اپراتورها یا شهروندان؛ کدام یک مقصر آنتن دهی ضعیف داخل ساختمان هستند؟

به گزارش هدا بلاگ، شاید تا کنون این سوال را از خودتان پرسیده باشید که مقصر اصلی مشکل آنتن دهی درون یک ساختمان کیست؟

اپراتورها یا شهروندان؛ کدام یک مقصر آنتن دهی ضعیف داخل ساختمان هستند؟

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خود ما شهروندان که باید دقت بیشتری می کردیم و ساختمانی با آنتن دهی بهتری انتخاب می کردیم؟ معمار و سازنده ساختمان یا اپراتورهای موبایل؟

متاسفانه در بسیاری از شهرهای عظیم کشور، مشکل ضعیف بودن آنتن دهی درون ساختمان ها و برج ها مشاهده می گردد. وسط شهر و در یک ساختمان اداری و تجاری می بینیم نه موبایل خوب آنتن می دهد و نه می گردد از اینترنت استفاده کرد؟

این ضعف آنتن دهی هم روز به روز در ساختمان های بیشتری مشاهده می گردد و واقعا این سوال را مطرح می نماید که مقصر کیست و چه کسی باید این مشکل عظیم را حل نماید؟

سید محمد امامی، مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی؛ می گوید در شش ماهه اول سال 99 بیش از 5 هزار و 477 شکایت از سوی کاربران در سامانه 195 ثبت شده است که مربوط به عدم آنتن دهی تلفن همراه است و بخش اعظمی از آن ها مربوط به عدم آنتن دهی در داخل ساختمان می گردد.

اما این مقام مسئول به صراحت می گوید مشکل عدم آنتن دهی موبایل در داخل ساحتمان ها متوجه اپراتورها است:

اپراتورها بر اساس پروانه و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ملزم هستند تمام سطح شهر از جمله داخل ساختمان ها را پوشش دهند. در واقع اپراتورها در پروانه خود متعهد شدند که تمام شهر را پوشش دهند و این کاملاً بدیهی است که این تعهد داخل ساختمان ها، پارک ها، پاساژهای متعارف و … را در برگیرد.

اپراتورها در این مورد الزام دارند و در صورت رعایت نکردن این موضوع بر اساس مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات جریمه می شوند. البته رگولاتوری معتقد است همانطور که سازمان نظام مهندسی بعد از آنالیز شرایط سیم کشی برق، نصب کنتور و … در ساختمان ها، مجوز پایان کار را برای آن ساختمان صادر می نماید، باید با تدوین مقررات مناسب، برای برج ها و ساختمان های بلند نیز تهیه تجهیزات و جانمایی بعضی وسایل مخابراتی الزامی گردد.

اپراتورها هم مقصر هستند و هم خیر

سید محمد امامی دلایل عدم پوشش دهی موبایل در بعضی نقاط یا ساختمان را متعدد می داند و اعتقاد دارد اپراتورها کوشش های خود را در توسعه شبکه 3G و 4G بیش از اندازه تعهدات خود انجام دادند و مشکل جای دیگری است:

دلایل متفاوت است که از جمله آن می توان به عدم همکاری شهرداری ها و مردم، سرقت دکل ها، شرایط جغرافیایی، میزان جمعیت، آب و هوای منطقه - که می تواند بر سیگنال های مخابراتی تاثیر بگذارد - اشاره نمود. به عنوان مثال در حال حاضر پوشش دهی در بعضی مناطق کلانشهرها تحت تاثیر هارمونی ساخت و سازها، قرار گرفته است، چرا که حتی مصالح بکار رفته در ساختمان ها و قطر دیوارها، سیگنال های مخابراتی را تحت تاثیر قرار می دهد. درباره مسائل پوشش دهی در جاده ها و روستاها نیز می توان به نبود زیرساخت های لازم مانند برق جاده، عدم دسترسی برای احداث سایت و موضوع سرقت های مکرر تجهیزات مخابراتی اشاره نمود.

مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی؛ آماری هم از شرایط شهرها و روستاها از نظر پوشش دهی شبکه های موبایل می دهد:

در حال حاضر، در 1319 شهر کشور بستر مخابراتی بر پایه شبکه 2G بنیان شده و در 1،289 شهر نیز می توان سیگنال های مخابراتی روی بستر 3G را دریافت کرد. همچنین کاربران در 1،158 شهر نیز قادر به استفاده از فناوری مخابراتی 4G خواهند بود. در روستاها نیز آمار تکنولوژی نسل دوم 44 هزار و 918 روستا بوده که دو تکنولوژی نسل سوم و چهارم نیز شامل 55 هزار روستا می گردد. 86 درصد جاده های کشور، 2G و 67 درصد 3G و 39 درصد 4G را پوشش می دهند.

این مقام رگولاتوری می گوید مردم با مراجعه به وب سایت نت سنج پلاس می توانند مناطق مختلف شهری را باهم از نظر آنتن دهی مقایسه نمایند و بفهمند در کدام نقاط و مناطق، پوشش دهی حداکثری و بیشتری وجود دارد و در کدام مناطق درصد خطا بسیار کم است.

بعضی از کاربران ازم سوال می نمایند با تعویض مودم شرایط سرعت اینترنت و آنتن دهی آن ها بهتر می گردد یا خیر؟ مثلا، یک مودم فورجی یا تی دی ال تی…

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: شبکه چی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1847

به "اپراتورها یا شهروندان؛ کدام یک مقصر آنتن دهی ضعیف داخل ساختمان هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپراتورها یا شهروندان؛ کدام یک مقصر آنتن دهی ضعیف داخل ساختمان هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید