خبرنگاران خروج از NPT تله ترامپ است

به گزارش هدا بلاگ، تهران- خبرنگاران- روزنامه آرمان در گفت وگو با علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل بین الملل، آورده است: به نفع ما نیست که در هر شرایطی از برجام وNPT خارج شویم چرا که شرایط مناسبی نیست و همان چیزی است که آمریکایی ها طلب می نمایند. آنها آرزو دارند که ایران شخصا از برجام بیرون برود و حتی تعهدات خود در NPT را هم از دست بدهد. مانند شرایطی که در کره شمالی حاکم است در حالی که کشورمان با کره شمالی تفاوت بسیاری دارد.

خبرنگاران خروج از NPT تله ترامپ است

در ادامه گزیده ای از این گفت و گو می خوانیم: مهرماه امسال یعنی کمتر از دوماه دیگر تحریم تسلیحاتی ایران طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به انتها می رسد و کشورمان می تواند به خرید و فروش تسلیحات با سایر کشورها بپردازد. این در حالی است که آمریکایی ها از مدت ها پیش درصددند با فشار بر روی بعضی کشورها از جمله اروپایی ها تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید نمایند و در این بین حتی پیش نویس جدید قطعنامه خود را نیز آماده نموده اند. با این حال روسیه و چین سرسختانه با این پیشنهاد آمریکا مخالفت نموده اند و باید دید در جلسه آینده شورای امنیت در این خصوص چه تحولاتی صورت خواهد گرفت. برای آنالیز مسائل پیرامون تحریم تسلیحاتی ایران و اقدامات آمریکا آرمان ملی با علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل به گفت و گو پرداخته است که می خوانید.

آمریکایی ها کوشش های زیادی مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران انجام داده اند؛ مثل پیش نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران؛ اساسا این فعالیت های ایالات متحده را چگونه ارزیابی می کنید؟

من معتقدم پیشنهاد دوم آمریکا به لحاظ محتویات با پیشنهاد اولی تفاوت چندانی ندارد و قرار است این پیشنهاد سه شنبه به شورای امنیت برود و جلسه تشکیل گردد. ولی آنچه به نظر می رسد اینکه آمریکایی ها به دنبال آن هستند که بتوانند با همکاری 3 کشور اروپایی یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان در برابر روسیه و چین مکانیسم ماشه را به اجرا بگذارند. البته هدف هر دو یعنی تمدید تحریم تسلیحاتی و مکانیسم ماشه تقریبا یکی خواهد بود و اگر مکانیسم ماشه اجرائی گردد با توجه به اینکه اتحادیه اروپا 3 رای در برابر 2 رای چین و روسیه دارد آمریکا می تواند از اروپایی ها استفاده کند، مکانیسم ماشه را به جریان بیندازد و پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد. این خود شروع راهی است که محاسبه آن بر مبنای تحریم های 4 گانه ای است که سال 2015 بر ایران اعمال شده و بعد برجام و قطعنامه 2231 آنها را نقض کرد. یعنی تحریم شورای امنیت ، اتحادیه اروپا، تحریم کنگره آمریکا و کاخ سفید. از این جهت است که آمریکا می خواهد مکانیسم ماشه را اجرائی کند. با این حال هنوز مقامات اروپایی اظهار نظر روشنی نکردند که چه موضعی در خصوص این پیشنهاد آمریکا اتخاذ خواهند کرد. چرا که اروپایی ها اکنون در تعطیلات هستند و این مساله سه شنبه روشن می گردد. البته نباید تغییراتی که در کادر سیاسی آمریکا بوجود آمده و برکناری آقای برایان هوک به واسطه عملکرد ضعیفش در سفر اخیر اروپایی را نایده گرفت، البته آقای آبرامز نیز یهودی است و شاید بتواند در چارچوب وزارت خارجه آمریکا فعالیت کند. اگرچه وی در صندلی قبلی خود ناپیروز بوده است. به هر صورت این تغییرات شاید دیپلماسی جدیدی را در مقابل آمریکا قرار دهد تا بتواند 3 کشور اروپایی را همراه کند.

با توجه به تصریح قطعنامه 2231 به انتها محدودیت های تسلیحاتی ایران در مهرماه اساسا آمریکا می تواند اروپایی ها را به سمت و سوی خود بکشاند تا مطابق سیاست های آنها عمل نمایند؟

در خصوص اینکه آمریکا بتواند اتحادیه اروپا را به طور کامل به سمت خود بکشاند و مکانیسم ماشه را اجرائی کند هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست تا ببینیم روزهای اول هفته چه رخ خواهد داد. از طرفی در جلسه آخر شورای امنیت بحث بر سر این بود که قطعنامه 2231 را نقض نمایند و تمدید تسلیحاتی را ادامه دهند که آمریکایی ها به پیروزیتی نرسیدند. اما با توجه به اختلافات عمیقی که این روزها میان چین و آمریکا بوجود آمده روس ها ناچارند که از چینی ها حمایت نمایند. بنابراین؛ این فشار ممکن است در دوره بعدی که سه شنبه برگزار می گردد نظر مخالف داشته باشند. به همین دلیل تفاوت جلسه قبلی با سه شنبه هفته آینده در این است که در جلسه قبلی بحث تمدید تحریم تسلیحاتی بر اساس قطعنامه 2231 بود ولی در جلسه سه شنبه هفته آینده بحث قطعنامه 2231 نیست و همانطور که گفتم راه اندازی مکانیسم ماشه است و اینها در یک نقطه ای به هم می رسند که پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند. اگر آمریکا اینجا رای نیاورد در سه هفته جاری خیلی به نفع ایران تمام خواهد شد. منتها این نکته نیز وجود دارد که در مکانیسم ماشه رای 15 عضو شورای امنیت دیگر ضرورتی ندارد و صرفا توافقی میان اعضای 1+5 است و با توجه به اینکه انگلیس، فرانسه و آلمان 3 رای در برابر روسیه و چین دارند و آمریکا هم دخالتی در این ماجرا ندارد ممکن است که از این طریق آمریکایی ها پیروز شوند و آرای موافق اتحادیه اروپا را بدست بیاورند.

با این تفاسیر در صورت اعمال مکانیسم ماشه تاثیر آن بر برجام چه خواهد بود و ایران باید چه موضعی اتخاذ کند؟

به نظرم به نفع ما نیست که در هر شرایطی از برجام وNPT خارج شویم چرا که شرایط مناسبی نیست و همان چیزی است که آمریکایی ها طلب می نمایند. آنها آرزو دارند که ایران شخصا از برجام بیرون برود و حتی تعهدات خود در NPT را هم از دست بدهد. مانند شرایطی که در کره شمالی حاکم است، در حالی که کشورمان با کره شمالی تفاوت بسیاری دارد. این کار اصلا به نفع کسی نیست که شرایطی بوجود آید تا ایران از برجام خارج گردد. بنابراین پیشنهاد من این است که اگر ایران به مرحله اجرائی شدن مکانیسم ماشه برسد باید مقداری تعامل از خود نشان دهد که برجام فرونپاشد، چراکه به همین نسبت اتحادیه اروپا هم نمی خواهد ایران از برجام خارج گردد. وزیر خارجه فرانسه دو سه هفته پیش در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید چرا اصرار به ماندن در برجام دارید گفت؛ تنها راه نظارت ما در حوزه فعالیت های هسته ای بر ایران همین برجام است و بنابراین نمی توانیم از برجام خارج شویم و کوشش کنیم که ایران را در برجام حفظ کنیم. بنابراین خیلی به نفع ما هم نیست که برجام را ترک کنیم و از NPT بیرون بیاییم. چرا که سرنوشت دیگری ایجاد می گردد که احتمالا با منافع ملی ما چندان سازگار نیست.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1309

به "خبرنگاران خروج از NPT تله ترامپ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خروج از NPT تله ترامپ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید