روستای هدف گردشگری هیر الموت قطب فراوری زغال اخته است

به گزارش هدا بلاگ، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، روستای هدف گردشگری هیر الموت قطب فراوری زغال اخته است.

روستای هدف گردشگری هیر الموت قطب فراوری زغال اخته است

روستای هدف گردشگری هیر یکی از روستاهای بخش الموت غربی در میان کوه های مرتفع البرز مرکزی و در 65 کیلومتری شمال قزوین واقع شده است. این روستا در کنار رودخانه نینه رود قرار گرفته است، روستایی کوهستانی و سردسیر که مردمان آن به زبان تاتی با گویش دیلمی صحبت می نمایند.

در لغت نامه دهخدا هیر به مفهوم آتش آمده و روستای هیر، روستای زیبا با اقلیمی خوش آب و هوا و دارای رودخانه ای زیبا به نام نینه رود توضیح داده شده است. روستای هیر در کنار کوهی سنگی به نام لتر تله قرار گرفته است. تله در زبان محلی این روستا به معنی صخره است.

روستای هیر با روستاهای ویار، دربند، سوگا، زردچال، لطر، پراچان، قسطین، میلک، ورگیل و چهارناحیه همسایه بوده و از شمال با ناحیه اشکورات استان گیلان همجوار است و باغستان های زیبا و سرسبز چون نگینی آن را در برگرفته است.

جاده آن از شمال شهر قزوین بعد از گذشتن از منطقه ها باراجین، زرشک، فلار، بهرام آباد، رازمیان و زردچال به روستای هیر می رسد و از آنجا نیز پس از عبور از گردنه سپارده به رحیم آباد و رودسر منتهی می گردد.

ارتباط تنگاتنگی که از گذشته های دور، بین مردم منطقه اشکور گیلان و ساکنان روستاهای هیر و ویار در بخش الموت غربی شکل گرفته است باعث تأثیرپذیری آن در نوع گویش مردم این منطقه، مبادله کالا و خدمات و شکل گیری ازدواج بین ساکنان آن شده است، بطوریکه رفت و آمد ساکنان اشکورات گیلان به نقاط مرکزی ایران با عبور از این روستا امکانپذیر است و همین امر موجب شد تا روستای هیر به یکی از بزرگترین روستاهای الموت غربی تبدیل گردد.

چشمه جوشان وگل

وگل چشمه ای جوشان و دارای آبی مفید و فوق العاده سبک و بی نظیر است که آب آن با برند وگل و بصوررت بسته بندی به سراسر ایران ارسال می گردد. چشمه وگل سرمنشأ رودخانه نینه رود است. نینه رود، رودی خروشان با آبی گوارا و خنک که از آن به عنوان رود شفابخش یاد شده است. این رودخانه از چشمه وگل در هفت کیلومتری شمال هیر و در مجاورت روستای ویار سرچشمه می گیرد.

هرسال در اواخر تابستان و موعد برداشت محصول، اهالی روستا پس از چیدن محصول، آن را روی پشت بام ها پهن می نمایند که جلوه سرخ رنگ و خاصی به این روستا در این فصل می دهد، سالی که محصول این روستا پربار باشد از باغات آن بالغ بر 200 تن زغال اخته به سراسر کشور صادر می گردد. هرساله با فرارسیدن زمان برداشت محصول، در این روستای زیبا و خوش آب و هوا جشن شکرگزاری با آئین های محلی برگزار می گردد که به جشن زغال اخته معروف است. موسیقی و آواهای محلی، بازی های سنتی و توزیع محصول زغال اخته در این مراسم مورد استقبال گردشگران بسیاری قرار می گیرند.

سایر جاذبه های هیر

از جاذبه های این روستا میتوان به صخره زیبای روستای هیر (لتر تله)، امامزاده شاه رشید، کوچه باغ های روستا، باغ های سنتی فندق و زغال اخته، رودخانه خروشان نینه رود، سرچشمه وگل، بافت سنتی روستا و... اشاره نمود.

زغال اخته، فندق، گردو، زالزالک و ریواس عمده محصولات کشاورزی این روستا را شامل می شوند. فندق و گردوی هیر نیز از جمله محصولات باغی مرغوب کشور است، بطوریکه گردوی این منطقه دارای روغن فراوان و بسیار خوش طعم است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3380

به "روستای هدف گردشگری هیر الموت قطب فراوری زغال اخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای هدف گردشگری هیر الموت قطب فراوری زغال اخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید