حسینی کیا: قیمت خودرو های خارجی در کشور 8 برابر نرخ واقعی است

به گزارش هدا بلاگ، نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس با دفاع از تصویب طرح واردات خودرو گفت: قیمت خودرو های خارجی در کشور 8 برابر قیمت واقعی آن است و زمانی که قیمت خودرو های خارجی پایین بیاید خودرو داخلی هم کاهش قیمت خواهد داشت.

حسینی کیا: قیمت خودرو های خارجی در کشور 8 برابر نرخ واقعی است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، سیدجواد حسینی کیا درباره تصویب طرح واردات خودرو در مجلس گفت: این مصوبه، اصلاح ماده 4 اعاده شده از شورای نگهبان بود که با این اصلاح در ازای صادرات خودرو، قطعات خودرو و خدمات در این راستا بتوانیم به میزان محدودی که شورای رقابت تعیین می کند واردات خودرو داشته باشیم.

حسینی کیا گفت: در این طرح یک کار هوشمندانه و مشروطی صورت گرفته است اول حمایت از خودرو ساز داخلی، دوم حمایت از قطعه سازان داخلی و سوم حمایت از ارائه کننده خدمات می باشد که در ازای تمام این ها افرادی بتوانند خودرو وارد کنند.

وی اضافه کرد: خودرو هایی که امکان واردات دارند باید در کلاس بی یا از نظر ایمنی از سه ستاره بالاتر باشد این شرایط می تواند در گام اول انحصار را از بین ببرد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس خاطر نشان کرد: الان که این طرح مصوب شده و در انتظار نظر شورای نگهبان است قیمت خودرو های خارجی به شدت در حال ریزش است و این حباب از بین می رود.

حسینی کیا درباره خروج ارز از کشور در صورت واردات خودرو در این طرح گفت: در این طرح اعلام شده که منشاء ارز داخلی نباشد و اگر فردی در خارج از کشور شرکت یا خانه ای دارد می تواند در ازای آن به جای ارز، خودرو وارد کند و همچنین در قبال صادراتی که صورت می گیرد؛ البته میزان را شورای رقابت تعیین می کند.

وی شرح داد: این یک طرح هوشمندانه مشروطی است که می تواند خودرو ساز ما را وادار کند که خودرو با شرایط رقابت پذیر، صادرات محور و ارزان قیمت تولید کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: مجلس و کمیسیون صنایع یک نگاه دیگری را در گام های بعدی نسبت به کیفیت محوری و در گام نهایی نظارت در بازار را پیگیری می کند.

حسینی کیا خاطر نشان کرد: واردات خودرو برای عموم مردم آزاد است با این شرط که منشاء ارز داخلی نباشد، در ازای واردات باید صادرات خودرو یا قطعات خودرو داشته باشند و همچنین افرادی که امکان ارائه خدمات دارند.

وی با بیان این که قیمت خودرو های خارجی در کشور 8 برابر قیمت واقعی آن است گفت: زمانی که قیمت خودرو های خارجی پایین بیاید یقین داشته باشید سایه بر خودروی داخلی خواهد انداخت و خودروی داخلی هم کاهش قیمت خواهد داشت و گام اول این طرح شکستن انحصار و گام دوم آن کیفیت محوری و گام سوم آن نظارت بر بازار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3222

به "حسینی کیا: قیمت خودرو های خارجی در کشور 8 برابر نرخ واقعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسینی کیا: قیمت خودرو های خارجی در کشور 8 برابر نرخ واقعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید