درمان یبوست با جویدن آدامس

به گزارش هدا بلاگ، یبوست شایع ترین شکایت دستگاه گوارش در جامعه است که با عوارض جانبی تأثیرگذاری بر کیفیت زندگی و هزینه های مالی قابل توجهی همراه است. یبوست یک علامت شایع در اختلالات عملکرد روده ای است که می تواند باعث کاهش تعداد اجابت مزاج طبیعی گردد.

درمان یبوست با جویدن آدامس

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

یبوست، یکی از مسائل معمول دستگاه گوارشی است که هر از چندی به دلیل عوامل مختلف بروز نموده و افراد را دچار سختی در دفع می نماید. محققان کشور برای برطرف این مشکل، راه چاره جالبی را ارائه داده اند که نه تن ها در افراد با توصیه پزشکی استراحت مطلق، بلکه در افراد عادی هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

یبوست شایع ترین شکایت دستگاه گوارش در جامعه است که با عوارض جانبی تأثیرگذاری بر کیفیت زندگی و هزینه های مالی قابل توجهی همراه است. یبوست یک علامت شایع در اختلالات عملکرد روده ای است که می تواند باعث کاهش تعداد اجابت مزاج طبیعی گردد.

این مشکل گوارشی می تواند باعث ترومای دیواره قدامی رکتوم و سندروم زخم راست روده گردد که این تروماها، خود بعد از مدتی می توانند منجر به هموروئید، شقاق، زخم مقعد و در موارد شدید باعث آسیب اسفنگتر رکتوم و بی اختیاری مدفوع شوند.

به گفته متخصصان، میانگین جهانی یبوست حدود 24 درصد است و تفاوت در شیوع این بیماری در کشور های مختلف به علت تفاوت در شیوه زندگی و رژیم غذایی آن هاست. بر اساس مطالعات اجرا شده در ایران نیز شیوع یبوست بین حدود 9 تا 33 درصد در مناطق مختلف کشور متفاوت بوده است.

در کنار افراد عادی، بسیاری از بیمارانی که به دلایل مسائل ارتوپدی بستری می شوند نیز به این مشکل دچار می شوند که میزان آن به حدود 50 درصد در این بیماران می رسد و معمولاً پزشکان را مجبور به انجام بعضی مداخلات درمانی می نماید.

این موضوع، مورد توجه پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان قرار گرفته تا در مورد آن، مطالعه ای پژوهشی را به انجام رسانند. در این پژوهش، تأثیر یک اقدام جالب یعنی جویدن آدامس بدون قند بر بروز و شدت یبوست در بیماران ارتوپدی مورد مطالعه قرار گرفته است.

در این مطالعه که در بیمارستان بعثت سنندج اجرا شده است، 62 بیمار مرد که به دلیل مسائل ارتوپدی، تحت تراکشن یا کشش اسکلتی قرار داشتند، مشارکت نموده اند.

نتایج جالب این تحقیق نشان داد که جویدن آدامس بدون قند به عنوان یک روش مکمل و غیر دارویی در کاهش بروز و شدت یبوست در بیماران فوق تحتانی مؤثر بوده است؛ لذا این روش می تواند در بیماران با استراحت مطلق و یا بی حرکت به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

جمال صیدی، محقق دانشگاه علوم پزشکی کردستان و سه همکار دیگرش در پژوهش فوق، در این خصوص می گویند: هم بروز و هم شدت یبوست در بیمارانی که از آدامس بدون قند استفاده نموده بودند، به شکل قابل توجهی کاهش یافت. بر اساس نتایج به دست آمده، با انجام مداخله فوق، میزان بروز یبوست در این بیماران حدود 40 درصد و شدت آن نیز حدود 50 درصد کمتر شد.

بر این اساس، این محققان اظهار نموده اند: جویدن آدامس بدون قند به عنوان یک مداخله مستقل در مراقبت های بالینی از بیماران با استراحت مطلق، می تواند بروز و شدت یبوست را کاهش دهد و میزان مصرف درمان های دارویی روتین را کمتر کند.

صیدی و همکارانش، این کار را به عنوان یک روش غیرتهاجمی و قابل قبول، قابل تعمیم به سایر بیماران با مسائل گوارشی که در معرض یبوست هستند و محدودیتی برای جویدن ندارند، دانسته و پیشنهاد نموده اند.

این نتایج جالب توجه که روشی ساده و نو را در رهایی از مشکل بسیار شایع یبوست در افراد پیشنهاد نموده اند، در نشریه ای موسوم به پرستاری و مامایی به چاپ رسیده اند. این نشریه به صورت ماهنامه توسط دانشگاه علوم پزشکی ارومیه منتشر می گردد.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرادید
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1371

به "درمان یبوست با جویدن آدامس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان یبوست با جویدن آدامس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید