جزئیات طرح تازه مجلس برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان

به گزارش هدا بلاگ، نماینده مردم نجف آباد در مجلس گفت: طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس تدوین شد که براساس آن تمامی هدایای دریافتی نمایندگان باید در سامانه ای که توسط مجلس راه اندازی می گردد ثبت گردد.

جزئیات طرح تازه مجلس برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، ابوالفضل ابوترابی کننده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار کنندگان در مجلس تهیه شد.

وی افزود: براساس این طرح تمام هدایایی که کنندگان از اشخاص حقیقی و حقوقی و به هر میزان دریافت می کنند، باید در سامانه ای که توسط مجلس طراحی می شود به ثبت برسد.

متن کامل طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار کنندگان به توضیح زیر است:

ماده یک به منظور حفظ شرع و منزلت کنندگان و نظارت منصفانه و عادلانه و رفتار کنندگان در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر سه ماه پس از انتخاب هیأت رئیسه، هیأت نظارت که از این پس هیأت نامیده می شود مبتنی بر افراد زیر برای همان دوره تشکیل می شود:

الف) رئیس کمیسیون حقوقی مجلس به عنوان رئیس هیأت

ب) یک نفر از قضات دیوان عالی کشور با معرفی رئیس قوه قضائیه به عنوان نایب رئیس

ج) یک نفر از حقودانان شورای نگهبان به عنوان دبیر شورای نگهبان به عنوان دبیر

تبصره یک ـ جلسات هیأت هر ماه در مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود و با حضور دوسوم اعضا رسمیت می یابد.

غیبت سه جلسه متوالی و یا چهار جلسه متناوب تخلف محسوب و موضوع جهت رسیدگی به افراد ظرف یک هفته به مرجع معرفی کننده معرفی می شود.

تبصره 2ـ هرگاه موضوع رسیدگی در هیأت، تخلفات رئیس هیأت (رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس باشد) رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی جایگزین می شود.

ماده 2ـ متن زیر به بند ب ماده 2 الحاق می شود، از جمله توصیه و سفارش جهت استفاده اشخاص از تسهیلات و مزایا مانند وام، انتصاب و... و.

متن جایگزین تبصره 2 ماده 2ـ مجلس موظف است سامانه ای جهت دریافت اطلاعات موضوع این قانون توسط این هیأت از افراد حقیقی و حقوقی ایجاد نماید. گزارشات محرمانه پس از احراز و صحت آن با ارائه اسناد و مدارک مربوطه قابل رسیدگی در هیأت است.

این سامانه مانع از ارسال گزارشات به مراجع ذیربط به وسیله دیگر یا پیگیری هیأت نمی باشد.

ماده 3ـ کنندگان مکلفند لیست هدایایی که به هر عنوان و به هر میزان از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می کنند ظرف یک هفته ای که توسط سامانه مجلس ایجاد می شود در اختیار هیأت قرار دهند.

ماده 4 ـ کنندگان مکلفند در خاتمه هر اجلاسیه گزارشی در مورد به کارگیری، انتصاب، مأموریت و عضویت اقارب نسبی، سببی تا درجه دو که در سازمان ها و مؤسسات به عناوین مشابه را که پس از کنندگی وی رخ داده در سامانه ماده 3 ثبت کنند.

رؤسا و مدیران دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه بخش خصوصی مکلفند اقدامات و مکاتبات کنندگانی را که به غیر به وسیله مندرج در تبصره 4 ماده 4 قید شده و لیست هدایایی که به هر میزان و به هر عنوان به کننده می دهند، در سامانه تبصره 2 ماده 2 ثبت کنند.

مستنفک از اجرای این ماده به مجازات تعزیری درجه 6 موضوع ماده 19 قانون تعزیرات اسلامی محکوم می شود.

ماده 5 ـ تمام مکاتبات رسمی کنندگان باید به وسیله سامانه مرکزی دبیرخانه الکترونیکی مجلس و به صورت متمرکز صورت پذیرد.

ماده 6ـ محرومیت از ادامه کنندگی در ماده پیشین اضافه شده.

ماده 7ـ شورای نگهبان مکلف است دلایل رد صلاحیت کنندگانی که برای انتخابات دوره بعد رد صلاحیت می شوند را به هیأت ارسال کند و هیأت پس از رسیدگی می تواند حکم محرومیت از ادامه کنندگی برای فرد رد صلاحیت شده برای انتخابات پیش رو را بدهد.

بر اساس این گزارش، این دومین طرحی است که برای اصلاح قانون نظارت بر کنندگان در مجلس یازدهم تدوین می شود؛ طرح اول هم با امضای تعدادی از کنندگان روز چهارشنبه اول مرداد ماه اعلام وصول شده بود.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1264

به "جزئیات طرح تازه مجلس برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح تازه مجلس برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید