دردسر بیماری برای آبه شینزو ، نخست وزیر ژاپن از مقام خود کناره گیری کرد

به گزارش هدا بلاگ، آبه شینزو که در هفته های اخیر دو بار به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام تصمیم خود را گرفت و امروز جمعه یک سال پیش از سرانجام دوره از مقام نخست وزیری ژاپن کناره گیری کرد.

دردسر بیماری برای آبه شینزو ، نخست وزیر ژاپن از مقام خود کناره گیری کرد

به گزارش هدا بلاگ به نقل از گاردین، آقای شینزو هفته گذشته رکورد عموی بزرگ خود را به عنوان دیرپاترین نخست وزیر تاریخ ژاپن شکست اما بیماری اجازه نداد بیش از این در کاخ نخست وزیری اقامت داشته باشد. دوره او سپتامبر 2021 به انتها می رسد و حالا در روزهای انتهای اوت 2020 و تقریبا یک سال پیش از فرارسیدن زمان خداحافظی از مقام نخست وزیری، ناچار است قدرت را به جانشین خود بسپرد.

مقام های ارشد حزب لیبرال دموکرات ژاپن پیش تر تلاش کرده بودند شایعه های مربوط به سلامتی نخست وزیر را تکذیب و اعلام کنند شینزو مسئله ای برای ادامه مدیریت دولت ندارد اما با کناره گیری او ماجرای جنگ قدرت در این حزب هم بالا می گیرد. بر اساس قانون، تارو آسو که جانشین نخست وزیر و همزمان وزیر اقتصاد ژاپن است، به جای شینزو زمام او را عهده دار می شود. هر چند حزب لیبرال دموکرات پس از رفتن شینزو باید برای انتخاب رئیس به جمع بندی برسد.

  • 2799 روز روی صندلی نخست وزیری | آبه شینزو استعفا می دهد؟

با اینکه سخنگوی دولت ژاپن گفته بود هر روز دست کم دو بار نخست وزیر را می بیند و نشانه ای از بیماری یا ناتوانی در اداره امور در او ندیده است اما آقای آبه شینزو به زودی دفتر نخست وزیری را برای همیشه ترک می کند. او پیش تر در سال های انتهای دهه 2000 هم پس از فقط یک سال نخست وزیر بودن به دلیل ابتلا به التهاب روده عطای قدرت را به لقایش بخشیده و از قدرت کناره گرفته بود. حضور هفته گذشته شینزو در بیمارستان هشت سال طول کشیده و خیلی ها را نگران کرده بود.

رسانه های ژاپن اعلام کرده اند شینزو پیش از دریافت تصمیم نهایی برای آخرین بار تلفنی با پزشکان مشورت می کند و ساعت پنج عصر به وقت محلی برابر رسانه ها قرار می گیرد. به احتمال فراوان او در متن خداحافظی خود از مدیریت مهار کرونا در ژاپن هم دفاع و بعد برای همیشه با کاخ نخست وزیر وداع می کند. هر چند یکی از مهم ترین چالش های دولت ژاپن برگزار شدن یا نشدن المپیک توکیو در تابستان سال 2021 است.

او در بخشی از نشست خبری عصر امروز خود به وقت ژاپن گفت: بیماری کهنه ام از ماه گذشته بازگشته و بر وضع جسمانی ام اثر گذاشته است. ناتوانی جسمی ممکن است باعث اشتباه در داوری و تصمیم گیری سیاسی شود و به همین دلیل از نخست وزیری کناره گیری می کنم. از کارهایی هم که نتوانستم به انتها برسانم از همه عذر می خواهم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1433

به "دردسر بیماری برای آبه شینزو ، نخست وزیر ژاپن از مقام خود کناره گیری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسر بیماری برای آبه شینزو ، نخست وزیر ژاپن از مقام خود کناره گیری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید