نحوه فروش شاهین از سوی مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد

به گزارش هدا بلاگ، نحوه فروش شاهین جدیدترین محصول سایپا از سوی مجلس آنالیز خواهد شد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آنالیز نحوه فروش خودروی شاهین سایپا در هیات تحقیق و تفحص خودرو اطلاع داد و گفت: آپشن خودروهای شاهین تحویل داده شده با خودروی معرفی شده مغایرت بسیاری دارد.

نحوه فروش شاهین از سوی مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد

خبرنگاران - روح اله ایزدخواه، با بیان اینکه خریداران شاهین معترض هستند، در تشریح دلایل اعتراض خریداران این خودرو، گفت: هنگام پیش فروش شاهین حدود 80 میلیون تومان به اسم 50 درصد قیمت این خودرو از خریداران دریافت شد به این معنا که بهای نهایی این خودرو باید حدود 160 میلیون تومان می شد. اما در زمان تحویل، قیمت آن 260 میلیون تومان مشخص شد.

وی اضافه نمود: سایپا برای توجیه موضوع فوق بیان می نماید که طبق ضوابط، مجاز است در زمان پیش فروش تا 50 درصد از قیمت نهایی را دریافت کند. بنابراین مبلغ دریافتی دقیقا برابر 50 درصد قیمت نهایی نیست. با این حال خریداران معتقدند در زمان معرفی محصول گفته شده که مبلغ پرداختی برابر 50 درصد بهای خودرو است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه نمود: سایپا بدون تنظیم قرارداد، 80 میلیون تومان به ازای پیش فروش خودرو از خریداران دریافت نموده و پس از مدتی قرارداد را به خریداران تحویل داده است.

مغایرت آپشن ها

وی با اشاره به یکی دیگر از دلایل اعتراض خریداران شاهین، اظهار کرد: به زعم خریداران، آپشن خودروهای شاهین تحویل داده شده با خودروی معرفی شده مغایرت بسیاری دارد. به این معنا که آپشن های بسیاری در محصول اولیه و کاتالوگ های آن وجود داشت اما پس از مدتی این کاتالوگ 40 صفحه ای از روی سایت خودروساز مربوطه حذف و کاتالوگی 18 صفحه ای روی سایت قرار می گیرد که آپشن های اولیه در آن وجود ندارد. در عمل آپشن های ارائه شده قبلی از شاهین حذف شده است.

به گفته ایزدخواه، بر اساس ضوابط شورای رقابت، اگر خریدار قرارداد خود با خودروسازان را فسخ کند تا 3 سال اجازه خرید مستقیم از کارخانه را نخواهد داشت. این موضوع هم اجحاف در حق خریداران شاهین است. وی توضیح داد: در کمیسیون صنایع و معادن مجلس جلسه ای با حضور نماینده سازمان بازرسی به منظور آنالیز اعتراضات خریداران شاهین تشکیل و بر این نکته تاکید شد که اگر آیین نامه مربوطه ایراد دارد باید اصلاح و با متخلفان برخورد گردد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: بیت ران
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3039

به "نحوه فروش شاهین از سوی مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه فروش شاهین از سوی مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید