خبرنگاران کرونا بیش از 24 هزار نفر را در گیلان بیکار کرد

به گزارش هدا بلاگ، رشت - خبرنگاران - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: 24 هزار و 400 نفر متاثر از شیوع کرونا در استان بیکار شده اند که 21 هزار و 300 نفر از این تعداد مشمول دریافت بیمه بیکاری در استان هستند.

خبرنگاران کرونا بیش از 24 هزار نفر را در گیلان بیکار کرد

عباس علیزاده در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری و شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به مسائل ایجاد شده در پی شیوع کرونا اظهار کرد: وزارت تعاون دو راهبرد یکی پرداخت بیمه بیکاری به کارگرانی که در واحدهای تولیدی و خدماتی کار می کردند و آسیب دیدند و دیگری تسهیلات به بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا را پیش بینی کرد.

وی با بیان اینکه 24 هزار و 400 نفر متاثر از شیوع کرونا در استان بیکار شده اند، شرح داد: 21 هزار و 300 نفر از این تعداد مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند که از طریق سامانه کارا ثبت نام کردند و دولت بیمه آنان را پرداخت می کند.

وی با اشاره به تسهیلات بنگاه های اقتصادی آسیب دیده از کرونا گفت: دستورالعمل این برنامه نیز به همه دستگاه ها ابلاغ شده و سامانه کاراآ به عنوان مرجع ثبت نام و فرآیند اعطای تسهیلات است.

وی با اشاره به اینکه شکل حقوقی بنگاه های هدف تسهیلات به دو شکل کارفرمایی و خویش فرمایی است، اضافه نمود: شرایط اخذ تسهیلات کرونا قرار داشتن در رسته های 13 گانه آسیب دیده است.

علیزاده با بیان اینکه رسته های زیر مجموعه مرتبط با بهداشت و درمان، فرهنگ و ارشاداسلامی، ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و میراث فرهنگی می توانند از تسهیلات مرتبط با کرونا برخوردار شوند.

وی فرآیند پرداخت تسهیلات کرونا به بنگاه های اقتصادی را از طریق ارسال پیامک، ثبت نام بانک های واجد شرایط در سامانه کارا از بیست و چهارم اردیبهشت ماه عنوان و شرح داد: امکان اعتراض متقاضی به عدم مشمولیت و فراهم کردن دسترسی دستگاه های بخشی، بانکی و استانی و تشکل خصوصی و همچنین تایید دستگاه بخشی و کنترل سیستمی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان نظارت دستگاه های اجرایی بر مصادیق اِعمال تسهیلات با حفظ اشتغال و بازپرداخت تسهیلات را ضروری دانست و گفت: تا به امروز 659 کارگاه در گیلان با چهار هزار و 400 نفر اطلاعات خود را برای دریافت تسهیلات به کارتابل دستگاه های اجرایی ارسال کردند.

وی در ادامه به سامانه رصد اشتغال استان نیز اشاره و بیان نمود: هدف این سامانه رصد اشتغال به تفکیک دستگاه اجرایی، شهرستان و بخش اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه این سامانه از بیستم اردیبهشت ماه جاری دوباره فعال شده است، اظهار کرد: 744 کاربر دستگاه اجرایی برای این سامانه تعریف کرده بودیم و همجنین تشکل صنفی با امکان ورود به سامانه و تکمیل اطلاعات اشتغال در گیلان وجود دارد.

علیزاده شرح داد: امکان درج تعهد سالانه اشتغال جزو دیگر طرفیت های سامانه رصد اشتغال وزارت کار و تعاون است و اگر استان هنوز بدنبال ایجاد سامانه استانی است باید تامین منابع آن از سوی سازمان مدیریت منابع و بودجه استان فراهم شود.

وی از اشتغالزایی 15 هزار و 391 شغل در سال 98 خبر داد و گفت: برخی از دستگاهها تا کنون اعلام آمادگی برای ایجاد 18هزار و 800 شغل در سالجاری کرده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 675

به "خبرنگاران کرونا بیش از 24 هزار نفر را در گیلان بیکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا بیش از 24 هزار نفر را در گیلان بیکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید