تفاوت میان آنچه می خواهند نشان دهند تا آنچه در واقعیت هست

به گزارش هدا بلاگ، آمار های حاکی از تحلیل ها و تحقیقات پایگاه های معتبر نشان از کاهش مهاجرت استعداد های ایرانی به کشور های دیگر دارد.

تفاوت میان آنچه می خواهند نشان دهند تا آنچه در واقعیت هست

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، مهاجرت به معنای کوچ یا انتقال و جا به جایی افراد از مکانی به مکان دیگر است که افراد به طور معمول برای بهبود شرایط زندگی شان به آن روی می آورند و در عصر حاضر به جا به جایی افراد از یک کشور به کشور دیگر برای زندگی، مهاجرت می گویند که این امر ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، اما یکی از دلایل هم می تواند ادامه تحصیل و یافتن شرایط شغلی بهتر برای افراد باشد که این نوع مهاجرت بیشتر برای دانشگاهیان و افرادی با قابلیت های علمی بالا انجام می شود که از سوی کشورهای پیشرفته به آن ها پیشنهادات شغلی و تحصیلی ارائه شده و این مسأله آن ها را به فکر مهاجرت می اندازد.

* آمارهای دروغی که هدفی جز سیاه نمایی نداشت

مهاجرت نخبگان به کشورهای پیشرفته تر به طور معمول در همه کشورها وجود دارد اما چند وقتی است که رسانه های مختلف آمارهایی از مهاجرت استعدادهای ایرانی به کشورهای دیگر ارائه می دهند که آمار ارائه شده جای تحقیق و مطالعه دارد.

در یکی از آمارهای ارائه شده اینگونه آمده بود که ایران رتبه دوم فرار مغز ها در دنیا را دارا است و سالانه 150 تا 180 هزار متخصص تحصیلکرده از کشور مهاجرت می کنند؛ این آمار اذهان بسیاری از ایرانیان را درگیر کرده و سبب شد تا به مطالعه درباره آمار صحیح پیرامون مهاجرت استعدادهای کشورمان به کشورهای دیگر بپردازیم.

* از شایعه تا واقعیت در آمار پایگاه های معتبر

در بررسی های اولیه با آمار یونسکو (ژانویه 2019) روبرو شدیم که براساس این آمار ایران در سال 2011، حائز رتبه 12 در میان کشور های اعزام کننده دانشجو در دنیا بوده و جایگاهش در سال 2016 به رتبه 18 تنزل یافته است.

براین اساس نرخ رشد تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور با 4 درصد در مقایسه با کشور های همسایه از جمله عربستان با 74درصد و پاکستان با 33درصد بسیار پایین است.

همچنین آماری نیز از سوی سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) ارائه شده که بر این اساس براساس آمار سال 2018، تعداد دانشجویان مهاجر از ایران 12 هزار و 700 نفر بوده که این آمار دانشجویان ایران را در رتبه 12 قرار داده است.

آمار سال 2016 نیز در جدول زیر معین است و براین اساس ایران در سال 2016 در میان کشورهای مهاجرفرست در جایگاه 18 دنیا بوده است، حال آنکه کشورهایی مانند آلمان و فرانسه از ایران مهاجر فرست تر به شمار می روند.

* روند کاهشی مهاجرت استعدادهای ایرانی در رشته های مختلف براساس یک آمار تحلیلی

در پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان نیز آماری وجود دارد که با مراجعه به این پایگاه هم می توان به موضوع بی اساس بودن ازدیاد مهاجرت استعدادهای ایرانی پی برد چرا که آمار بنیاد ملی نخبگان نیز کاهش مهاجرت استعدادهای ایرانی را نشان می دهد.

این بنیاد در تحلیل و مطالعه از شرایط 2712 نفر برگزیدگان المپیادهای دانشجویی و 35313 نفر از رتبه های یک تا هزار کنکور اعلام کرده است: میزان خروج از کشور قطعی رتبه های 1 تا 1000 کنکور سراسری در رشته ریاضی از حدود 60 درصد برای دانش آموختگان سالهای 90 تا 92 با روند کاهشی به حدود 38 درصد برای دانش آموختگان سالهای 95 تا 97 رسیده است، میزان خروج از کشور قطعی رتبه های 1 تا 1000 کنکور سراسری در رشته علوم تجربی از حدود 10 درصد برای دانش آموختگان سال های 90 تا 92 به کمتر از 7 درصد برای دانش آموختگان سال های 95 تا 97 رسیده است، در رشته های علوم انسانی نیز میزان خروج از کشور قطعی رتبه های یک تا هزار کنکور سراسری از حدود 20 درصد برای دانش آموختگان سال 92 به کمتر از 8 درصد برای دانش آموختگان سال 97 کاهش داشته است.

براساس این آمار تحلیلی، میزان خروج از کشور نهایی برگزیدگان المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، نجوم و زیست شناسی با سیر نزولی، از حدود 62 درصد برای دانش آموختگان سال های 90 تا 92 به حدود 37 درصد برای دانش آموختگان سال های 95 تا 97 رسیده که نشان می دهد، روندی کاهشی داشته است.

* بازگشت نخبگان به کشور

براساس آمار، حتی بیش از 4700 نفر از متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور به کشور بازگشته و همکاری خود را با مراکز علمی و تحقیقاتی آغاز کرده اند که از این میان 135 کارآفرین، 93 شرکت دانش بنیان و فناور را تاسیس کرده ، 340 نفر به عنوان هیأت علمی دانشگاههای برتر کشور جذب شده و 170 استاد مدعو و تعیین در دانشگاه های کشور قرارداد امضا کرده اند، 500 دانش آموخته دکتری در قالب پسادکتری در چرخۀ خدمت رسانی به جامعۀ بومی قرار گرفته اند و بیش از 2000 سخنرانی و کارگاه تخصصی در 4 سال گذشته برگزار شده است.

* کاهش چشمگیر مهاجرت دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور

منصور غلامی وزیر علوم نیز از کاهش مهاجرت دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خبر داده و گفته است: کشور ایران در بین کشورهایی که فرستنده دانشجو هستند رتبه بدی ندارد و دارای یک جایگاه متعادل است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این باره گفته است: جمهوری اسلامی ایران از آن دسته کشورهایی است که مهاجرت پذیر و مهاجر فرست نیست و آمارهای بالایی برای مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر وجود ندارد به طوریکه در سال های اخیر مهاجرت ها از ایران کاهش داشته است و خوشبختانه در سه سال گذشته هزار و 400 نفر از 100 دانشگاه برتر به ایران بازگشته اند.

به گزارش فارس، پدیده مهاجرت استعدادها قابل نفی نیست اما مسأله اینجاست که تعداد مهاجران به آن اندازه که رسانه های خارجی سیاه نمایی می کنند نیست و بنیاد ملی نخبگان نیز با برنامه ریزی هایی باعث شده تا بسیاری از استعدادهای ایرانی حاضر در کشورهای دیگر به کشور بازگردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 48

به "تفاوت میان آنچه می خواهند نشان دهند تا آنچه در واقعیت هست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت میان آنچه می خواهند نشان دهند تا آنچه در واقعیت هست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید