هرگز دارو را با این نوشیدنی ها نخورید

به گزارش هدا بلاگ، برای مصرف دارو از نوشیدنی هایی استفاده نکنید که باعث تداخل دارویی می گردد و اثر دارو را کم می نماید.

هرگز دارو را با این نوشیدنی ها نخورید

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خراسان، شاید در بین ما هنوز هم عده ای باشند که گمان نمایند مصرف قرص و دارو با بعضی از نوشیدنی ها مفید است، اما از این نکته غافلیم که اگر نوشیدنی هایی مانند آب میوه یا نوشیدنی کافئین دار با دارو مصرف گردد با کاهش اثربخشی دارو های خاص، سلامت انسان را به خطر می اندازد. در ادامه به چهار نوشیدنی ممنوع برای مصرف دارو اشاره نموده ایم :

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت بر 50 نوع داروی مختلف، اثر منفی می گذارد (از جمله دارو های استاتین). گریپ فروت دارای ماده فرانوکومارین است که عملکرد پروتئین سیتوکروم در کبد را برای تجزیه دارو ها مختل می نماید. اثر گریپ فروت بیش از 24 ساعت در بدن باقی می ماند، حتی این مدت تا سه روز هم بیان شده است و تغییر زمان مصرف دارو نمی تواند مشکل را رفع کند بلکه فرد باید صبر کند تا زمان تاثیر مصرف آب گریپ فروت بگذرد و بعد دارو را مصرف کند یا این که باید از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید.

آب انار

در آب انار آنزیمی وجود دارد که باعث شکسته شدن بسیاری از دارو های ضد فشار خون می گردد. جالب است بدانید که اگر شما دارو هایی مصرف می کنید که پزشکتان مصرف گریپ فروت را برایتان ممنوع نموده است از مصرف آب انار هم خودداری کنید.

شیر و دوغ

دوغ و شیر حاوی کلسیم است که بعضی دارو ها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری می نماید. بعلاوه کلسیم با دارو های تیروئید تداخل ایجاد می نماید. باید حداقل 4 ساعت از زمانی که داروی تیروئید خورده اید، بگذرد، سپس می توانید نوشیدنی حاوی کلسیم مانند شیر بنوشید.

کافئین (قهوه، چای سبز و نوشیدنی های انرژی زا)

مصرف کافئین همراه با دارو های محرک، می تواند تهدید جدی برای سلامت محسوب گردد. مثلا، اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین استفاده می کنید و همزمان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف کنید، برای سلامت شما خطرناک است. پتاسیم موجود در نوشیدنی های ورزشی، در صورت مصرف همزمان نوشیدنی با بعضی از دارو های قلبی یا دارو های ضد فشار خون، می تواند خطرناک باشد.

چای سبز

چای سبز و دیگر خوراکی های حاوی ویتامین کا مثل کلم بروکلی و کلم پیچ را نباید با دارو های رقیق نماینده خون مثل کومارین یا وارفارین مصرف کرد، چون اثربخشی آن ها به شدت کاهش می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3360

به "هرگز دارو را با این نوشیدنی ها نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز دارو را با این نوشیدنی ها نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید