خبرنگاران پیش بینی امیدوار کننده مهار کامل کرونا تا میانه سال آینده

به گزارش هدا بلاگ، تهران - خبرنگاران - اوغور شاهین دانشمند همکار در ساخت واکسن ویروس کرونا، ابراز اطمینان کرد که در صورت استفاده گسترده از آن در سال آینده، زمستانی عادی در پیش خواهیم داشت.

خبرنگاران پیش بینی امیدوار کننده مهار کامل کرونا تا میانه سال آینده

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران به نقل از شبکه خبری انگلیس ؛ شاهین مدیر اجرایی شرکت بیو ان تک که واکسن کووید - 19 ساخت مشترک آن با شرکت داروسازی فایزر آمریکا، تاثیر 90 درصدی نشان داده است، گفت: این شرکت ها قصد توزیع 300 میلیون واحد (دوز) از این واکسن را تا ماه آوریل 2021 (اوایل سال 1400) دارند.

شاهین به اندرو مار مجری برنامه صبحانه یکشنبه شبکه بی بی سی گفت که این پیشرفت، تاثیر قابل توجهی بر مهار موج دوم کرونا که اکنون اروپا و آمریکا را در می نوردد، ندارد، زیرا اجرای واکسیناسیون سراسری و گسترده تا سال آینده شروع نخواهد شد. اما تاکید کرد که در صورت دستیابی به امکان میزان بالا و گسترده واکسیناسیون تا پائیز 2021، خواهیم توانست زمستانی عادی و معمولی مانند سالیان گذشته در پیش داشته باشیم.

شاهین افزود: در صورت تداوم همه امور به خوبی، ما تحویل واکسن را در خاتمه سال جاری (2020) شروع و کاربرد این واکسن را در سال آینده شروع خواهیم کرد. هدف تحویل صدها میلیون دوز از این واکسن تا بهار سال آینده است که شاید تاثیرگذاری آن از قبل شروع شده باشد و در تابستان آینده تاثیرهای قابل توجه بیشتری از آن دیده شود.

به گفته شاهین؛ نکته بسیار مهم، بالابردن میزان واکسیناسیون پیش از فرارسیدن پائیز و زمستان سال آینده است، بنابراین باید به همه مصون سازی ها و رویکردهای واکسیناسیون پیش از پائیز سال آینده، دست یافته باشیم. اطمینان دارم که چنین خواهد شد، زیرا از شماری شرکت های واکسن سازی درخواست شده است که عرضه و تولید را افزایش دهند، تا بتوانیم در سال آینده، زمستانی عادی داشته باشیم.

براساس بررسی های اولیه، واکسن بیو ان تک و فایزر از دچار شدن بیش از 90 درصد کاربران به کووید- 19 جلوگیری می کند. در آزمایش های بالینی بین المللی این واکسن که در 2 نوبت با فاصله سه هفته تزریق می شود، بیش از 43 هزار تن از 6 کشور جهان مشارکت داشته اند. به گفته دانشمندان شرکت داروسازی فایزر؛ این واکسن می تواند به همه گیری این ویروس در جهان خاتمه دهد.

شاهین با گذشت بیش از یک هفته از اعلان نتایج فوق العاده کاربرد آزمایشی این واکسن گفته است که از آن در ابعاد گسترده استفاده شده و هیچ واکنش منفی جدی دیده نشده است. عارضه جانبی مهمی که تا به امروز این واکسن نشان داده؛ درد اندک یا میانه چند روزه در مکان تزریق یا تب خفیف تا متوسط در برخی از استفاده کنندگان در دوره زمانی مشابه بوده است.

قرار است انگلیس 10 میلیون واحد از مجموع 30 میلیون دوز این واکسن را که تا به امروز سفارش داده است، تا خاتمه سال جاری دریافت کند و بسیاری از دیگر کشورها نیز مقادیر قابل توجهی از آن را سفارش داده و پیش خرید کرده اند.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1937

به "خبرنگاران پیش بینی امیدوار کننده مهار کامل کرونا تا میانه سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیش بینی امیدوار کننده مهار کامل کرونا تا میانه سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید