حقایق جالب درباره پرچم ملی ترکیه

به گزارش هدا بلاگ، پرچم ترکیه

پرچم کشور ترکیه همچون هر پرچم دیگری دارای معنا و حقایقی است که دانستن آن می تواند برای مسافران و دوست داران کشور ترکیه جالب باشد. پرچم کشور ترکیه به مانند خود کشور ترکیه دارای تاریخچه ای غنی می باشد که اغلب مربوط به دوران عثمانی است. در این مطلب به سراغ حقایقی در خصوص پرچم ترکیه رفته ایم. با ما همراه باشید.

حقایق جالب درباره پرچم ملی ترکیه

امپراطوری عثمانی در پرچم ترکیه

اولین حقیقت جالب درباره پرچم ترکیه که باید به آن اشاره کنیم، ستاره این پرچم سرخ رنگ است. ستاره پرچم در زمان امپراطوری سابق عثمانی هشت پر بوده که به پیروزی های این دولت اشاره داشته است. در سال 1844 پس از یک تصمیم گیری، ستاره هشت پر پرچم ترکیه به ستاره پنج پر تبدیل شد. گفته می شود ستاره پنج پر نمادی از انسان ها است.

ریشه های نماد

گفته می شود ستاره و هلال در پرچم ترکیه از قبل از میلاد و در دوران پادشاهی در قسطنطنیه توسعه و رواج یافت. بعد از این دوران ستاره و هلال به یکی از نمادهای مهم و شناخته شده در تماشا اسلام تبدیل شد. به طوری که نماد ستاره و هلال حتی در مساجد و مکان های مذهبی هم دیده می شد. این نماد در میان حاکمان امپراطوری عثمانی هم محبوب بود به حدی که در پرچم کشورهای متعلق به عثمانی مانند تونس، الجزایر، آذربایجان، پاکستان، ترکمنستان، سنگاپور، مالزی و لیبی هم ظاهر شد. ستاره و هلال هنوز هم در پرچم اغلب این کشورها وجود دارد که یادگار امپراطوری عثمانی می باشد.

ماه و ستاره در پرچم ترکیه

مبدا ماه و ستاره در پرچم ترکیه را باید در قبل از اسلام جستجو کرد. این ماه و ستاره در پرچم ترکیه مربوط به دوران امپراطوری اشکانیان در ایران است که از این نماد به وفور بر روی تاج شاهان استفاده می شد. با کمی دقت و آنالیز می توان این نماد در پرچم ترکیه را در آثار و منابع باستانی دیگری هم مشاهده کرد.

با توجه به اینکه حاکمان عثمانی خود را خلیفه مسلمانان می دانستند و از طرفی اروپاییان پرچم اسلام را با ماه و ستاره می شناختند این طرح و نماد اسلامی در پرچم آن دوران وارد شد. هنوز هم از این طرح و نماد اسلامی در بسیار از پرچم ها استفاده می شود از جمله می توان به پرچم هلال احمر ایران اشاره نمود که بی تاثیر از پرچم اسلام و ترکیه نیست.

افسانه ها در خصوص پرچم ترکیه

در خصوص پرچم ترکیه افسانه های بسیاری وجود دارد. یکی از افسانه ها در خصوص پرچم ترکیه اینگونه است که در زمان عثمانی و در نبرد کوزوو و ترکیه در سال 1448 درست زمانی که عثمانیان بر نیروهای مسیحی غلبه کردند و آنها را شکست دادند افسانه ای در خصوص پرچم عثمانیان رواج یافت که وقتی بر کوزوو پیروز شدند، ماه و ستاره در خون های آنها دیده شد.

افسانه دیگری در خصوص پرچم ترکیه وجود دارد که می ؛وید در زمان پادشاه اول عثمانی، پادشاه خوابی می بیند که در آن هلال و ستاره از سینه سینه قدی (قاضی دادگاه شریعت) که می خواست با دخترش ازدواج کند، بیرون آمده و سپس به سینه او فرود آمده است.که در نتیجه آن درخت شگفت انگیزی به وجود آمده و شاخه و برگ های عظیمش تمام دنیا را با سایه اش پوشانده بوده است.

نماد خوش یمنی

بعد از فتوحات بسیار گسترده امپراطوری عثمانی به ویژه در زمان پادشاهی اول عثمانی و بعد از سقوط قسطنطنیه پادشاه نماد شهر بیزانس یا همان قسطنطینه یا استانبول امروزی را برای رویایی که در خصوص پادشاهی خود داشت برگزید. پادشاه عثمانی همیشه اعتقاد داشت که این پرچم نمادی از خوش یمنی برای امپراطوری او دارد.

باورهای مردم ترکیه

مردم ترکیه بر این باورند که زمینه ای هیچ پرچمی نمی تواند به رنگ سرخ باشد مگر اینکه خونی از آنها در نبردها و جنگ های مختلف ریخته شده باشد. این باور برای جنگی است که بین ترکیه و یونان در سال 1920 در گرفت و خونی بسیاری از مردم ترکیه ریخته شد. نمادهای به کار رفته در پرچم ترکیه را می توان از باور مردم هم نشات گرفته دانست. براساس باور مردم ترکیه ماه در پرچم کشورشان نمادی از حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام می باشد و ستاره پنج پر نمادی از پنج ستون دین اسلام است.

پرچم امروزی ترکیه

پرچم ملی فعلی ترکیه از نسخه عثمانی قرض گرفته شده است. تنها تفاوت آن در ابعاد ومقدار های ستاره و ماه می باشد که این مقدار ها دقیق و استاندارد شدند. ابعاد و مقدار ها براساس قانونی در سال 1936 مشخص و مشخص شد.

هلال و ماه و اسلام در پرچم ترکیه

اگر چه به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که هلال و ماه نماد اسلام است، اما ریشه های این نمادها به قبل از اسلام برمی شود و اعتقاد بر این است که به افرادی از آسیای مرکزی و سیبری باز می شود که الهه های خورشید، ماه و آسمان را پرستش می کردند و از این نمادهای آسمانی استفاده می کردند.

الهه یونانی دیانا در پرچم ترکیه

در بعضی افسانه ها شهر یونانی بیزانس سکه ای با نشان ماه و ستاره در سده چهارم پیش از میلاد ضرب نمود که به اسم نشان رسمی و دولتی بر روی پرچمشان استفاده می نمودند. بر پایه افسانه ها این به افتخار هکتی الهه ماه که شهرشان را از یورش دشمن در 339 تا 340 پیش از میلاد رهانید، بود. ماه و ستاره تا هشت قرن به وسیله شهر یونانی بیزانس مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه بوسیله بیزانسی ها پرچم قسطنطنیه گشت.

منبع: ترکیه رویایی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3178

به "حقایق جالب درباره پرچم ملی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب درباره پرچم ملی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید