بیمه خودروهای کارکرده و امتیازی که فروشندگان از دست می دهند

به گزارش هدا بلاگ، بیمه مرکزی جزئیاتی را درباره بیمه خودروهای کارنموده در خرید و فروش اعلام نموده است که در نتیجه آن فروشندگان خودروهای دست دوم امتیازهایی را از دست می دهند.

بیمه خودروهای کارکرده و امتیازی که فروشندگان از دست می دهند

خبرنگاران - بیمه مرکزی بالاخره پیروز شد شرکت ها را موظف به اجرای قانونی کند که مدت های طولانی در گنجه خاک می خورد. سال ها پیش قانون امکانی را در نظر گرفت تا در زمان انتقال خودرو فروشنده تخفیف بیمه شخص ثالث را برای خود نگه دارد چون اجرای این قانون اختیاری بود و داشتن تخفیف بیمه زیاد از جمله مزایای خودروهای دست دوم به حساب می آمد اجرای قانون پشت گوش انداخت شد.

اما بیمه مرکزی مدتی قبل اعلام نمود تمام شرکت های بیمه موظف به اجرای قانون هستند و راننده ها در زمان فروش خودرو می توانند تا سقف 70 درصد تخفیف بیمه را برای خود نگه دارند یا آن را به اعضای خانواده خود شامل والدین همسر یا فرزندان انتقال دهند.

همچنین اعلام شد شرکت های بیمه ای که این قانون را اجرا نکنند نیز مرتکب تخلف می شوند. استفاده از تخفیف بیمه شخص ثالث که در کد ملی شخص ثبت شده محدودیت زمانی ندارد و منقضی نمی گردد. حتی اگر نیروی انتظامی پلاک خودرو را باطل کند تخفیف آن در پرونده مالک صاحب پلاک ثبت خواهد شد.این قانون همچنین به نام ممنوعیت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث شناخته می گردد که نشان می دهد نمی توان تخفیف عدم خسارت را به خریدار خودرو انتقال داد.

امتیازی که برای فروشندگان خودروهای کارکرده از دست رفت

میزان تخفیف بیمه شخص ثالث دیگر امتیازی برای خودروهای دست دوم به حساب نمی آید.

اگر ماشین جدید می خرید و فروشنده به شما می گوید 5 سال است با ماشین تصادف نکرده و 25 درصد تخفیف عدم خسارت برای خرید بیمه شخص ثالث دارد حرفش را باور کنید اما اهمیت ندهید چرا که موقع انتقال سند خودرو تخفیف 25 درصدی برای آن شخص باقی می ماند و شما موقع تمدید بیمه نامه باید به سابقه خودتان متکی باشید.

با این حساب یکی از امتیازات عظیمی که فروشنده های ماشین های دست دوم برای ماشین شان در نظر می گرفتند از بین رفته است برای همین اگر قصد خرید ماشین دست دوم دارید دیگر لازم نیست برای تخفیف بیمه شخص ثالث به فروشنده پول بیشتری پرداخت کنید.

جزئیاتی از بیمه خودروهای کارکرده

موقع فروش خودرو برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث باید چکار کنیم؟

موقع فروش خودرو لازم نیست برای حفظ کردن تخفیفات آن کاری انجام دهید.

بعضی نمایندگی ها و سایت های فروش بیمه می گویند برای اینکه تخفیف عدم خسارت موقع فروش خودرو برای خودتان باقی بماند ضروری است به نمایندگی مراجعه کنید و بعد از ثبت درخواست الحاقیه بگیرید.

اما پیگیری های ما از دو شرکت بیمه عظیم نشان می دهد موقع انتقال سند خودرو به صورت اتوماتیک تخفیف بیمه شخص ثالث روی کد ملی فروشنده ثبت شده و به وسیله سامانه سنهاب قابل دسترسی است.

در قانون جدید خودروهای صفرکیلومتر چه حکمی دارند؟

موقع خرید ماشین صفر کیلومتر لازم نیست از صفر آغاز به جمع کردن سابقه نداشتن خسارت کنید.

خودروهای صفر کیلومتر در سال اول بیمه شخص ثالث دارند و موقع خرید آنها می توانید از تخفیف های قبلی که روی خودروهای دیگر داشتید بهره ببرید و هزینه کمتری برای خرید بیمه شخص ثالث پرداخت کنید.

استفاده از تخفیف قبلی تا زمان فروش خودرو امکان پذیر است اما بعد از فروش منتقل نمی گردد

اگر در حال حاضر بیمه نامه ای دارید که شامل مثلاً 20 درصد تخفیف نداشتن خسارت است تا زمان فروش خودرو می توانید از کل این تخفیف بهره ببرید و فرقی نمی کند در سال های گذشته مالک خودرو فرد دیگری بوده باشد.

ولی وقتی خودرو را فروختید و سند آن را منتقل کردید تنها آن بخشی از تخفیف ها که مربوط به دوران مالکیت شما بوده برایتان باقی می ماند و 20 درصد ابتدایی به کد ملی صاحبان قبلی خودرو تعلق خواهد گرفت.

جزئیاتی از بیمه خودروهای کارکرده

چطور بفهمیم چقدر تخفیف بیمه داریم؟

تخفیف نداشتن خسارت تمام افراد بر اساس کد ملی و شماره گواهینامه آنها در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت می گردد.

اشخاص عادی به این سامانه دسترسی ندارند اما با مراجعه به نمایندگی بیمه می توانید متوجه شوید تا اینجای کار چند سال تخفیف بیمه شخص ثالث برای کد ملی شما ثبت شده است.بیمه شخص ثالث

این موضوع می تواند روی استفاده از خسارت بیمه تاثیر بگذارد چرا که پیش از این اگر از خسارت بیمه استفاده می کردید و تخفیفات آن از بین می رفت می توانست با خرید خودرو جدید دوباره از تخفیف آنان بهره ببرید اما با راننده محور شدن بیمه شخص ثالث سابقه هر کس برای خودش باقی خواهد ماند.

به گزارش هفت صبح، فرقی نمی کند بیمه نامه جدیدی که می گیرید از همان شرکت قبلی باشد یا سراغ شرکت دیگری بروید.

از آنجا که سابقه بیمه شخص ثالث شما در سامانه یکپارچه سنهاب ثبت شده از تخفیف های سال های گذشته تان می توانید برای تمدید بیمه شخص ثالث بهره ببرید.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: بیت ران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2589

به "بیمه خودروهای کارکرده و امتیازی که فروشندگان از دست می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه خودروهای کارکرده و امتیازی که فروشندگان از دست می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید