باتری کاغذی با ترکیب سلولز و نانولوله های کربنی تولید شد

به گزارش هدا بلاگ، باتری کاغذی با ترکیب سلولز و نانولوله های کربنی، ساخته شد، این محصول می تواند به عنوان خازن نیز به کار رود.

باتری کاغذی با ترکیب سلولز و نانولوله های کربنی تولید شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، با ظهور خودرو های الکتریکی و انواع مختلف ادوات برقی، تقاضا برای باتری های موثرتر و کوچک تر در حال افزایش است. با این حال در باتری های امروزی مسائل زیادی در رابطه با دفع آن ها پس از استفاده وجود دارد. چراکه مواد سمی و خطرناک در ساخت باتری ها استفاده می گردد. این مسائل موجب شده تا تولید باتری های کاغذی جذاب باشد.

یک باتری کاغذی هم به عنوان باتری و هم خازن قابل استفاده است. این نوع باتری بسیار نازک، الاستیک و سبک بوده که با ترکیب سلولز و نانولوله های کربنی ایجاد می گردد. در این باتری از مایع یونی به عنوان الکترولیت استفاده می گردد. مایع یونی چیزی نیست جز یک محلول نمکی که در آن یون ها به گونه ای هماهنگ شده اند که برق تولید گردد.

باتری کاغذی مزایای زیادی دارد، آن ها انعطاف پذیر بوده و می توانند به عنوان خازن نیز به کار فرایند. در شرایطی قادرند ولتاژ پایدار طولانی مدت را تامین کنند. یکی از ویژگی های جالب باتری های کاغذی دامنه وسیع دمای کارکرد آن ها است که از 77- درجه سانتی گراد تا 100 درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند. یک مزیت دیگر آن ها، امکان بازیافت این نوع باتری ها است که دلیل آن استفاده از سلولز در آن ها است.

مفهوم باتری کاغذی به یک دهه قبل بازمی گردد، زمانی که رابرت لینهاردت از موسسه پلی تکنیک رنسلر نشان داد که می توان چنین باتری هایی را تولید کرد. او سلولزی که در ورق کاغذی وجود دارد را لایه لایه کرد و روی نانولوله های کربنی قرار داد، نانولوله هایی که جریان برق را از خود عبور می دهند. البته این ساختار بسیار صلب بود که بتوان از آن به عنوان باتری استفاده کرد.

این مشکل توسط دانشگاه استنفورد حل شد، آن ها جوهری از نانولوله های کربنی را با آب و سورفکتانت ساختند و به کاغذ اضافه کردند. جوهر به راحتی در کاغذ پخش شده و پس از خشک شدن در کوره و تبخیر آب، نانولوله ها در کاغذ قرار گرفته و می توانند جریان الکتریسیته را از خود عبور دهند.

باتری های کاغذی کاربرد های متنوعی می توانند داشته باشند، از آن ها می توان در دستگاه های پزشکی یک بار مصرف یا حسگر ها و ادوات پوشیدنی استفاده کرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1555

به "باتری کاغذی با ترکیب سلولز و نانولوله های کربنی تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باتری کاغذی با ترکیب سلولز و نانولوله های کربنی تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید