مجوزهای دسترسی در آیفون و آیپد چیستند و چگونه کار می نمایند؟

به گزارش هدا بلاگ، در تمامی آیفون ها و آیپد ها، همواره مواردی برای ما ظاهر می شوند که مجوز دسترسی به یک کار، یا انجام یک کار را می خواهند از ما بگیرند. در واقع برترین کلمه معادل برای Permission در فارسی، مجوز است. در نتیجه از این پس، در این مقاله هر جایی که از مجوز نام بردیم، منظور ما همان Permission است. مجوزها، همواره آیفون و آیپد را کنترل می نمایند که برنامه ها یا هر موردی در دستگاه شما، برای دسترسی (به هر چیزی) از شما مجوز و تایید بگیرند. یکی از دلایل امنیت بالای دستگاه های اپلی، وجود همین Permission در آیفون و آیپد است.

مجوزهای دسترسی در آیفون و آیپد چیستند و چگونه کار می نمایند؟

بیشتر برنامه های آیفون شما برای دسترسی به هر چیزی، زودتر از شما اجازه می خواهند. ممکن است که شما بدون فکر کردن به آن مجوز داده باشید و سپس تعجب کنید که فلان برنامه به همه موارد تلفن همراه شما دسترسی دارد. حال ما دقیقا در این مقاله از خبرنگاران مگ قصد داریم تا Permission در آیفون و آیپد را برای شما از صفر تا صد آنالیز کنیم تا شما از این پس هر مجوزی را در دستگاه اپلی خود دیدید، بدانید که چطور با آن برخورد کنید. پس اگر شما هم دستگاهی اپلی دارید یا قصد دارید که یک دستگاه اپلی خریداری کنید، ما را تا انتهای این مقاله مجذوب نماینده همراهی کنید.

مجوزهای آیفون چیست؟

مجوزها سیستمی هستند که در iOS و iPadOS (سیستم عاملی که آیفون یا آیپد شما اجرا می نماید) تعبیه شده اند. آن ها دسترسی برنامه ها به اطلاعات حساس دستگاه شما را کنترل می نمایند و به شما امکان می دهند تا داده ای را که برنامه ها می توانند استفاده نمایند، کنترل کنید. مجوزها بسیار مهم هستند، زیرا شما را در کنترل اطلاعات خود همراهی می نمایند. به لطف آن ها، می توانید با استفاده از یک برنامه بدون دسترسی به انواع محتوای شخصی در تلفن همراه خود لذت ببرید.

مجوزهای آیفون چگونه کار می نمایند؟

اولین باری که اپلیکیشنی می خواهد به موردی حساس در آیفون شما دسترسی پیدا کند، از شما اجازه می خواهد. در آن موقع، اعلانی را مشاهده می کنید، که از شما می خواهد درخواست را تأیید کنید. در حالت ایدئال، برنامه ها باید علت احتیاج به این مجوز را داشته باشند تا کورکورانه از شما درخواست ننمایند. اگر مجوز را بدهید، تا زمانی که مجوز را لغو نکنید، برنامه می تواند به آن داده ها دسترسی داشته باشد، که در ادامه به آن می پردازیم. بعلاوه اگر آن را رد کنید، برنامه نمی تواند به آن داده ها دسترسی داشته باشد، مگر اینکه بعداً اجازه دهید.

برخی از مجوزها دارای گزینه های خاصی هستند که ما آن ها را برای شما آنالیز می کنیم. به این نکته نیز دقت کنید که در برخی موارد، اگر مجوز را رد کنید، برنامه همچنان اجرا خواهد شد، اما ممکن است به درستی کار نکند. عملکرد آن برنامه، بستگی به اهمیت آن مجوز برای کارکرد برنامه دارد. برای مثال، اگر اجازه استفاده از موقعیت مکانی خود را در Google Maps رد کنید، نمی تواند مسیرهای دقیقی را به شما نشان دهد، بنابراین فایده چندانی ندارد. بعلاوه رد کردن اجازه استفاده از میکروفون واتساپ روی چت عادی تاثیری نخواهد داشت، اما نمی توانید پیغام های صوتی را ضبط و ارسال کنید.

چگونه مجوزهای آیفون خود را مدیریت کنیم؟

به راحتی می توانید به دسته های مجوز آیفون خود نگاهی بیندازید و ببینید چه مجوز هایی را به برنامه های مختلف داده اید و چه مجوزهای را رد نموده اید. برای انجام این کار، برنامه Settings را باز کنید، سپس به پایین بروید و روی Privacy کلیک کنید. در ادامه، تمام مجوزهایی که می توانید به برنامه های مختلف بدهید را فهرست نموده ایم و برای هر کدام که احتیاج به شرح دارند، یک شرح کوتاه ارائه کردیم. این مجوزها عبارتند از:

 • موقعیت مکانی
 • Tracking (به برنامه ها اجازه می دهد تا فعالیت شما را در بین برنامه ها و سایت آنالیز نمایند)
 • مخاطبین (شماره های تماس)
 • تقویم
 • یادآوری
 • عکس ها
 • بلوتوث
 • Local Network (به برنامه اجازه می دهد تا با دستگاه های دیگر در شبکه فعلی شما ارتباط برقرار کند)
 • Nearby Interactions (به برنامه ها اجازه می دهد تا فاصله دقیق بین تلفن شما و سایر اشیا را مقدار گیری نمایند)
 • میکروفون
 • تشخیص گفتار (به برنامه اجازه می دهد تا داده های صوتی را به سرورهای اپل ارسال کند تا آن چه که گفته اید، پردازش گردد)
 • دوربین
 • برنامه سلامت
 • Research Sensor & Usage Data (جمع آوری داده ها را در خصوص نحوه تعامل شما با دستگاهتان فعال می نماید تا بعداً به اشتراک بگذارید)
 • HomeKit
 • اپل موزیک
 • فایل ها و پوشه ها
 • حرکت و تناسب اندام (می تواند حرکات بدن شما را برای تخمین تعداد قدم ها و موارد مشابه مقدار گیری کند)
 • فوکوس (به برنامه ها می گوید که اعلان ها را با استفاده از فوکوس در آیفون خود، بی صدا نموده اید)

روی یکی از آن ها در تلفن همراه خود، ضربه بزنید و همه برنامه هایی را که درخواست دسترسی به آن مجوز نموده اند را مشاهده کنید. نوار سبز به این معنی است که برنامه به آن مورد دسترسی دارد، در حالی که یک نوار خاکستری به این معنی است که برنامه اجازه دسترسی به این مورد را ندارد. برای برخی از مجوزها، ممکن است هنوز هیچ برنامه ای را نبینید.

مجوزها با Granular Controls

در حالی که Permission در آیفون و آیپد را تنها با یک کلید روشن یا خاموش ساده به کاربران ارائه می نمایند، برخی از دسته ها به شما کنترل بیشتری نیز می دهند. پس در ادامه، با هم تعدادی از آن ها را آنالیز می کنیم. این موارد عبارتند از:

1) موقعیت مکانی

خدمات موقعیت مکانی، به شما این امکان را می دهد تا انتخاب کنید که آیا برنامه ها می توانند همواره از موقعیت مکانی شما استفاده نمایند و یا خیر. بعلاوه می توانید حالتی را فعال کنید تا دفعه بعدی که موقعیت مکانی خود را به اشتراک می گذارید، دوباره در خصوص مجوزها از شما سوال گردد. در نهایت، این منو به شما امکان می دهد تا تشخیص مکان دقیق را برای هر برنامه غیرفعال کنید.

بعلاوهی اگر نوار Allow Apps to Request to Track را در Tracking غیرفعال کنید، هر درخواستی برای ردیابی فعالیت شما در بین برنامه ها، به طور اتوماتیک رد می گردد. این یک راه عالی برای افزایش حریم خصوصی در آیفون و آیپد شما است.

2) عکس ها

Photos یا همان برنامه عکس ها در آیفون، به شما امکان می دهد تا انتخاب کنید که آیا به برنامه ها اجازه دهید به همه عکس ها دسترسی داشته باشند و یا خیر و یا فقط به عکس هایی که شما انتخاب می کنید، دسترسی داشته باشند. این مورد، به شما امکان می دهد تا فقط چند عکس را از گالری خود در اختیار آن برنامه بگذارید.

3) برنامه سلامتی

برنامه Health شامل انواع مختلفی از داده ها است. بنابراین مطمئن شوید که همه آن ها را آنالیز نموده اید و به این برنامه دسترسی هایی را که مورد نظر خودتان است، داده اید.

مجوزهای تبلیغاتی

در پایین فهرست حریم خصوصی، چند ورودی اضافی را مشاهده خواهید کرد. اول، Analytics & Improvements است که به شما امکان می دهد تا تصمیم بگیرید که آیا داده های تحلیلی را به طور اتوماتیک به اپل ارسال کنید و یا خیر. روی Analytics Data در این بخش ضربه بزنید تا آن چه جمع آوری شده را، نگاه کنید. منوی تبلیغات اپل شامل یک کلید تبلیغاتی شخصی است. برای جلوگیری از نمایش تبلیغات اپل (مرتبط با علایق شما در سرویس هایی مانند اپ استور) این مورد را غیرفعال کنید.

در نهایت، اگر علاقه مند هستید که بدانید برنامه ها چقدر از مجوزهایی که به آن ها اعطا می کنید، استفاده می نمایند، نوار Record App Activity را در این منو فعال کنید. پس از هفت روز، روی Save App Activity ضربه بزنید تا یک فایل JSON حاوی اطلاعات صادر گردد. این فایل، قابل خواندن به وسیله انسان نیست، بنابراین برای پاک کردن آن هم باید از فرمت نماینده JSON بهره ببرید! پس این مورد نیز کمی دردسر دارد.

مشاهده مجوزها به وسیله برنامه

منوی بالا به شما امکان می دهد تا تمام برنامه هایی را که نوع خاصی از مجوز را درخواست نموده اند، ببینید. با استفاده از این روش، تماشا همه مجوزهایی که یک برنامه درخواست استفاده از آ ن ها را نموده، آسان است. برای انجام این کار، در صفحه اصلی برنامه تنظیمات، به پایین اسکرول کنید تا به فهرست برنامه های نصب شده خود، برسید. روی یک برنامه ضربه بزنید تا مجوزهایی را که در حال حاضر دارد، آنالیز کنید،. حال شما می توانید مجوزی را به این برنامه بدهید و یا از آن پس بگیرید.

برای دادن مجوز به برنامه ها، شکیبا و هشیار باشید

هیچ پاسخ یکسانی در خصوص مجوزها برای برنامه ها، در آیفون و آیپد وجود ندارد. باید از تفکر محتاطانه ای بهره ببرید، تا تصمیم بگیرید که چه مجوزی را باید به هر برنامه اعطا یا رد کنید.

به عنوان مثال، به این فکر کنید که هر برنامه برای انجام آن چیزی که ارائه می نماید، به چه مجوزهایی احتیاج دارد. منطقی است که Google Duo درخواست دسترسی به میکروفون را از شما بخواهد، زیرا از آن برای تماس های ویدیویی استفاده می گردد. با این حال، علت خوبی وجود ندارد که یک بازی شطرنج احتیاج به استفاده از میکروفون شما داشته باشد، بنابراین شما نباید این مجوز را به آن بدهید.

گاهی اوقات، اعطای مجوز به برخی از برنامه ها، به معنای کنار گذاشتن حریم خصوصی در ازای راحتی است. به عنوان مثال، اعطای موقعیت مکانی شما به برنامه یک فروشگاه خرده فروشی، ممکن است که نزدیک ترین فروشگاه را به عنوان پیش فرض برای تحویل سفارش معین کند و هنگام ورود به فروشگاه به شما از پیشنهادات ویژه هشدار دهد، اما آیا واقعا بدون وجود این دسترسی، کار شما انجام نمی گردد! در نتیجه اعطای مجوزهای مختلف به برنامه های متفاوت، باید با صبر و حوصله و فکر طولانی انجام گردد.

جمع بندی

ما مجوزهایی را که iOS و iPadOS برای برنامه های آیفون و یا آیپد شما در دسترس قرار می دهند، آنالیز کردیم. مجوزهای برنامه ها به شما یاری می نماید تا دقیقاً اجازه دسترسی به بخش های مختلف تلفن همراه خود را کنترل نمایید. بنابراین می توانید بدون ارائه اطلاعات شخصی بیش از حد، از آن ها بهره ببرید. حال امیدوارم که اطلاعات زیادی در خصوص Permission در آیفون و آیپد داشته باشید و از آن ها به درستی بهره ببرید.

آیا شما برای مجوزهای مختلف برنامه های تلفن همراه خود محدودیت قائل می شوید و یا به آن ها توجه نمی کنید؟ تجربیات و نظرات خود را در این زمینه برای ما و دیگر کاربران خبرنگاران مگ بنویسید.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3404

به "مجوزهای دسترسی در آیفون و آیپد چیستند و چگونه کار می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوزهای دسترسی در آیفون و آیپد چیستند و چگونه کار می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید