دانشمندان: یونجه اولین گیاهی است که می توانیم در مریخ بکاریم

به گزارش هدا بلاگ، هنگامی که بر همه چالش های مربوط به رسیدن به مریخ غلبه کنیم، باید چگونگی ایجاد حیات پایدار در آنجا را نیز بیابیم و کشت محصولات غذایی بخش عمده ای از این هدف را شامل می گردد.

دانشمندان: یونجه اولین گیاهی است که می توانیم در مریخ بکاریم

به گزارش ساینس آلرت، اگر کوشش های مت دیمون (Matt Damon) در فیلم مریخی را دیده باشید، می دانید که کشت محصولات زراعی در سیاره سرخ از نظر تئوری امکان پذیر است و این احتمالی است که به وسیله آزمایش های ناسا پشتیبانی می گردد.

با این حال این امر چندان ساده نیست. شن و غبار نه تنها فاقد مواد آلی و میکروب های مفید هستند، بلکه مملو از نمک ها و مواد معدنی هستند که بقای بیشتر گیاهان را با دشواری همراه می نمایند.

اکنون مطالعه ای تازه راهی رو به جلو را نمایش می دهد و آن یونجه است. محققان دریافتند که این محصول علوفه ای می تواند در خاک های آتشفشانی سخت مشابه خاکی که مریخ را می پوشاند، زنده بماند و سپس می توان به عنوان کود برای رشد مواد غذایی مانند شلغم، تربچه و کاهو از آن استفاده کرد.

محققان در مقاله منتشر شده خود می نویسند: کم بودن مواد مغذی در خاک مریخ و شوری زیاد آب این سیاره، آن را برای استفاده مستقیم برای کشت محصولات غذایی نامناسب می نماید.

بنابراین، توسعه استراتژی هایی برای افزایش مواد مغذی در خاک مریخ و نمک زدایی آب برای ماموریت های طولانی مدت لازم است.

تحقیقات پیشین نشان داده است که گیاهان برای رشد سطح مریخ بدون افزودن مواد مغذی اضافی به خاک با دشواری زیادی روبرو هستند. اینجاست که یونجه نقش مهمی ایفا می نماید.

یافتن یک نمونه که به طور دقیق با خاک مریخ منطبق باشد کار دشواری است، اما محققان برترین موردی که می توانستند را جمع آوری کردند و سپس دانه های مختلف را در آن آزمایش کردند.

آنها دریافتند که یونجه می تواند به همان مقدار که در خاک زمین در سلامت رشد می نماید بدون احتیاج به کود در خاک مشابه مریخ رشد کند.

خاک شبیه سازی شده مریخ سپس با افزودن یونجه به عنوان کود مورد آزمایش نهاده شد. شلغم، تربچه و کاهو سه گیاهی که به نگهداری کمی احتیاج دارند، به سرعت رشد می نمایند و به آب زیادی احتیاج ندارند، همگی با موفقیت در این نمونه رشد کردند.

گرچه یک نکته قابل توجه وجود دارد و آن احتیاج به آب شیرین در این فرآیند بود. بر اساس آزمایش های بیشتر، محققان باور دارند که آب شور موجود در مریخ را می توان با نوعی باکتری دریایی تصفیه کرد و سپس به وسیله سنگ های آتشفشانی فیلتر کرد تا آب شیرین مورد احتیاج برای کشت محصولات فراوری گردد.

هنوز سوالات زیادی در این مورد وجود دارد که باید به آنها پاسخ داد، از جمله اینکه تا چه حد می توانیم خاک مریخ را در اینجا روی زمین شبیه سازی کنیم. این احتمال وجود دارد که وقتی در نهایت به سیاره سرخ رسیدیم، خاک سطح آن دقیقاً آنطور که تصور می کردیم نباشد.

خاک شبیه سازی شده بعضی از نمک های پرکلرات سمی را نیز از دست داده بود، که باید به نحوی به وسیله آب شیرین شده از خاک مریخ شسته شوند.

با این حال، آزمایش های اجرا شده در این مطالعه به دانشمندان و فضانوردان گزینه های امیدوارنماینده تری برای کاوش مریخ می دهد. روینمودهایی که محققان توصیف نموده اند ساده و کارآمد هستند.

کشت یونجه در مریخ برای استفاده به عنوان کود مطمئناً هزینه کمتری نسبت به حمل یخچال های بزرگ غذا به سیاره سرخ خواهد داشت و این تنها منبع مواد مغذی نیست که ما می توانیم خارج از زمین فراوری کنیم.

محققان می نویسند: این مطالعه نشان می دهد که می توان منابع آب و خاک مریخ را در محل برای کشاورزی و انجام مأموریت های انسانی طولانی و ایجاد سکونت گاه های دائمی تصفیه کرد.

این تحقیق در مجله PLOS One منتشر شده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3615

به "دانشمندان: یونجه اولین گیاهی است که می توانیم در مریخ بکاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان: یونجه اولین گیاهی است که می توانیم در مریخ بکاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید