شگفت انگیزترین درختان جهان

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران: واقعاً بدون درختان چه کار خواهیم کرد؟ آن ها تامین کننده اکسیژن، غذا، دارو و زیستگاهی برای حیوانات هستند و از فرسایش خاک جلوگیری می کنند. در حالی که همه درختان به خودی خود زیبا و تماشایی اند، اما بعضی از آن ها واقعا از بقیه خاص تر و برجسته تر می باشند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا شگفت انگیزترین درختان جهان را که احتمالا تا به امروز نامی از آن ها نشنیده اید، به شما معرفی کنیم.

شگفت انگیزترین درختان جهان

1. اکالیپتوس رنگین کمان

این درخت مانند یک اثر هنری است. الگو های رنگارنگ روی درخت نتیجه ریختن بخش هایی از پوست این درخت در زمان های مختلف در طول سال است. این رنگ ها ابتدا با یک قهوه ای روشن و سپس سبز روشن شروع می گردد که با گذشت زمان به رنگ های سبز تیره، صورتی، آبی، نارنجی، بنفش، قرمز و هر رنگ دیگر رنگین کمانی تبدیل می شوند. این تنها چیزی نیست که در مورد این درخت بسیار جالب است.

اکالیپتوس رنگین کمان تنها درخت اکالیپتوس بومی نیمکره شمالی است و در فیلیپین، گینه نو و جنگل هایی با بارندگی فراوان رشد می کند. این درخت همچنین جزء درختانی است که سریعترین رشد را دارند و هر سال بیش از یک متر رشد می کند و قطر تنه آن می تواند به 2 متر برسد.

2. هایپریون

هایپریون یک درخت غول پیکر در کالیفرنیا است که 115 متر ارتفاع دارد که باعث شده به بلندترین درخت زنده جهان تبدیل گردد. این درخت در آگوست 2006 در منطقه ای دور افتاده از پارک ملی ردوود (RedWood) یافت شد. تخمین زده می گردد که هایپریون حداقل 600 سال قدمت داشته باشد اگرچه برخی گزارش ها می گویند قدمت آن 700 تا 800 سال است.

3. درخت خون اژد ها (خون سیاوشان)

این درخت بومی یک جزیره دورافتاده در فاصله 320کیلومتری سواحل یمن به نام سقطرا است. شکل چترمانند منحصر به فردی دارد و این نام را به خاطر شیره سرخ رنگی که از آن می تراود به آن داده اند. از این شیره برای درمان اسهال، خون ریزی، زخم های سطحی، زخم معده، اسهال خونی و تب استفاده می گردد. همچنین اغلب از این ماده در تولید خمیر دندان، رژ لب، چسب، سفال و به عنوان رنگ در رنگرزی پشم استفاده می گردد. درختان خون اژد ها می توانند هزاران سال عمر کنند. متأسفانه این درختان در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند، چون که تعداد زیادی از آن ها بر اثر طوفان شدیدی که سال 2015 در این جزیره رخ داد، ریشه کن شدند.

4. درخت تار عنکبوت

به این درخت انجیر هندی در استان کوآن چی چین که ریشه های آن به صورت شبکه در هم تنیده شده، نگاه کنید. در اصل ریشه های درخت مثل یک دیوار رشد کرده اند. این درختان به دلیل ریشه های گسترده خود در سراسر جهان شناخته شده اند.

5. صنوبر لرزان

ممکن است فکر کنید که این درختان در ظاهر درختانی زیبا و پرشاخ و برگ معمولی به نظر می رسند، اما زیبایی واقعی آن ها در زیر زمین واقع شده است. اگر به یک جنگل صنوبر نگاه کنید در ظاهر چیز متفاوتی مشاهده نخواهید کرد و مثل یک جنگل معمولی پوشیده از درختان منفرد به نظر خواهد رسید، اما در واقع آن ها با ریشه هایی که به هم می پیوندند و می توانند یک ارگانیسم به هم پیوسته بزرگ تشکیل دهند که می تواند تا 20هکتار گسترش یابد، شناخته می شوند. قدمت پارک ملی صنوبر های لرزان در آمریکایی شمالی تخمین زده می گردد که بیش از 80 هزار سال باشد که می تواند نمونه ای از قدرت اتحاد زیرزمینی این درختان را اثبات کند!

6. درخت زندان بوآب

درختان بوآب، در مناطق کم ارتفاع آفریقا و استرالیا رشد می کنند. آن ها نسبت به سایر درختان ویژگی های متمایزی دارند، زیرا تنه آن ها می تواند بسیار قطور و حجیم گردد. این نوع درختان به دلیل شباهتی که به بطری دارند توسط افراد محلی درخت بطری نامیده می شوند و در مواقع خشکسالی می توانند 120هزار لیتر آب را در خود ذخیره کند.

درخت زندان بوآب یکی از این درختان است که بسیار مشهور است. این درخت توخالی بزرگ که طول قطر آن 15 متر است،در غرب استرالیا واقع شده است. شهرت این درخت به سال های 1890 میلادی برمی گردد که به عنوان یک سلول برای زندانیان بومی استرالیا در منطقه دربی مورد استفاده قرار می گرفته است.

7. درخت زندگی

این درخت در پارک ملی واشنگتن و با سماجتی باورنکردنی در بین دو تخته سنگ قرار گرفته که خاک زیر ریشه های آن فرسایش یافته، به طوری که فقط چند ریشه آن به زمین وصل هستند. این درخت به درخت زندگی مشهور شده است. این درخت از خانواده بزرگ درختان صنوبر است و با اینکه بیشتر ریشه های آن ارتباطی با خاک ندارند، اما توانسته است برای سال ها زنده بماند و هیچ گاه سقوط نکرده است. اگر چه درختان سالم بسیاری در اثر حوادث آب و هوایی از بین رفته اند، اما درخت زندگی سال به سال به زندگی خودش ادامه می دهد.

البته علاوه بر درخت بالا، درخت دیگری در کشور بحرین وجود دارد که این درخت نیز به درخت زندگی معروف است. درخت زندگی بحرین، عمری بالای چهارصد سال دارد و یگانه درختی در سراسر بیابانی وسیع است و در نتیجه منظره ای خیره کننده در دل بیابان خلق کرده است.

8. درخت دیوی دیوی

درختان دیوی دیوی بومی منطقه کارائیب هستند که در تصویر بالا یکی از بزرگترین آن ها در نوع خود را مشاهده می کنید که تا به امروز حدود 15 متر رشد کرده است. شکل این درختان خمیده به نظر می رسد، زیرا در معرض وزش باد های قوی و تند ساحلی قرار دارند که دائما در مناطق رشد این درختان می وزند. این بدان معنی است که این درختان یک قطب نمای طبیعی اند و همیشه به سمت جنوب غربی خمیده می شوند.

9. بلوط شاپل (بلوط کلیسا)

بلوط شاپل درخت بلوطی واقع در آلوویل بلفوس در کشور فرانسه است. این درخت عمری بین 800 تا 1200 سال داشته و با بلندی 15 متر، محیط پایه آن حدود 16 متر است. تنه خالی این درخت شامل کلیسایی با دو نمازخانه است که در سال 1669 ساخته شده و با نام های نوتردام دولاپه (بانو مریم تسّلی بخش) و شامبر دولِرمیت (حجره زاهد) شناخته می شوند.

پلکانی دایره ای در اطراف درخت راه ورود به نمازخانه ها را مشخص می کند. صاعقه ای که در 500سالگی درخت به آن برخورد کرده است باعث سوختن آرام داخل آن و خالی شدن داخل تنه شده است که راهبان محلی را به ادعای مقدس بودن این صاعقه واداشته و باعث شده که این نمازخانه ها در تنه درخت ساخته شوند.

10. درختان سیرک

اکسلس ارلندسون کشاورز خوش ذوقی سوئدی-آمریکایی بود که در نیمه اول قرن بیستم درختان را به اشکال زیبا در می آورد. او به جای این که اجازه دهد درختان رشد طبیعی و نامنظم خود را داشته باشند آن ها را با هرس کردن، خم نمودن و قلمه زدن به اشکال فانتزی و هندسی در می آورد و این درختان زیبا را درختان سیرک می نامید. او در سال 1947 سیرک درختان را افتتاح کرد. ارلندسون بسیار مرموز بود و اسرار رشد درختان سیرک را هیچگاه فاش نکرد. او حتی پیوند زدن را نیز در خفا انجام می داد، و این اسرار را با خود به گور برد. در سال 1985 فرد ثروتمندی به نام مایکل بنفانت تمام درختان سیرک او را خرید و به پارک تفریحی خود انتقال داد.

11. درخت آتش

درخت آتش (Arbol del Tule)، درخت سروی است که در شهر مرکزی سانتا ماریا در مکزیک واقع شده است. تنه این درخت به قدری بزرگ است که ابتدا تصور می شد چندین درخت متفاوت هستند و بعد ها با استفاده از آزمایش DNA مشخص شد که این تنه قطور و تنومند فقط متعلق به یک درخت است. این درخت با قطر 11.62 متری خود، قطورترین درخت جهان محسوب می گردد. سن این درخت 1500 سال تخمین زده می گردد به همین دلیل جز کهن ترین درختان جهان نیز محسوب می گردد.

12. سرو تنها

سرو تنها درختی 250 ساله در نزدیکی مونتری کالیفرنیا است که بر روی یک صخره مشرف به ساحل زیبای اقیانوس آرام رشد می کند و هرسال بازدیدکننده های زیادی را به سوی خود جلب می کند. این درخت از بسیاری از شرایط سخت آب و هوایی از جمله طوفان ها و خشکسالی ها جان سالم به در برده است. اما طوفان اخیر در فوریه 2019 یکی از شاخه های آن را شکست.

13. اقاقیای 149 ساله

این درخت اقاقیا که در باغی در ژاپن واقع شده است، دارای تاجی است که به طور چشمگیری حدود 2000 متر مربع فضا را در بر می گیرد. آنچه باعث می گردد این اقاقیا، بازدید کننده های زیادی را به خود جلب کند زیبایی خیره کننده آن است که مانند یک آسمان با شکوه با لکه های صورتی و بنفش است.

14. افرای ژاپنی

این درخت ممکن است یکی از زیباترین درختانی باشد که تا به حال دیده اید. افرای ژاپنی گونه ای از درختان بومی ژاپن، کره جنوبی، کره شمالی، مغولستان و نواحی جنوب شرقی روسیه است. این درخت یکی از متنوع ترین درختان جهان است. شاخه های پیچ خورده و برگ های متنوع آن از رنگ سبز، زرد و قرمز باعث می گردد این درخت نمادین در هر فصلی زیبا به نظر برسد.

منبع: BeAmazed

منبع: برترین ها
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 971

به "شگفت انگیزترین درختان جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت انگیزترین درختان جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید