فرق کیست با توده چیست؟

به گزارش هدا بلاگ، برای روشن شدن فرق کیست با توده باید گفت که کیست خود نوعی توده محسوب می شود. در واقع به هر برآمدگی غیرطبیعی در بدن مانند کیست یا تومور، توده گفته می شود. کیست ها کیسه های کوچک پر از هوا، مایع و یا دیگر مواد دیگر هستند و تومور به توده های غیر معمول از بافت اضافه بدن گفته می شود. کیست و تومور می توانند در پوست، بافت، اندام و استخوان ها ظاهر شوند.

فرق کیست با توده چیست؟

خبرنگاران |سرویس سلامت - اگرچه، وجود توده در زیر پوست می تواند نوعی علامت هشدار دهنده باشد، اما اغلب اوقات، این توده ها خطرناک نیستند. از انواع شایع توده می توان به کیست و تومور اشاره کرد. کیست و تومور را به سختی می توان از هم تشخیص داد، زیرا هر دوی آن ها می توانند در قسمت های مشابه ای از بدن به وجود آیند. به عنوان مثال، ممکن است فرد، هم کیست تخمدان داشته باشد و هم تومور تخمدان. با این حال، کیست و تومور تفاوت هایی نیز با هم دارند.

آیا توده نوعی سرطان است؟

بسیاری از افراد، زمانی که متوجه یک توده می شوند، فکر می کنند که این سرطان است. در حالی که انواع خاصی از سرطان می تواند باعث ایجاد کیست شود، اما خود کیست ها تقریبا همیشه خوش خیم هستند. تومور ها نیز می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. تومور های خوش خیم معمولا در یک مکان باقی می مانند. اما تومور های بدخیم رشد کرده و ممکن است باعث ایجاد تومور های جدید در دیگر قسمت های بدن شوند.

فرق کیست با توده و تومور چیست؟

کیست و تومور هر دو توده های غیرطبیعی در بدن هستند. کیست نوعی کیسه کوچک بوده که پر از هوا، مایع و یا دیگر مواد است. در حالی که، به هر ناحیه غیرمعمول از بافت اضافه در بدن تومور گفته می شود. در واقع تومورها، توده های غیر طبیعی از جنس بافت بدن یا نتیجه تورم این بافت ها هستند. کیست و تومور می توانند در پوست، بافت، اندام و استخوان ها ظاهر شوند.

در اغلب موارد، نمی توان فقط با نگاه کردن، تفاوت بین یک کیست و یک تومور را تشخیص داد. با این حال، با در نظر دریافت چند ویژگی می توانید فرق کیست با توده توموری را تشخیص دهید. در نظر داشته باشید که این موارد ثابت نیستند و بهتر است با پزشک مشورت کنید.

ویژگی های کیست عبارتند از:

 • قرمز و متورم بودن
 • وجود جوش های سرسیاه در مرکز
 • ترشحات سفید، زرد یا سبز رنگ
 • حساس و دردناک بودن در اثر لمس
 • قابلیت حرکت در زیر پوست

ویژگی های تومور عبارتند از:

 • رشد سریع
 • سفت بودن

گاهی اوقات، تومور ها به اندازه ای بزرگ می شوند که به بافت های اطراف فشار وارد می کنند. بسته به محل توده، ممکن است علائمی مانند اختلال در تنفس، اختلال در حرکت مفاصل، اختلال در خوردن یا کنترل مثانه نیز پدیدار شوند.

علت بروز کیست چیست؟

عوامل مختلفی باعث ایجاد انواع کیست می شوند. برخی از آن ها مرتبط با نوعی بیماری مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک است. برخی دیگر از آن ها هنگامی که سلول های مرده به جای از بین رفتن، شروع به تکثیر شدن می کنند، به طور مستقیم بر روی سطح پوست ایجاد می شوند. دیگر عوامل ایجاد کیست عبارتند از:

 • تحریک یا آسیب فولیکول مو
 • مسدود شدن مجرا در فولیکول مو
 • زوال بافت مفصلی
 • تخمک گذاری

علت بروز تومور چیست؟

رشد غیر طبیعی سلول ها باعث ایجاد تومور می شود. معمولا، سلول ها به هنگام نیاز بدن، رشد کرده، تقسیم می شوند و سلول های جدیدی را به وجود می آورند. وقتی سلول های قدیمی از بین می فرایند، سلول های جدید جایگزین آن ها خواهند شد. هر زمان که این فرایند مختل شود، تومور ها شکل می گیرند. اگر در حالی که سلول های قدیمی از بین نرفته و بدن نیاز به سلول ندارد، سلول های جدید ایجاد شوند و این سلول های اضافی تقسیم شوند، تومور به وجود می آید.

برخی تومور ها خوش خیم هستند، به این معنی که آن ها فقط در یک ناحیه ایجاد شده و گسترش پیدا نمی کنند. تومور های بدخیم سرطانی هستند و می توانند به بافت های مجاور سرایت پیدا کنند.

نحوه تشخیص کیست و تومور

گاهی اوقات، پزشک ممکن است برخی از کیست ها را در طی معاینه فیزیکی تشخیص دهد، اما اغلب، برای تشخیص از تصویربرداری تشخیصی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و ماموگرام استفاده می کنند.

کیست ها تقریبا همیشه خوش خیم هستند. اگر توده حاوی اجزاء سفت و جامد باشد، می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد.

با این حال، تنها راه برای تشخیص سرطانی بودن کیست یا تومور، انجام نمونه برداری و بیوپسی است. بسته به محل توده، بیشتر نمونه برداری ها به صورت سرپایی انجام می شود.

علائم هشدار دهنده

کیست و تومور می توانند باعث ایجاد علائم زیر شوند:

خونریزی یا تراوش

تغییر رنگ

رشد سریع

خارش

پارگی یا ترکیدن

قرمز یا متورم شدن

درمان کیست و تومور

درمان کیست و تومور به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند، علت و محل کیست یا تومور و همچنین سرطانی یا غیرسرطانی بودن آنها. با این حال، بیشتر کیست ها نیاز به درمان ندارند. اگر کیست دردناک باشد، پزشک می تواند آن را خارج کرده یا مایع موجود در آن را تخلیه کند. بعد از تخلیه، این احتمال وجود دارد که کیست دوباره رشد کرده و نیاز باشد که آن را خارج کنند.

تومور های خوش خیم نیز معمولا نیاز به درمان ندارند. اگر تومور باعث بروز مسائل دیگر شود، ممکن است پزشک، تومور را خارج کند. درمان تومور های سرطانی معمولا با جراحی، پرتودرمانی و یا شیمی درمانی انجام می شود.

برگرفته از: healthline

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: setare.com
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2378

به "فرق کیست با توده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق کیست با توده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید