تداوم هوای قابل قبول در تهران

به گزارش هدا بلاگ، بنابر پیش بینی های صورت گرفته در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با توجه به وزش باد مؤثر تا صبح امروز (آدینه 19 خرداد) و کاهش تردد خودروها در روز تعطیل از اندازه غلظت ذرات معلق کاسته خواهد شد و برقراری شرایط قابل قبول در بیشتر منطقه ها پیش بینی می گردد.

تداوم هوای قابل قبول در تهران

افزایش نسبی تندی باد و احتمال رگبار پراکنده در طول روز پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهد نمود، هرچند افزایش دما در ساعات بعدازظهر شرایط مناسب برای فراوری و افزایش غلظت آلاینده ازن را فراهم خواهد نمود. شایان ذکر است باتوجه به کاهش نسبی تندی باد تا اواخر وقت آدینه و افزایش ترافیک شامگاهی افزایش نسبی غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در پاره ای از منطقه ها پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

باتوجه به کاهش تندی باد هم زمان با شروع تردد خودروها در نخستین روز هفته (شنبه 20 خرداد) بر مقدار غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در بعضی منطقه ها پرتردد پیش بینی می گردد. تداوم این شرایط جوی در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهد نمود، بعلاوه احتمال فراوری و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب کاهش کیفیت هوا در بعضی منطقه ها خواهد شد.

عدم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت شنبه و افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری شرایط ناسالم برای گروه های حساس در بعضی منطقه ها پرتردد را در پی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، آلاینده شاخص هوای مرکز طی 24 ساعت گذشته ازن با میانگین 80 بود و کیفیت هوای مرکز در شرایط قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم اکنون ( 19 خردادماه) ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون با میانگین 73 و کیفیت هوا در شرایط قابل قبول است.

لازم به ذکر است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 هوا قابل قبول(سالم) یا میانه، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

انتهای پیغام

منبع: گردشبان
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3685

به "تداوم هوای قابل قبول در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم هوای قابل قبول در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید