یک طرف قوطی متورم شده باشد، به طوری که اگر قسمت متورم فشرده گردد طرف دیگر برجسته گردد و بالاخره اینکه ممکن است جداره قوطی در اثر حمل و نقل و دیگر موارد ضربه دیده و در محل وارد شدن ضربه فرورفتگی ایجاد شده باشد و در نتیجه طرفین قوطی برجسته و متورم به نظر برسد .

چنانچه طرفین و یا تنها یک طرف قوطی متورم شده باشد و علت آن هم ضربه خوردن نباشد و فرورفتگی در بدنه قوطی دیده نگردد و از طرفی از تاریخ فراوری آن کمتر از یک سال گذشته باشد، علت تورم قوطی ها را می توان در موارد زیر جستجو کرد :

· بیش از حد لازم قوطی از ماده غذایی پر شده باشد. البته در خصوص کنسروهایی که یک طرف آنها برآمده شده است چنانچه با سوراخ کردن قوطی مقدار زیادی گاز خارج گردد دلیل بر فاسد بودن محتوی قوطی است، در غیر این صورت مربوط به پر بودن بیش از حد آن است. باید توجه داشت که موقع باز کردن قوطی های سالم، مقدار ناچیزی هوا به داخل آنها کشیده می گردد که نباید آن را با خروج گاز اشتباه کرد.

· حرارت دادن و تخلیه هوای آنها به حد کافی صورت نگرفته است .

· درجه حرارت محل نگهداری آنها بالا است.

· تورم کنسرو در ارتفاعات زیاد به ویژه در خصوص کنسروهایی که بیش از یک سال از تاریخ فراوری آنها گذشته باشد مربوط به فراوری گاز هیدروژن در نتیجه واکنش بین ماده غذایی و فلز قوطی (خوردگی قوطی) و یا فراوری گاز کربن دی اکسید در نتیجه رشد میکروب ها در داخل قوطی ها است .

در خصوص قوطی هایی که در اثر ضربه متورم شده اند، ممکن است در اثر فشار ضربه محل لحیم جدار قوطی آسیب ببیند و درز آن مقدار کمی باز گردد؛ به گونه ای که ماده غذایی از آن منفذ بیرون نریزد، اما آلودگی از آن طریق به داخل کنسرو راه پیدا کند .

بنابراین از آنجایی که نمی توان انتظار داشت مصرف نمایندگان بین انواع تورم ایجاد شده در کنسروها فرق بگذارند، برای اطمینان از مصرف نکردن کنسروهای مشکوک به آلودگی، فروش و مصرف تمام کنسروهایی که بدنه باد نموده دارند، بایستی غیرمجاز شناخته گردد .

البته اگر سر و ته قوطی باد ننموده باشد، دلیل بر سالم بودن کنسرو نخواهد بود، چرا که ممکن است برخی از قوطی ها به علت داشتن منفذ سر و ته شان باد نکند و یا اینکه برخی از عوامل بیماریزای خطرناک هم وجود دارند(مثل باکتری بی هوازی کلستریدیوم بوتولینیوم) که در حین تکثیر و فساد ماده غذایی فراوری گاز نمی نمایند و کنسرو آلوده به آنها اگر چه سمی و کشنده، اما سر و ته قوطی آن باد نمی نماید.

توصیه های لازم برای مصرف نمایندگان مواد غذایی کنسرو شده :

· همان طور که می دانید قبل از مصرف کنسروها برای از بین بردن سم خطرناک بوتولیسم احتمالی موجود در مواد غذایی کنسرو شده باید قوطی های کنسرو دست کم به مدت 20 دقیقه در آب جوشانده گردد.

· با جوشاندن کنسروها در مدت زمان ذکر شده سم بوتولیسم ترشح شده در اثر باکتری کلستریدیوم بوتولینیم از بین می رود، البته توجه به این نکته ضروری است که برای گرم کردن مواد غذایی کنسرو شده قوطی کنسرو چه به صورت دربسته و چه باز شده، به صورت مستقیم روی شعله قرار داده نگردد .

· از طرف دیگر ممکن است در اثر شعله مستقیم و حرارت زیاد لحیم جداره قوطی ذوب گردد و باعث ورود ذرات فلز به داخل ماده غذایی گردد، به ویژه در خصوص قوطی های باز شده حاوی ماده غذایی که مستقیم روی شعله قرار داده شده اند، حرارت باعث سرعت یافتن فعل و انفعالات شیمیایی بین ماده غذایی و جداره داخل قوطی که در اثر باز شدن آسیب دیده و اندود آن از بین رفته است می گردد.

· پس از باز کردن قوطی کنسرو محتویات آن باید خارج و در ظرف دیگری ریخته گردد. چرا که ممکن است ماده غذایی بعد از باز کردن درب قوطی در مجاورت اکسیژن هوا با جداره داخل قوطی هر چند که اندود هم شده باشد وارد واکنش گردد.

· برای نگهداری مازاد محتویات قوطی کنسرو بهتر است از ظروف شیشه ای استفاده نموده و در یخچال نگهداری گردد. کنسروها را می توان مدت ها بدون استفاده در یخچال نگهداری کرد؛ مشروط بر اینکه با رعایت کامل اصول کامل بهداشتی تهیه شده باشند.

· البته محتویات کنسرو در داخل قوطی به تدریج با یکدیگر و حتی با جداره داخلی قوطی وارد فعل و انفعالات شیمیایی می گردد و بنابراین مصرف کنسروهایی که سال ها مانده اند، صحیح نیست. این چنین کنسرو هایی اغلب با بوی کهنگی و مزه تند و نامطبوعی همراه است.

· نشت مواد غذایی داخل قوطی به ویژه در خصوص قوطی هایی که ضربه دیده اند، موجب تماس محتویات با هوای خارج و در نتیجه فساد و سمیت آن می گردد و ضروری است از مصرف آن خودداری گردد.

· در صورت وجود زنگ زدگی در سطح خارجی قوطی ها احتمال سوراخ بودن و فساد محتویات آن وجود دارد، بنابراین از مصرف این چنین کنسروهایی بایستی خودداری گردد.

· ایجاد حالت زنگ زدگی در سطح داخل قوطی ها هم محتویات آن را غیر قابل مصرف می نماید، چرا که زنگ ایجاد شده با محتویات در تماس خواهد بود و از سویی دیگر نیز احتمال سوراخ بودن بدنه و باز شدن درزها در محل زنگ زدگی وجود دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2854

به "آنچه ضروری است در خصوص تورم قوطی کنسرو بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه ضروری است در خصوص تورم قوطی کنسرو بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید