انواع روش های برنز کردن پوست و راه چاره طلایی برای ماندگاری مراقبت از آن

به گزارش هدا بلاگ، برنز کردن پوست، موضوعی است که با نزدیک شدن به فصل تابستان بحث اش داغ می گردد و توجه افراد مختلفی را به خود جلب می نماید. افراد زیادی می خواهند بدانند که چگونه به پوستی زیبا، برنزه و طلایی دست پیدا نمایند. روش های مختلفی برای برنزه شدن مانند حمام آفتاب، اسپری برنزه نماینده و سولاریوم وجود دارد. در این مقاله، به آنالیز مزایا و معایب هر کدام از این روش ها و بعلاوه نکاتی برای انتخاب برترین روش برنزه شدن و در نهایت راهکار های مراقبتی برای برنز کردن پوست می پردازیم.

انواع روش های برنز کردن پوست و راه چاره طلایی برای ماندگاری مراقبت از آن

برنزه شدن چیست؟

برنزه شدن، درواقع همان عمل تیره کردن پوست شما است. اگر به وسیله نور خورشید برنزه شوید، اشعه ماوراءبنفش ملانین را در پوست شما فراوری نموده و رنگدانه پوست را تیره می نماید. از طرف دیگر، محصولات برنزه نماینده، ماده رنگی به نام DHA فراوری می نمایند تا پوست شما را تیره کند.

چه مدت طول می کشد تا برنزه شوید؟

مدت زمانی که برای برنز شدن پوست طول می کشد به عوامل خاصی مانند رنگ پوست، حساسیت پوست، ماده ضد آفتاب، مکان شما و سطح اشعه ماوراءبنفش بستگی دارد. به طورکلی بیشتر مردم پس از 1-2 ساعت ماندن در معرض نور خورشید برنزه خواهند شد.

انواع تکنیک های برنز کردن پوست

برای رسیدن به پوست برنزه ای زیبا، تکنیک های مختلفی وجود دارد. از روش های کلاسیک و طبیعی گرفته تا برنزه شدن بدون آفتاب، گزینه ها واقعا بی سرانجام هستند. بعضی افراد یک روش برنزه شدن را ترجیح می دهند، درحالی که بعضی دیگر از ترکیب چند روش مختلف استفاده می نمایند. بااین حال، مهم است که در خصوص انواع تکنیک های برنزه شدن اطلاعات داشته باشید تا بتوانید برترین روش را برای خود انتخاب کنید. در ادامه انواع روش های برنز کردن پوست را شرح می دهیم.

1. برنزه شدن طبیعی با آفتاب

آفتاب گرفتن، یک روش کلاسیک و طبیعی برای داشتن پوست برنزه ای زیبا و طلایی است. این کار بعلاوه به شما میزان اضافی ویتامین D می دهد که باعث بهبود خلق وخو می گردد. در این مواقع استفاده از روغن برنزه نماینده را از قلم نیاندازید تا نتیجه بهتری بگیرید. اگرچه هیچ چیز بهتر از دراز کشیدن کنار ساحل یا استخر و آفتاب گرفتن نیست، اما ماندن در معرض اشعه ماوراءبنفش خطرات زیادی مانند آفتاب سوختگی، چروک شدن، خشکی پوست و به وجود آمدن لکه های تیره به همراه دارد.

بنابراین، پوست برنزه زیبایی که اکنون دارید ممکن است در سال های آینده چندان عالی به نظر نرسد. برنزه کردن پوست به روش طبیعی بعلاوه می تواند باعث بیماری هایی همانند سرطان پوست گردد. در ادامه نکاتی برای برنزه شدن ایمن با آفتاب پیشنهاد می کنیم:

 • از ضد آفتاب بهره ببرید: همواره قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر بهره ببرید. هر دو ساعت یکبار و بعد از شنا یا تعریق، ضد آفتاب خود را تنو کنید.
 • از ساعات اوج آفتاب خودداری کنید: از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، در شدیدترین ساعات روز (بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر) خودداری کنید.
 • عینک آفتابی بزنید: از عینک آفتابی که از چشمان شما در برابر اشعه UV محافظت می نماید، بهره ببرید.
 • به پوست خود توجه کنید: در پی هرگونه تغییر در پوست خود مانند خال های نو یا تغییر در خال های موجود باشید و در صورت مشاهده هر گونه تغییر مشکوک، به پزشک مراجعه کنید.

2. سولاریوم

دستگاه های برنزه نماینده، راه دیگری برای برنزه شدن هستند. شما می توانید آن ها را در سالن های مخصوص و بعضی اسپاها پیدا کنید. برخلاف نور طبیعی خورشید، تخت های برنزه نماینده 12 برابر بیشتر از اشعه UVA را به طور مستقیم به پوست می تابانند. اگرچه تخت های برنزه نماینده راهی آسان برای تماشا نتایج سریع هستند، خطر ابتلا به سرطان های پوستی مانند ملانوما هنگام استفاده از این تخت ها، بسیار بیشتر است. اگر تصمیم به استفاده از تخت برنزه نماینده یا سولاریوم دارید، مهم است که همواره از عینک محافظ بهره ببرید؛ زیرا اشعه مستقیم UVA می تواند به قرنیه شما آسیب جدی وارد کند.

3. برنز کردن پوست بدون آفتاب با اسپری برنزه نماینده

محصولات برنزه نماینده بدون احتیاج آفتاب، از ایمن ترین راه ها برای رسیدن به پوست برنزه دلخواه شما هستند. اگرچه در گذشته، محصولات برنزه نماینده باعث می شدند که شما نارنجی به نظر برسید اما امروزه، انواع مختلفی از محصولات برنزه نماینده وجود دارد که آن درخشش زیبا و طلایی را که می خواهید، به شما می دهند. می توانید با خرید کرم و اسپری برنزه نماینده از فروشگاه، بدون احتیاج به آفتاب خودتان را برنزه کنید.

4. لوسیون های برنزه نماینده

اگر در پی یک پوست برنزه فوری و موقت هستید، لوسیون های برنزه نماینده برترین گزینه هستند. این محصولات عالی، جایگزینی محبوب برای حمام آفتاب هستند که به شما یاری می نمایند تا بدون احتیاج به قرار گرفتن در معرض نور خورشید مضر، به پوستی برنزه و درخشان دست پیدا کنید. اگر لوسیون برنزه نماینده را به طور یکنواخت روی پوست خود پخش نکنید، ممکن است لکه ها و خطوطی ایجاد گردد. بعلاوه بعضی از این نوع محصولات می توانند پوست را خشک نمایند؛ بنابراین زدن مرطوب نماینده بعد از استفاده آن ها لازم است. در ادامه مزایای استفاده از این محصولات برای برنز کردن پوست را بیان می کنیم:

 • برنزه ای سریع و آسان: لوسیون های برنزه نماینده در عرض چند ساعت پس از استفاده، رنگ پوست شما را تیره تر می نمایند.
 • استفاده راحت: استفاده از لوسیون برنزه نماینده در خانه آسان است و احتیاجی به تجهیزات یا یاری حرفه ای ندارید.
 • قیمت مناسب: این محصولات جادویی در مقایسه با سایر روش های برنزه شدن مانند اسپری برنزه نماینده یا تخت های برنزه نماینده، ارزان تر هستند.
 • تنوع رنگ: لوسیون های برنزه نماینده در تناژهای مختلف رنگی موجود هستند؛ بنابراین می توانید رنگی را انتخاب کنید که به تناسب رنگ پوست شما باشد.

5. دستگاه اسپری تان

دستگاه اسپری برنزه نماینده، روشی محبوب برای به دست آوردن برنزه ای زیبا و درخشان بدون احتیاج به نور خورشید مضر است. این روش، مزایای زیادی نسبت به سایر روش های برنزه شدن مانند حمام آفتاب یا استفاده از لوسیون های برنزه نماینده دارد. این نوع اسپری در کابین های مخصوص انجام می گردد و به وسیله دستگاهی به صورت اتوماتیک روی پوست شما اسپری می گردد.

با این روش اسپری برنزه نماینده به طور یکنواخت روی پوست پخش می گردد و مانند بعضی کرم های برنزه نماینده خطوط و لکه های ناشی از یکدست نبودن را ایجاد نمی نماید. با توجه به نوع اسپری برنزه نماینده و تعداد دفعات استفاده، می توانید به رنگ دلخواه خود برسید. فرآیند اسپری کردن محلول برنزه روی پوست، سریع و آسان است و احتیاجی به صرف زمان طولانی در زیر نور خورشید یا انتظار برای خشک شدن لوسیون برنزه نماینده نیست.

نکات مهم و مراقبتی در برنز کردن پوست

درحالی که روش های زیادی برای برنزه شدن وجود دارد، شما می خواهید با نتایج تیره و ماندگار، نهایت استفاده را از پوست برنزه و زیبای خود ببرید. به هرحال، اگر برنزه بودن پوست فقط چند روز دوام داشته باشد، چه فایده ای دارد؟ به همین علت است که برای به دست آوردن برترین نتیجه از برنزه کردن خود، باید قبل و بعد از آن اقدامات خاصی را انجام دهید. در اینجا چندین نکته عالی برای رسیدن به پوست برنزه ای ماندگار و تیره آورده شده است:

 1. قبل از برنزه شدن لایه برداری کنید: با استفاده از یک اسکراب به آرامی پوست خود را لایه برداری کنید. این کار به حذف سلول های مرده پوست یاری می نماید و منافذ شما را در طول فرآیند برنزه شدن بسته نگه می دارد.
 2. آفتاب گرفتن در زمان مناسب: برترین زمان برای برنزه شدن، صبح زود یا اواخر بعدازظهر است. زمانی که اشعه UV خورشید کمتر شدید است. از قرار گرفتن در معرض آفتاب در شدیدترین ساعات روز (بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر) خودداری کنید.
 3. مدام آب بنوشید: هیدراته ماندن بدن در طول فرآیند برنزه شدن بسیار مهم است. به طور مرتب آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید. کم آبی می تواند منجر به خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن گردد.
 4. به پوست خود گوش دهید: حین برنزه شدن اگر احساس سوزش یا ناراحتی کردید، از آفتاب دور شوید و به سایه بروید.
 5. از محصولات مرطوب نماینده بهره ببرید: بعد برنزه شدن، از لوسیون های مرطوب نماینده بدن بهره ببرید. این کار باعث می گردد برنزه بودن پوست شما، بیشتر دوام بیاورد و از خشکی یا پوسته پوسته شدن در اثر آفتاب جلوگیری کند.
 6. قبل از برنزه شدن آرایش را پاک کنید: قبل از برنزه شدن، صورت خود را به طور کامل بشویید تا پوست شما لکه دار نگردد.
 7. از اسکراب های خشن خودداری کنید: بعد برنزه شدن از اسکراب های خشن و لایه بردارهای قوی که می توانند برنزه بودن پوست شما را از بین ببرند، استفاده نکنید. به جای آن، از یک لایه برداری ملایم یا اسکراب صورت دو بار در هفته بهره ببرید تا سلول های مرده پوست را حذف نمایند.
 8. از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر بهره ببرید: ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر از شما در برابر اشعه مضر خورشید محافظت نموده و از آفتاب سوختگی جلوگیری می نماید.
 9. از لوسیون یا روغن برنزه نماینده بهره ببرید: از لوسیون یا روغن برنزه نماینده با کیفیت بالا بهره ببرید تا به روند برنزه شدن یاری کند و پوست شما را مرطوب نگه دارد. در پی محصولاتی باشید که حاوی SPF باشند تا از پوست شما در برابر آفتاب نیز محافظت نمایند.
 10. از تماس با آب داغ خودداری کنید: پس از برنزه شدن از جکوزی یا دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید؛ زیرا باعث حساسیت پوست می گردد.
 11. به طور متناوب در آفتاب و سایه بمانید: برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، به طور متناوب در آفتاب و سایه بمانید، یعنی هر 20 تا 30 دقیقه یک بار از زیر آفتاب بلند شده و به سایه بروید.
 12. رژیم غذایی سالم داشته باشید: میوه ها و سبزیجات مغذی مانند هویج، کلم پیچ، گیلاس و هندوانه برای تقویت کلی پوست شما بعد از برنزه شدن بسیار مفید هستند.
 13. به میزان کافی بخوابید: خواب کافی به ترمیم پوست شما و حفظ سلامت کلی آن یاری می نماید. هنگامی که به میزان کافی نمی خوابید، پوست شما ممکن است کدر و خسته به نظر برسد.
 14. از سولاریوم رفتن مداوم خودداری کنید: تخت های برنزه نماینده، اشعه UV مضر ساطع می نمایند که خطر ابتلا به سرطان پوست را به طور قابل توجهی افزایش می دهند.
 15. از برنزه شدن بیش ازحد خودداری کنید: برنزه شدن بیش ازحد می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

نتیجه گیری

با انتخاب برترین روش برنزه شدن و مراقبت از پوست خود، می توانید از داشتن پوستی برنزه و درخشان لذت ببرید. از قلم نیاندازید که از ضد آفتاب بهره ببرید، به طور مرتب آب بنوشید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید تا پوستتان سالم و شاداب بمانید. مراقبت های پس از برنزه کردن نیز نقش مهمی در حفظ سلامت و زیبایی پوست دارند. پس با دقت و اطلاعات کافی، به سوی داشتن پوستی برنزه و مجذوب کننده قدم بردارید.

منبع: bluecliffcollege ، skincancer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 خرداد 1403 بروزرسانی: 17 خرداد 1403 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3739

به "انواع روش های برنز کردن پوست و راه چاره طلایی برای ماندگاری مراقبت از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع روش های برنز کردن پوست و راه چاره طلایی برای ماندگاری مراقبت از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید