حدود دو هزار اصله نخل دشتستان در آتش سوخت

به گزارش هدا بلاگ، آتش سوزی به هزار و 970 اصله نخل در روستای بشیرآباد بخش سعدآباد دشتستان خسارت وارد کرد.

حدود دو هزار اصله نخل دشتستان در آتش سوخت

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: آتش سوزی در نخلستان های روستای بشیرآباد بخش سعدآباد دشتستان ساعت 13 دوشنبه 26 خرداد شروع، و با کوشش نیرو های امدادی و مردم حدود ساعت 24 به طور کامل مهار شد.

خسرو عمرانی با اشاره به اینکه در این حادثه هزار و 970 اصله نخل آسیب دیدند، افزود: محصول این نخل ها به طول کامل از بین رفت و به درختان نخل هم به طور میانگین 30 درصد آسیب وارد شد.

او عامل انسانی را علت این آتش سوزی مطرح نمود و ادامه داد: خسارت این حادثه 12 میلیارد ریال برآورد شده است؛ 5 میلیارد ریال بابت محصول و 7 میلیارد ریال برای آسیب رسیدن به تنه نخل ها.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر مطرح نمود: از ابتدای خرداد تا کنون دو مورد آتش سوزی دیگر هم در دشتستان داشتیم که یک مورد 9 خرداد در روستای بنه جابری رخ داد و سه میلیارد و 520 میلیون ریال خسارت به 635 اصله نخل وارد شد و مورد دوم 21 خرداد در روستای قلعه سفید رخ داد و به 115 اصله نخل یک ونیم میلیارد ریال خسارت وارد آمد.

عمرانی گفت: به این ترتیب در این سه حادثه دو هزار و 720 اصله نخل با 88 تن محصول از بین رفته اند و 17 میلیارد ریال خسارت به بار آمده است.

او با اشاره به تاثیر بلند مدت آتش سوزی در نخلستان ها، اعلام کرد: پیامد های حادثه آتش سوزی در نخلستان ها به راحتی قابل جبران نیست و حتی اگر نخلی به طور کامل در آتش سوزی از بین نرود باز هم تا یکی دو سال این حادثه در ثمردهی آن تاثیر خواهد گذاشت.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تاکید نمود: افراد هنگامی که در باغ های نخل حضور می یابند، آتش روشن ننمایند و اگر آتش روشن کردند آن را خاموش نمایند، و در صورتی که نتوانستند آتش را مهار نمایند بلافاصله به مراجع مربوط اطلاع دهند تا از گسترش آن جلوگیری گردد.

سرهنگ فرهاد آراوند فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان هم درباره این حادثه گفت: در آنالیز های میدانی مشخص شد شخصی در حال آتش زدن ضایعات باغ نخیلات خود بوده که با توجه به وزش باد آتش به باغ های همجوار سرایت نموده است.

در استان بوشهر سالانه 164 هزار تن خرما به دست می آید که بیش از 70 درصد آن در شهرستان دشتستان فراوری می گردد.

ک

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 893

به "حدود دو هزار اصله نخل دشتستان در آتش سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود دو هزار اصله نخل دشتستان در آتش سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید