دور سفر نوروزی را خط بکشید

به گزارش هدا بلاگ، از طرفی شرایط مسافرت در نوروز 1400 اعلام می گردد و از طرف دیگر زمزمه هایی مبنی بر ممنوعیت مسافرت های نوروزی به گوش می رسد. سردرگمی ای که درنهایت چه مادی و چه معنوی، دودش به چشم مردم می رود.

دور سفر نوروزی را خط بکشید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان، بیشتر از یک سال از شیوع کرونا در ایران گذشته، چیزی بهتر از گذشته نیست، حداقل در خود ویروس، کرونا همان کروناست و حتی وحشی تر و مصری تر هم شده است، میزان کشندگی هم، می گویند بیشتر شده، تجربیات ما بالا رفته، آمار مرگ ومیر به نسبت گذشته کاهش داشته، اما اینها هیچ کدام باعث نشده است که چشم انداز نزدیکی برای بازگشت به زندگی عادی داشته باشیم. این شرایط مزخرف هم محدود به ایران نیست، آمریکا هم همین شرایط را دارد و هند و کشورهای اروپایی هم درحال رکوردشکنی هستند. به جز کشورهای شرقی و چین و کره و... که یک جور خوبی، مثل همواره روی مدیریت شرایط بحرانی را سفید نموده اند، بقیه اندر خم یک کوچه مانده ایم و هر روز کلی تلفات می دهیم. سیاستمداران و تصمیم گیران هر روز یک تصمیمی می گیرند و مردم هم عاجز مانده و یکی در میان، پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند. انصافا هم خسته شده ایم، چه شرایطی است. هر چیزی می خریم، بشوییم، هر چیزی را هر جایی نخوریم، ماسک بزنیم و از همه فاصله بگیریم، اما خب چاره نیست! واکسن ها فراوری شده اند، اما انگار شرایط، شبیه سرگردنه است. هرکس زور و پول و قدرتش بیشتر باشد، سهم بیشتری از واکسن ها دارد. ما هم نیمچه کوششی می کنیم و اندک اندک دوزهایی می رسد و به اولویت ها واکسن می زنیم، البته قطره چکانی و کند! چشم انتظارمان به واکسن ایرانی است، امیدواریم که امیدمان ناامید نگردد و در تست های نهایی هم کارایی خوبی را از این واکسن ها ببینیم. یک سال پیش هم همین ها را می گفتیم، البته آن وقت امیدی به نام واکسن وجود نداشت و هرچه بود، سراسر ناامیدی بود. ولی خب به هر شکل در شرایط خاصی هستیم، کرونای آفریقایی، انگلیسی و حالا نیویورکی ظاهر شده اند که هرکدام ویژگی های خاصی دارند. جهش ها آن قدر زیاد و متنوع بوده اند که کرونای اصلی و اولیه را فراموش نموده ایم و حتی دوست داریم اگر کرونایی هم هست، از جنس همان کرونای ووهان چین باشد! در این شرایط مشابه، در این ایام نزدیک به نوروز 1400 دوباره در یک شرایط سرنوشت ساز قرار گرفته ایم. با این تفاوت که این بار تجربه داریم. تجربه نوروز 99، تجربه ای که آن زمان آن طور که باید از آن استفاده نکردیم و حالا اگر کمی جدی باشیم و مردم را از این سردرگمی خارج کنیم و تصمیم قاطعی بگیریم، می توانیم به قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور امیدوار باشیم. کلی روز تعطیل داریم که اگر کمی مدیریت گردد و بتوانیم جدی و با نظارت آن را پشت سر بگذاریم، ان شاءالله سال آینده را به خوبی شروع می کنیم. منتها علی رغم این الزاماتی که از حالا و خیلی قبل تر از حالا به آن اشاره کردیم، شرایط همچنان مبهم است. از طرفی شرایط مسافرت در نوروز 1400 اعلام می گردد و از طرف دیگر زمزمه هایی مبنی بر ممنوعیت مسافرت های نوروزی به گوش می رسد. سردرگمی ای که درنهایت چه مادی و چه معنوی، دودش به چشم مردم می رود.

چی شد؟

یعنی یک نفر ناظر بیرونی به تماشای مدل روبروه، اظهارات و سیاست های مسئولان خصوصا در ستاد ملی مقابله با کرونا بنشیند و آنها را ثبت و ضبط کند هم حالا و هم در آینده، می تواند ساعت ها سرش را بخاراند و به فکر فرو برود و چیزی نفهمد! یک مورد از چندین مورد مدل روبروه مسئولان با شیوع این بیماری را که بخواهیم به عنوان مصداق درنظر بگیریم، همین ماجرای سفرهای نوروزی است. سال پیش را که به یاد داریم، آخر سر معلوم نشد، جلوی کسی را دریافتد، محدودیتی ایجاد شد یا نشد، اصلا چه اتفاقی افتاد؟ سال جاری هم شرایط به همان فرم است و حتی بدتر. درست در روزهایی که ویروس جهش یافته انگلیسی کرونا در کشور درحال پخش است و شهرهای قرمز و نارنجی درحال رشد هستند و بیم ورود به پیک چهارم کرونا می رود و حتی بعضی معتقدند وارد این پیک شده ایم، هنوز تکلیف سفرهای نوروزی معین نیست و یک بام و دو هوای مسئولان در این رابطه اعصاب خردکن شده و مردم را سردرگم نموده است. چه بخواهیم چه نخواهیم، تعداد زیادی از مردم، گوش شان به توصیه ها بدهکار نیست، چشم به دهان مسئولان دارند و اگر گشایشی در سفرها ایجاد گردد، به آن گوش می دهند، درست برعکس محدودیت ها که توجهی به آنها ندارند. منتها بالاخره یک قوه عاقله ای باید این میان تکلیف بیشتریت را روشن کند. بیایید یک مروری به اخبار همین یکی دو هفته اخیر در ارتباط با سفرهای نوروزی سال 1400 بیندازیم تا شاید سردرگمی مان بیشتر هم شد!

مسافران رزرو مراکز اقامتی شان را ارائه نمایند!

اواسط بهمن ماه سال جاری و لابه لای داغ شدن اخبار حول چگونگی انجام سفرهای نوروزی در شرایط کرونایی ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت وگو با رسانه ها از شرایط درنظر گرفته شده برای مسافرت ها اطلاع داد و گفت: برای افرادی که خارج از تورهای برنامه ریزی شده اقدام به سفر نوروزی نمایند، ارائه رزرو مرکز اقامتی مجاز الزامی است. خب همین اظهارنظر، تصمیم گیری برای مسافرت ها و فرایند نظارت بر سفرهای احتمالی نوروزی را با ابهامات و چالش هایی روبرو کرد. به هرحال همه آنهایی که به مسافرت می فرایند، یا در بیان بهتر، بیشتر کسانی که به مسافرت های نوروزی می فرایند، در قالب تور و با اقامت در هتل ها و مراکز توریستی فراغت نمی گذرانند و خیلی ها برای دیدن اقوام و کاملا شخصی و بدون هیچ مجوز و امکان ثبتی چنین انتخابی دارند، لذا اصل این مدل روبروه با سفرهای نوروزی و قرار دادن چنین الزامی محل ایراد و سوال است.

آنهایی که می توانند هتل اقامت نمایند، سفر بفرایند

یکی دو روز بعدتر، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تفسیر و نقل دیگری در ارتباط با سفرهای نوروزی ارائه کرد و گفت: عید نوروز در هر شرایطی استقرار چادر مسافرتی ممنوع است و اگر تورهای مسافرتی مجاز هستند به دلیل این است که تورها به مناطق و محل های کنترل شده می فرایند و هتل ها هم کاملا تحت نظارت و کنترل هستند. حتی استانداردها، استفاده اماکن و منازلی را که به طور شخصی مورد اجاره مسافران قرار می گرفت، پلمب یا ممنوع اعلام نموده اند. این یعنی، ایجاد محدودیت برای گروهی از مردم، که البته از بیشتریت هم هستند و امکان اقامت در هتل ها را ندارند و با تورها سفر نمی نمایند. خب اگر قرار بر ایجاد محدودیت هست، بهتر نیست این محدودیت برای همه اعمال گردد؟ آنهایی که در این شرایط مالی امکان رزرو هتل و... دارند که خب مسافرت هایشان به ویلاهای اطراف شهرشان به راه بوده و تا همین الان هم مشمول محدودیت خاصی نبوده اند، حداقل اگر قرار است این طور مسافرت ها را فیلتر کنیم و دوباره فقط طبقه ای که توان پرداخت هزینه هتل ها را دارند، سفر نمایند، بهتر است آنها هم محدود شوند و همه با هم با کرونا بجنگیم!

ستاد ملی مقابله با کرونا موافق انجام سفر های نوروزی

همه منتظر بودیم که به خاطر شرایط خاص موجود، ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوعیت سفرهای نوروزی را اعلام کند که اما اخبار چیز دیگری را نشان داد. اواخر بهمن ماه، فریدون محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز اظهار کرد: در جلسه ای که با حضور معاون گردشگری کشور و مدیران ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها برگزار گردید، سفرهای نوروزی در سراسر کشور درصورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی امکان پذیر خواهد بود. امکان تردد خودروهای شخصی در ایام نوروز پیش رو نیز درصورت داشتن محل اسکان شخصی در مقصد موردنظر با هماهنگی مراجع ذی صلاح و ارائه مدارک معتبر امکان پذیر خواهد بود. با توجه به شیوع کرونا و اعمال محدودیت های تردد و عدم فعالیت مراکز اقامتی، پذیرایی و اماکن تفریحی و گردشگری به منظور حفظ سلامت شهفرایندان مسائل عدیده ای برای مدیران و اصناف مرتبط به وجود آمد که امید است با شروع سال جدید و شروع تعطیلات نوروزی شاهد رونق مالی در حوزه گردشگری نیز باشیم.

تقسیمبندی مسافرت های نوروزی به 4 دسته

دوم اسفندماه، علیرضا رئیس، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا طی اظهاراتی در رابطه با سفرهای نوروزی سال 1400 با تقسیم بندی انواع مدل های سفر به 4 دسته گفت: سفر ها را می توان در چهار دسته تقسیم بندی کرد؛ یک گروه از افراد ممکن است با تور به سفر بفرایند که از قبل تحت نظارت تور برنامه ریزی شده و هتل شان و گردش هایی که می فرایند، براساس برنامه ریزی و تحت نظارت خواهد بود که سازمان گردشگری می تواند اینها را پوشش دهد. گروه دوم افرادی هستند که ممکن است برای رزرو هتل و اسکان شان با تور هماهنگ نمایند، اما با ماشین شخصی یا پرواز و... سفر نمایند که این گروه هم قابلیت نظارت و کنترل را دارند. گروه سوم افرادی هستند که خودشان به مسافرت می فرایند و ممکن است به ویلا ها و جا های دیگری بفرایند که تحت نظارت نیست و گروه چهارم هم مسافرت نموده و در محل سفر اقدام به چادرزدن می نمایند. می توان گروه یک و دو را تحت نظارت و کنترل قرار داد، سفر گروه چهار می تواند ممنوع باشد، اما مشکل گروه سوم است که واقعا این گروه قابل کنترل و نظارت نیست.

تقسیمبندی مسافرت های نوروزی به 3 دسته

ششم اسفندماه، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفری که به استان کرمان داشت، درخصوص طرح تصویب شده در ستاد ملی کرونا برای سفرهای نوروزی 1400 گفت: براین اساس سه نوع سفر تعریف شده که سفرهای نوع اول و دوم مدیریت شده است و در قالب تورهای گردشگری یا اقامت ها در محل های مجاز گردشگری برگزار می گردد؛ دغدغه وزارت بهداشت درخصوص این مکان ها کمتر است؛ چراکه پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند و بر عملکرد آنها نظارت می گردد. برای کنترل و مدیریت این گونه سفرها به همه استانداران ابلاغ هایی شده است؛ مثلا در عید نوروز کمپینگ، چادرزدن و اجتماع ممنوع است. سفرهای نوع یک و دو که باعث درآمدزایی برای فعالان حوزه گردشگری می گردد بعد از یک سال رکود در ایام نوروز دنبال می گردد. در نوع سوم سفر هم تدابیر لازم به کار گرفته می گردد تا تجمع و سفر بدون برنامه و پروتکل بهداشتی انجام نگردد.

مردم فعلا بلیت رزرو ننمایند

تا اینجا و در عرض کمتر از یک ماه، تقریبا همه نقل قول ها حول برقراری سفرهای نوروزی چرخید. منتها، در همین یکی دو روز اخیر، دوباره انگار همه چیز به حالت تعلیقی درآمده و مدل روبروه با مساله مسافرت ها تغییرات اساسی نموده است. دو روز پیش، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره سفرهای نوروزی و تمهیدات پیش بینی شده در این باره، گفت: پیش بینی فعلی بنده این است که باید نگران باشیم. با توجه به اینکه پیک بعدی بیماری ممکن است در فروردین ماه رخ دهد، سفرها می تواند پیک را بسیار شعله ور کند. با توجه به شرایط فعلی بیماری و افت پروتکل های بهداشتی به نظر من سفرهای نوروزی تقریبا منتفی است مگر اینکه در دو سه هفته آینده رعایت پروتکل ها افزایش یابد و تعداد شهرهای آبی خیلی زیاد گردد، این درحالی است که متاسفانه تعداد شهرهای آبی روزبه روز درحال کاهش است. البته در هر حال ما براساس محدودیت هوشمند عمل می کنیم و اجازه نخواهیم داد کسی به شهر قرمز یا نارنجی یا شهرهای زرد مسافرپذیر وارد گردد. باید درمورد سفرها واقع نگر بود، البته که می دانیم مردم تحت فشار هستند و بعضی سه عید است که سفر نرفته اند، عید سال 1398 که سیل آمد، عید سال گذشته و سال جاری هم درگیر کرونا و ویروس جهش یافته هستیم و با این شرایط بعید است بتوانیم پیشنهادهای مطرح شده در ستاد درمورد سفرهای هوشمند و سلامت را تصویب کنیم. به نظر بنده فعلا مردم اقدام به رزرو بلیت هواپیما، قطار و... برای نوروز 1400 ننمایند؛ چون ما در یک جنگ غیرقابل پیش بینی با ویروس هستیم و تا زمانی که واکسیناسیون کافی انجام نگردد، هر لحظه منتظر یک تغییر رفتار و جهش عجیب از سوی ویروس هستیم . البته مهم تر از رفتار ویروس، تغییر رفتار ما مهم است . اگر می توانستیم شرایط و رفتارمان در قبال ویروس را کنترل کنیم، می شد دو نوع سفر را انجام داد؛ در نوع اول ثبت نام افراد در تور بود تا حمل ونقل و محل اسکان آنها کنترل گردد. در نوع دوم افرادی هم می توانستند با وسیله نقلیه خود اما تحت نظر تور سفر نمایند تا محل اسکان شان تحت نظر باشد. این دو نوع سفر می توانست اجرایی باشد، اما در حالت سوم افراد با ماشین خود به خانه یا ویلای خود با اقوام می رفتند که در این حالت شرایط از کنترل ما خارج بود و در نوع آخر هم افراد با ماشین خود یا وسیله حمل ونقل عمومی به سفر می رفتند و در پارک ها چادر می زدند که این نوع از سفر از ابتدا ممنوع اعلام شد. درحال حاضر مشکل اصلی ما سفر رفتن گروه سوم است. اگر پروتکل ها در 2 هفته باقی مانده به خوبی رعایت گردد آن وقت شاید بتوان اجازه داد سفرهای نوع یک و دو انجام گردد اما اگر پیروز به رعایت پروتکل ها نشویم دیگر سفرها امکان پذیر نیست. این امید را بدهیم که سال آینده ما واکسیناسیون کشور را کامل خواهیم کرد و این موضوع قطعا در سهولت سفرهای آینده موثر خواهد بود. اکنون پیش بینی ما از انگلستان با تمام شرایط بد این روزهایش این است که طی حدود 3 ماه آینده میزان مرگ ومیرهایش به 10 تا 20 مرگ روزانه برسد که این فرایند کاهشی هم مرهون واکسیناسیون خواهد بود. متاسفانه در بُعد جهانی در مصرف واکسن نوعی بی عدالتی وجود دارد و 70درصد واکسن های جهان را 10 کشور ثروتمند تزریق کردند.

عید سال جاری شبیه عید پارسال

در ادامه همین جهت پرابهام و سردرگم نماینده، روز گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهور هم در ارتباط با آخرین شرایط بیماری کرونا در کشور و ماجرای سفرهای نوروزی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: همه دوست داریم شب های عید، شب های آرامی برای مردم بسیار عزیز ما باشد و برای کسی مصیبتی پیش نیاید و همه خانواده ها بتوانند این ایام را در چارچوب همه رسوم و سنت هایی که بوده، البته نه به شکل سابق، برگزار نمایند. در عید رفت وآمد مردم و سفر حتی اگر دچار موج چهارم نباشیم و شرایط عادی باشد، باز هم همه باید مراعات نمایند. اگر دچار موج چهارم نشویم باز هم همه باید مراعات کنیم. عید سال جاری چیزی مشابه عید پارسال است. شاید از نظرهایی باید بیشتر از پارسال مراعات کنیم. پارسال می گفتیم از دست ویروس وهان چه کار کنیم. سال جاری از مار غاشیه به افعی پناه بردیم. حالا می گوییم به ویروس ووهان پناه ببریم و ویروس انگلیسی سراغ مان نیاید. شرایط سخت تر شده است. مردم عزیز و بزرگوار ما که طی این 13 ماه همواره لطف و همکاری کردند ان شاءالله این ایام هم رعایت می نمایند. این یعنی یک جورهایی نسخه سفرهای نوروزی پیچیده شده است.

سفرهای نوروزی نباید انجام گردد

در ادامه و در همین رابطه با سیدعلیرضا ناجی، رئیس مرکز ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته ملی واکسن کووید-19 گفت وگویی انجام دادیم و او در ارتباط با سفرهای نوروزی گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد با هرگونه سفر نوروزی مخالف هستم. اگربا همان حالتی که سال گذشته این زمان رخ داد جلو برویم و از سفرهای نوروزی و جابه جایی جلوگیری کنیم می توانیم توفیق داشته باشیم. الان با توجه به گسترش ویروس کرونای انگلیسی که می توان احتمال داد در تمام کشور پخش شده و سرعت انتقال زیادی که دارد و این که احتمال وجود واریانت های دیگر نیز هست، هر کاری که بتوانیم با آن محدودیت ایجاد کنیم تا گردش ویروس کم گردد مطمئنا کار به صلاحی است. به غیر از این به صلاح نیست، من شدیدا مخالف سفرهای نوروزی و مجوزهای مربوط به آن هستم.

واکسیناسیون با واکسن داخلی زودتر از خرداد آینده بعید است

ناجی در ارتباط با آخرین شرایط واکسن کرونا به عنوان اصلی ترین راه روبروه با ویروس اعلام کرد: شرایط تهیه واکسن در جهان مشکل شده است، با توجه به اینکه تقاضای زیادی وجود دارد. برای همین بود که در داخل این رخ داده و واکسن مشترک ایران و کوبا، واکسن برکت و واکسن موسسه رازی و همین طور خط فراوری واکسن اسپوتنیک وی راه اندازی می گردد که باید درنظر بگیرید که اگر هریک از این واکسن ها آماده فراوری گردد نمی توانیم از خردادماه زودتر فراوری داخلی داشته باشیم. باید واردات را تا زمانی که واکسن ایرانی برسد، ادامه دهیم. در صندوق کوواکس 4 میلیون و 200 هزار سهمیه واکسن داریم که در آینده وارد می گردد. واقعیت این است که تهیه واکسن سخت و تقاضا برای همه زیاد شده، از زمانی که واریانت ها گسترش یافته کشورها درکوشش هستند برنامه واکسن خود را به یک جایی برسانند، برای همین تقاضا زیاد است. در طول زمان هم واکسن های زیادی مجوز خواهند گرفت مثلا الان واکسن جانسون اندجانسون مجوز گرفته، واکسن های کوواکس هم مجوز بگیرند و به مجموعه واکسن های جهانی اضافه شوند، شرایط تهیه واکسن هم بهتر خواهد شد. الان شرایط سخت است و برای همین با سرعت مناسبی جلو نمی رویم. به همین دلیل باید فشار را روی فراوریات داخلی بگذاریم. موقعیت مناسبی برای واکسن کوبا و واکسن اسپوتنیک وی شد و همین طور کوشش های داخلی واکسن سرم سازی رازی و بنیاد برکت انجام می گردد. در کل با شرایطی که الان وجود دارد باید محدودیت ها را تشدید کنیم تا مجالی به ما بدهد که بتوانیم واکسن را تهیه کنیم. کشورهای دیگر که واکسیناسیون انجام می دهند در اوج شیوع واکسیناسیون را انجام ندادند، بلکه از قله به سمت پایین این کار را شروع کردند. در هر صورت درست است که واکسن در کنترل بیماری تاثیر گذاشته است اما آن چیزی که می تواند الان بسیار تاثیرگذار باشد، محدودیت هاست.

محدودیت ها باید اعمال گردد تا واکسیناسیون انجام گردد. همزمانی شیوع بالای بیماری با واکسیناسیون بدبینی ایجاد می نماید. باید این را درنظر بگیرید که می گویند طرف واکسن زد و کووید گرفت و نقدها به واکسن ها شروع می گردد. به این نکته توجه ندارند که همزمانی زدن واکسن با دریافت عفونت بیماری کووید بود. تا واکسن اثر بگذارد و اثربخشی داشته باشد، زمان می برد. حتی اگر شرایط مناسب برای واکسیناسیون ایجاد کنیم باید تا جایی که می توانیم با این روش ها اعم از درمان خوب، پیدا کردن موارد درمان کردن، ردیابی کردن بیمارها و... گردش ویروس را کم کنیم تا واکسیناسیون تکمیل گردد و بتوانیم اطمینان حاصل کنیم واکسیناسیون زمان مناسب صورت گرفته و اثردهی داشته باشد و بتوانیم این بیماری را به نحو احسن کاهش دهیم.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2537

به "دور سفر نوروزی را خط بکشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور سفر نوروزی را خط بکشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید