خبرنگاران روایت سخنگوی دولت از دیدار با مرحوم نجف دریابندری

به گزارش هدا بلاگ، تهران- خبرنگاران- سخنگوی دولت در یادداشتی در اینستاگرام درباره دیدارش با مرحوم نجف دریابندی در بیمارستان نوشت: ایشان از استعدادهای کم نظیری بود که با زحمت و تلاش در طول سالهای فعالیت خود، بیش از 20 اثر برجسته ادبی و فلسفی دنیا را به فارسی ترجمه کرد.

خبرنگاران روایت سخنگوی دولت از دیدار با مرحوم نجف دریابندری

در یادداشت اینستاگرامی علی ربیعی آمده است:

حضرت مستطاب، زنده یاد نجف دریابندری در پانزدهم اردیبهشت ماه 99 دیده از دنیا بربست و به دیار حق شتافت.

سال 93 که نجف دریابندری در بستر بیماری بود، به همراه آقای ابوترابی نایب رییس وقت مجلس و دکتر کوثری رییس انتشارات علمی و فرهنگی برای عیادت به دیدنش رفته و به پاس حقی که به گردن فرهنگ و ادب ایران و روشن نگه داشتن چراغ ادب فارسی دارد به او ادای احترام کردم.

نجف دریابندری از استعدادهای کم نظیری بود که با زحمت و تلاش در طول سالهای فعالیت خود بیش از 20 اثر برجسته ادبی و فلسفی دنیا را به فارسی ترجمه کرد.

او فقط یک مترجم برجسته نبود بلکه مجموعه ای از مقالات و یادداشت ها دارد که با شیوایی در حوزه های مختلف نگاشته شده است.

وقتی پیرمرد و دریا را با ترجمه روان نجف دریابندری می خوانیم انگار سوار بر قایق، همسفر پیرمرد بر روی بیکران دریا به صید نیزه ماهی می رویم. از ترجمه های متعدد ارزشمند و تالیفات پر از اندیشه اش که بگذریم، کتاب مستطاب آشپزی او متفاوت با دیگر کارهایش، حکایتی دیگر دارد و ساده دلنشین، مهمان بیشتر خانه های ایرانی است. این کتاب در واقع فقط دستور آشپزی نیست بلکه یادگار یک عمر زندگی با همسری مهربان است و در دل هر عبارت آن، نوعی ریاضت و عشق ورزیدن به زندگی مستتر است. شاید این کتاب محصول نوعی فارغ شدن دریابندری از بند کلمات و پرداختن به جوهر و اصل زندگی است.

درگذشت دریابندری، دو افسوس بر دل می گذارد؛ یکی فقدان او به عنوان گنجینه زنده بشری در میراث خوراک که در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره کاران) به ثبت رسیده و حضور و قلمش برای چند نسل لذت روحی به همراه داشته است و یک دریغ بزرگتر آن که در جامعه ایران افرادی چون دریابندری به ندرت بر نمی کشند.

یادش گرامی باد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 627

به "خبرنگاران روایت سخنگوی دولت از دیدار با مرحوم نجف دریابندری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روایت سخنگوی دولت از دیدار با مرحوم نجف دریابندری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید