اصفهان تا 10 سال آینده خالی از سکنه می شود

به گزارش هدا بلاگ، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه آبی که از سمت سمیرم خارج می شود حق مسلم مردم اصفهان است، گفت: همانطور که برای کارون یک، دو، سه، چهار سد زدند ما هم برای مصرف استان اصفهان سد ایجاد کنیم و آب مصرف استان را برداریم.

اصفهان تا 10 سال آینده خالی از سکنه می شود

به گزارش تسنیم، سیدناصر موسوی لارگانی در نشست بررسی سند آمایش سرزمین استان اصفهان با اشاره به اینکه با یک جلسه نمی شود موضوع آمایش را که کار بسیار مهمی بوده شرح داد، گفت: از گزارش خوب، ولی به صورت گذرا که آقای دکتر اکبری ارائه کردند، تشکر می کنم.

وی اضافه نمود: زمان مدرسه موقع نوشتن تکالیف به صورت یک خط در میان می نوشتیم تا زودتر تمام شود و حالا آقای دکتر هم به صورت پرشی این گزارش را دادند و شاید خلاصه خیلی جزئی از کل گزارش بود.

رئیس مجمع کنندگان استان اصفهان با بیان اینکه زمان محدود است، گفت: برای جلسه فرصت کوتاهی بود و ارائه کامل گزارش وجود نداشت و حتی اگر قرار است جلسه فوق العاده از طریق آقای فلاطون زاده که مسئولیت جلسه را به عهده دارند برگزار شود به نظر من بهتر است جلسه بگذارند تا بهتر روی این موضوع بررسی بیشتری شود و همچنین برای استان اصفهان اجرایی شود.

وی ادامه داد: به گفته آقای دکتر از سال 62، ولی به طور رسمی از سال 76 بحث آمایش مطرح شده و متاسفانه بعد از 24 سال ما هنوز اندر خم یک کوچه هستیم، اما هنوز بعضی از استان ها از ما خیلی عقب ترند و در آمایش در روستا ها یا خیلی موارد دیگر آن ها نتوانستند کاری از پیش ببرند.

موسوی لارگانی شرح داد: گزارش را به صورت گذرا نگاه کردم، استان اصفهان یک استان ویژه و استراتژیک است استانی که به نظر من از حالت حتی اولویت کشوری خارج است با اینکه در ایران است، ولی باید در سطح جهانی به آن نگاه شود.

وی با اشاره به اینکه هر مسئولی از هر کشوری که وارد ایران می شود بعد از تهران به استان اصفهان سفر می کند، گفت: این به علت داشته های استان اصفهان است که متاسفانه نادیده گرفته شده، به نظر من در همین بسته آمایش سرزمین بحث گردشگری پررنگ دیده نشده است.

رئیس مجمع کنندگان استان اصفهان اضافه نمود: آن طور که باید و شاید برای گردشگری کاری نکردیم، باید کاری کرد که از این امکانات بسیار ارزشمندی که در استان ما وجود دارد بتوانیم استفاده بهینه کنیم، در حال حاضر یکی از معضلات بزرگ استان اصفهان سرمایه گریزی است. ما سرمایه گذارانی را در استان داریم که نه یک صنعت آلوده بلکه گلخانه می خواستند راه بیندازند که مورد حمایت واقع نشدند.

وی گفت: در تیران و کرون در زمینه گلخانه پیشرفت داشتند و صادرات خوبی هم دارند، وقتی سرمایه گذار در اصفهان کاری می خواست انجام بدهد او را فراری دادند، ولی در استان اردبیل برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن کردند امکاناتی در اختیارش قرار دادند که سرمایه گذاری کند، ولی سخت گیری هایی که در استان اصفهان می شود بسیار زیاد است به نام مثال برای راه اندازی یک گلخانه که مصرف آب آن یک دهم گلخانه های معمولی بود استقبال نشد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه این حرف کارشناسان است، گفت: سرمایه گذاران توانمند خودمان را از دست می دهیم، درست است که آقای طغیانی گفتند دیگر نباید توسعه داشته باشیم، اما توسعه در بخش هایی که برای ما آلایندگی ندارد و توسعه در بخش های پساب ایرادی ندارد.

وی اضافه نمود: اگر در بخش صنعت که شورای عالی آب مصوبه دارد که صنایع ظرف 5 سال باید از پساب استفاده کنند، نمی توانند از آب استفاده کنند این مقدار برای صنعت گر برای شرکت آب و فاضلاب زمینه را فراهم کنیم آسان تر بکنیم تا این کار پیشرفت داشته باشیم ما که بحران آب داریم و یک لیتر آب هم اهمیت دارد حمایت از این کار کمک کننده است.

رئیس مجمع کنندگان استان اصفهان شرح داد: گزارشی که آقای دکتر ارائه کردند در حقیقت توازنی برای شهرستان های 24 گانه ندیدم، جا هایی خیلی پر رنگ و جا هایی کم رنگ دیده شده که باعث ایجاد اعتراض و نگرانی هایی می شود، اشاره شد بیش از 70 درصد صنایع ما در 7 درصد استان اصفهان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه این یک عیب است که در همان محدوده صنعت های دیگر هم بیاوریم، گفت: آب لجستیک هم همانجا می رود همان جایی که این صنعت وجود دارد و اشباع شده باز هم آنجا ببینیم درست نیست اگر بشود جای دیگری دیده شود بهتر خواهد بود.

موسوی لارگانی اضافه نمود: نباید جمعیت استان اصفهان به یک سمت گسیل شود، باید جلسات دیگری به صورت دقیق تر و کارشناسی تر داشته باشیم، بعضی اوقات این گزارشات یک مقدار برای ما مشکل ایجاد می کند اینکه ما اول هستیم در صورتی که بعضی جا ها آخر هم نیستیم، ولی می گوییم اول هستیم بعد در کشور می خواهیم صحبت کنیم، می گویند شما همه چیز را برده اید همه چیز در اصفهان است چگونه اصفهان چنین مسئله ای دارد.

وی شرح داد: به طور یقین این طرز حکومت داری نیست که هر جا آمدند سر و صدا کردند به نظام فحش دادند و برای نظام هزینه تراشیدند آن ها را به صورت ویژه ببینیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه این درد است که در خوزستان 13 میلیارد متر مکعب آب داشته باشیم آب را ببندیم، هور را بخشکانیم و مردم بیایند فریاد بزنند و نظام را زیر سوال ببرند هزینه ایجاد کنند، گفت: بعد به وفور آب را باز کنند، اگر آب نبود چرا باز کردید اگر هست چرا برای نظام هزینه ایجاد کردید؟

وی ادامه داد: با این شرایطی که من می بینم حتی سامانه دوم را زیر سوال می برند که آب آشامیدنی در محدوده استان اصفهان است یک راه بیشتر برای ما نیست اینکه آبی که از سمت سمیرم خارج می شود. چراکه این آب حق مسلم مردم اصفهان است چرا برای کارون یک، دو، سه، چهار سد زدند ما هم برای مصرف استان خودمان سد ایجاد کنیم مصرف استان را برداریم طبق گفته آب منطقه ای آبی که قرار بوده به ما تخصیص بدهند 7 میلیارد متر مکعب آب طلب داریم یعنی سال های گذشته به ما دادند، ولی ندادند.

موسوی لارگانی گفت: کارشناسان پیش بینی کرده بودند ظرف 25 سال آینده اصفهان خالی از سکنه می شود، اما اگر این شرایط ادامه پیدا کند به 10 سال هم نمی رسد و اگر راه چاره ای برای این کار پیدا نکنیم با مشکل روبرو می شویم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3144

به "اصفهان تا 10 سال آینده خالی از سکنه می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهان تا 10 سال آینده خالی از سکنه می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید