این عادت ها تخریب کننده حافظه و قوت شناخت مغز است

به گزارش هدا بلاگ، یک مطالعه جدید می گوید استفاده بیش از حد از اینترنت می تواند بر عملکرد مغز شما تأثیر منفی بگذارد. در این مطلب، دیگر عادت های شیوه زندگی مدرن که می تواند اثرات مخربی بر قابلیت های شناختی شما داشته باشد، را آورده ایم، با ما همراه باشید.

این عادت ها تخریب کننده حافظه و قوت شناخت مغز است

به گزارش خبرنگاران، بیش از میلیون ها سال زندگی اجداد ما این گونه بود که روزها با طلوع خورشید کارشان را آغاز می کردند و با تاریک شدن هوا می خوابیدند، از آلودگی هوا و سر و صدا و سموم شیمیایی خبری نبود.

فعالیت بدنی به اندازه بود و استراحت کردن بخشی از برنامه روزانه. اما این روزها یا آن قدر زیاد کار می نمایند که وقتی برای استراحت و خواب ندارند و یا حتی با سفارش اینترنتی غذا 24 ساعت یک بار هم پایشان را از اتاقشان بیرون نمی گذارند. این شیوه مدرن زندگی باعث استرس مزمن می گردد و برای مغز مضر است.

غرق شدن در اینترنت

هنگامی که شما مقدار قابل توجهی از وقتتان را در اینترنت صرف می کنید، ممکن است متوجه نشوید که این عمل بر عملکرد مغزتان چه تأثیری می گذارد.

فرقی نمی نماید که شما به فیس بوک و اینستاگرام معتاد شده اید یا فقط به خواندن مطلبی در اینترنت مشغولید، این ها اثر منفی شان را بر روی مغزتان خواهند گذاشت.

یک مطالعه در مجله دنیای روانپزشکی می گوید: اینترنت می تواند مناطق خاصی از مغز را تغییر دهد و بر توانایی توجه ما، فرایندهای حافظه و تعامل اجتماعی ما اثرگذار باشد.

دانشمندان شرح می دهند که جریان بی حد و حصر پیشنهادات و اعلان ها به وسیله اینترنت ما را به سمت توجه دائمی به آن تشویق می نماید و این، به نوبه خود، موجب کاهش توانایی ما برای حفظ تمرکز روی یک کار می گردد.

به همین دلیل است که در سال 2018، سازمان بهداشت دنیای، دستورالعمل جدیدی برای بچه ها ارائه می دهد. با توجه به این دستورالعمل، بچه های کوچک (2 تا 5 سال) باید تنها یک ساعت در روز یا کمتر در معرض نمایشگرها قرار بگیرند.

اینترنت چگونه بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد؟

امروزه به نظر می رسد که تقریباً بدون دو چیز غیرممکن است زنده بمانیم: گوشی هوشمند و اتصال به اینترنت. اما متوجه نیستیم که خیلی بیشتر از آنچه احتیاج داشته باشیم، از آن ها استفاده می کنیم. این چیزی است که بر عملکرد مغز ما اثر می گذارد.

دنیا آنلاین کنونی، ما را با یک منبع منحصربه فرد بزرگ و قابل دسترسی از حقایق و اطلاعات روبرو می نماید، که به نظر می رسد پتانسیل تغییر نحوه ذخیره و ارزش گذاری حقایق و دانش در مغز را داشته باشد.

استفاده بیش از حد از اینترنت نه تنها بر عملکرد شناختی ما اثر می گذارد، بلکه بر سلامت عمومی مان نیز تأثیرگذار است.

در واقع اینترنت می تواند به طور بالقوه ما را بی خواب و یکجانشین کند که هر دوی این اتفاقات می توانند مجرمان طیف گسترده ای از بیماری های بهداشتی مانند سکته قلبی، فشارخون بالا، قند خون بالا، تضعیف سیستم ایمنی و ... باشند.

در طول خواب، بدن شما کار می نماید تا یاری کند مواد سمی فراوری شده در طول روز که در مغزتان جمع شده است، از بین برود.

کم خوابی و بد خوابی بدین معنی است که این عملکرد مغز به درستی انجام نمی گردد. بنابراین، سم زدایی از مغز انجام نمی گردد و در نتیجه عملکرد شناختی شما کاهش می یابد

مصرف بیش از حد نمک

یک مطالعه که در مجله Science Neuroscience منتشر شده است، می گوید: مصرف بیش از حد نمک به طور بالقوه می تواند باعث مسائل شناختی گردد.

قرار دریافت بیش از حد در معرض سدیم موجود در نمک باعث کاهش جریان خون در مغز و در نتیجه زوال عقل می گردد.

طبق گفته دانشمندان، مصرف بیش از حد مجاز نمک می تواند باعث کاهش 28 درصدی جریان خون کورتکس مغز (مسئول تفکر و پردازش اطلاعات از حواس پنجگانه) و کاهش 25 درصدی جریان خون هیپوکامپ (ناحیه ای از مغز که مسئول پردازش پاسخ های احساسی و حافظه بلندمدت است) گردد.

چه باید کرد؟ قبل از خرید، برچسب های روی مواد غذایی بسته بندی شده را بخوانید تا محتوای سدیم آن ها را ببینید.

همچنین از گوشت تازه به جای گوشت های بسته بندی شده بهره ببرید. به دنبال میوه ها و سبزیجات تازه باشید چرا که آن ها حاوی سدیم کمی هستند. از مقدار کمی نمک در پخت و پزهایتان بهره ببرید و نمکدان را بر سر سفره یا میز ناهارخوری تان نیاورید.

خواب ناکافی

باید شنیده باشید که خواب ناکافی موجب عدم تمرکز، توجه و تحریک خلق و خو می گردد. اما، آیا می دانستید که بی خوابی می تواند به حافظه شما نیز آسیب برساند؟ بله این تأثیری است که بی خوابی در درازمدت بر مغز شما می گذارد.

در طول خواب، بدن شما کار می نماید تا یاری کند مواد سمی فراوری شده در طول روز که در مغزتان جمع شده است، از بین برود.

کم خوابی و بد خوابی بدین معنی است که این عملکرد مغز به درستی انجام نمی گردد. بنابراین، سم زدایی از مغز انجام نمی گردد و در نتیجه عملکرد شناختی شما کاهش می یابد. اگر نمی توانید 7 - 8 ساعت در روز بخوابید، حداقل 6 ساعت خواب را در برنامه تان داشته باشید.

چه باید کرد؟ برای داشتن یک خواب بهتر، روزها کار کنید. همچنین، مصرف کافئین خود را کاهش دهید زیرا ممکن است باعث تحریکتان گردد و تا دیروقت خوابتان نرود.

علاوه بر این، برای خودتان یک برنامه خواب بچینید و هر شب در همان زمان به رختخواب بروید تا خواب بهتری داشته باشید.

اجتماعی نبودن

براساس یک مطالعه صورت گرفته در مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو، افرادی که حداقل ارتباطات اجتماعی را تجربه نموده اند از مسائل شناختی شدیدی رنج می برند.

اجتماعی نبودن می تواند احساس تنهایی را تشدید کند که این نیز به نوبه خود می تواند باعث ایجاد استرس و فرایندهای التهابی در مغز گردد. صحبت کردن با افراد عضلات مغز شما را انعطاف پذیر می نماید.

در یک تبادل نظر، شما افکار و احساسات خود را در مغزتان تنظیم می کنید و سپس آن ها را به زبان تبدیل می کنید. علاوه بر این تقریباً به صورت همزمان شما فکر می کنید و احساسات شخص مقابل را درک می کنید که همه این تمرینات به حفظ عملکرد مغز در سطح مطلوب یاری می نمایند.

چه باید کرد؟ سعی کنید منطقه امن خود را گسترش دهید. اگر ترجیح می دهید همه کار را به تنهایی انجام دهید، کمی خود را تحت فشار قرار دهید و از دیگران یاری بخواهید.

این کار خطوط ارتباطی شما را باز و پیوند شما با افراد را تقویت می نماید. آغاز کنید به تبادل نظر با مردم و به تدریج به بیرون رفتن و دیدار با افراد جدید عادت کنید. همسایه ها می توانند در اولویت باشند.

حذف صبحانه

همه ما می دانیم که صبحانه مهم ترین وعده غذایی در روز است. به غیر از افزایش وزن بدن و تأثیر بر قند خون و سطح انرژی، حذف صبحانه ممکن است به مغز هم آسیب برساند.

طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله BMC Public Health، حذف صبحانه به طور منظم می تواند بر عملکرد شناختی تأثیر منفی داشته باشد در نتیجه تحریک پذیری مغز و میزان توجه کاهش یافته و پاسخ دهی کند می گردد.

علاوه بر این، صبحانه نخوردن اگر به صورت همیشگی باشد می تواند موجب افزایش فشارخون و سطوح هورمون استرس شده و منجر به التهاب مزمن گردد. این اتفاقات می توانند توانایی تفکر شما را تحت تأثیر قرار دهند.

چه باید کرد؟ شب به موقع بخوابید تا بتوانید زودتر بیدار شوید و قبل از رفتن سر کار به اندازه کافی برای صبحانه خوردن وقت داشته باشید.

همچنین سعی کنید صبحانه تان را از شب قبل آماده کنید تا نگران از دست رفتن وقتتان نباشید. علاوه بر این، اگر شما واقعاً وقت نداشتید هیچ یک از این ها را انجام دهید، فقط میوه ای مانند سیب را برای داشتن یک ناشتایی فوری همراه داشته باشید.

مصرف زیاد قند و شکر

اگرچه مغزتان برای این که بتواند خوب کار کند به انرژی به شکل قند و شکر احتیاج دارد، اما مصرف بیش از حد قند می تواند اثرات مضری روی عملکرد شناختی شما داشته باشد.

این اثر مانند اثر یک ماده مخدر در مرکز پاداش مغز است. بر طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله PLOS One، مصرف بیش از حد شکر می تواند اعتیادآورتر از کوکائین باشد. مصرف زیاد شکر می تواند موجب التهاب در مغز و درنتیجه مسائل مربوط به حافظه گردد.

چه باید کرد؟ غذاهای غنی از کربوهیدرات های پیچیده را انتخاب کنید. بدن شما زمان زیادی برای هضم آن ها احتیاج دارد بنابراین سطح قند خون شما به طور ناگهانی بالا نمی رود. سیب، بروکلی، اسفناج، گریپ فروت و غیره گزینه های خوبی هستند.

همچنین، از نوشیدن آب میوه های فرآوری شده و نوشیدنی های ورزشی پرهیز کنید، این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی شکر هستند.

پرخوری

برای اولین بار در تاریخ زمین، تعداد افراد دارای اضافه وزن بیشتر از افراد کم وزن شده است و این در حالی است که اضافه وزن می تواند باعث ایجاد بسیاری از مسائل سلامتی به ویژه برای مغزتان گردد.

مطالعات متعددی نشان داده اند وقتی وزن و BMI (شاخص توده بدن) افزایش می یابند اندازه مغز رو به زوال می رود.

اضافه وزن اغلب به چاقی و دیابت منجر می گردد که در این شرایط رگ های خونی مغز تخریب شده و به دلیل یک سری اتفاقاتی که در نتیجه آن می افتد مغز کوچک می گردد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که مغز افراد چاق 16 سال بیشتر از همتایان سالم خود دیده می گردد و مغز افراد دارای اضافه وزن 8 سال پیرتر به نظر می رسد و این یعنی خطر ابتلا به آلزایمر.

کمبود مواد مغذی

علیرغم خوردن بیش از حد مواد غذایی، مطالعات متعدد نشان می دهد که اغلب افراد، ویتامین ها و مواد معدنی توصیه شده روزانه را از رژیم های غذایی خود دریافت نمی نمایند.

جمع آوری اطلاعات از آنالیز های مختلف نشان می دهد الگوی غذایی اغلب افراد از نظر سبزیجات، میوه ها، دانه های کامل، لبنیات، غذاهای دریایی و روغن های سالم ضعیف و در عوض حاوی دانه های تصفیه شده، قند، چربی های اشباع و سدیم بالایی است.

این نوع رژیم غذایی، بدن و به ویژه مغز را در معرض بیماری ها و مسائل زیادی قرار می دهد. در واقع رژیم های ناسالم خطر ابتلا به بیماری های روانی و عصبی مانند افسردگی و زوال عقل را افزایش می دهند.

قرار دریافت در معرض مواد سمی

شما غذا می خورید و همین کافی است تا توسط توکسین های مختلف احاطه شوید. مطالعات نشان می دهد که توکسین ها طول عمر سلول های عصبی را کوتاه می نمایند و باعث مسائل و علائم عصبی مختلفی می شوند.

علائم عصبی محدوده ای از آسیب های مغزی است که می تواند جزئی و برگشت پذیر تا جدی و دائمی باشد.

علائم می تواند شامل سردرد، از دست دادن حافظه، اختلال بینایی، خستگی، علائم آنفلوانزا، اختلال عملکرد جنسی، اختلال در مهارت های حرکتی، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف اندام ها باشد. نوروتوکسین ها همچنین می توانند باعث مسائل روانی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال روانی، رفتارهای اجباری، توهم و تغییرات شخصیت فرد نیز شوند.

در دسترس بودن توکسین ها در دهه های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است، زیرا غذاهای ما بیشتر پردازش شده است و ما به شدت به محصولات مصنوعی وابسته شده ایم و در محیط های شیمیایی زندگی می کنیم. بیشتر غذاها و نوشیدنی ها حاوی مقادیر زیادی از مواد افزودنی هستند تا طعم غذا دل پذیرتر شوند.

آلاینده های محیط زیست، قرار دریافت در معرض آفت کش ها و افزودنی های غذایی باعث آسیب دیدن مغز می شوند.

استرس مزمن

در سطح بیولوژیکی، استرس یک پاسخ فیزیکی طبیعی است که در اصل برای حفظ امنیت ما تکامل یافته و برای بقای انسان ضروری است؛ اما مشکل این است که در دنیا امروز بسیاری از ما در یک شرایط مستمر استرس قرار گرفته ایم.

فعال شدن طولانی مدت سیستم استرس و ترشح بیش از حد کورتیزول و سایر هورمون های استرس باعث می گردد که تقریباً تمام فرایندهای بدن ما مختل گردد. استرس مزمن به معنای واقعی کلمه باعث آسیب به مغز و بدن ما می گردد.

دیگر عوامل مختل نماینده عملکرد مغز:

سیگار

الکل

مواد مخدر

ورزش بیش از حد یا بی تحرکی

منبع: تبیان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2910

به "این عادت ها تخریب کننده حافظه و قوت شناخت مغز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این عادت ها تخریب کننده حافظه و قوت شناخت مغز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید