همکاری مناسب سازمان فضایی ایران استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، بانوان ایرانی برای فعالیت های علمی هیچ محدودیتی ندارند

به گزارش هدا بلاگ، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و دبیرخانه شورای عالی فضایی گفت: بانوان ایرانی هیچ محدودیتی برای فعالیت های علمی ندارند و کارهای ارزشمندی را در حوزه فضایی انجام داده اند.

همکاری مناسب سازمان فضایی ایران استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، بانوان ایرانی برای فعالیت های علمی هیچ محدودیتی ندارند

گروه فناوری خبرگزاری خبرنگاران- علیرضا باجلان، میلیون ها انسان در سراسر جهان به علوم فضایی علاقه مند هستند و خبرهای این حوزه را با دقت دنبال می نمایند. کیهان یا به طور کلی فضا دارای اسرار بسیار زیادی است که بشر هنوز از آن ها اطلاعی ندارد. سازمان های فضایی در اقصی نقاط جهان در کوشش هستند تا آگاهی انسان ها از علوم فضایی را ارتقا دهند.

مفاهیم فضایی به زبان ساده/ ابرنواخترها را بیشتر بشناسید

هرساله 13 تا 19 مهر به عنوان هفته جهانی فضا شناخته می شود. در ایران همزمان با سایر نقاط جهان برنامه های متنوعی در این حوزه جذاب برگزار می شود. در همین رابطه با سعید قربانی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و دبیرخانه شورای عالی فضایی گفتگویی نموده ایم که در ادامه مشروح آن را مشاهده می کنید:

خبرنگاران: برنامه های مجموعه فضایی ایران برای بزرگداشت هفته جهانی فضا چیست؟

قربانی: هرسال قبل از آغاز هفته جهانی فضا در سازمان فضایی ستادی تشکیل می شود و برای اجرای برنامه هایی متفاوت در هفته جهانی فضا برنامه ریزی می شود. اعضای این ستاد با حکم رئیس سازمان فضایی مشخص می شوند. برای هفته جهانی فضای سال جاری هم از ماه ها قبل برنامه ریزی انجام شده بود.

برنامه های متنوع سازمان فضایی ایران برای هفته جهانی فضا

رویکرد برنامه های هفته جهانی فضا هر سال به شعار آن بستگی دارد. شعار هفته جهانی فضا 2020 ماهواره ها زندگی را بهتر می نمایند است. سال جاری ستاد ویژه هفته جهانی فضا برنامه های خود را در چند کلاس تنظیم نموده است. بخشی از برنامه ها آموزشی، بخشی ترویجی و قسمتی دیگر بحث و گفتگوهایی است که در خصوص چالش های کنونی و آینده صنعت فضایی ایران است. به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور سال جاری تمامی برنامه های هفته جهانی فضا به صورت مجازی برگزار می شود. جزئیات دقیق برنامه ها در اینستاگرام و سایت سازمان فضایی ایران منتشر شده است. برای تمام روزهای این هفته برنامه های متفاوتی در نظر گرفته شده است.

خبرنگاران: کمیته جهانی هفته جهانی فضا مراکز متعددی را در ایران برای برگزاری رویدادهای هفته جهانی فضا معرفی نموده است. همه این برنامه ها زیر نظر سازمان فضایی و با هماهنگی مدیران این سازمان صورت می گیرد؟

قربانی: تمام برنامه ها با هماهنگی سازمان فضایی ایران صورت می گیرد. پس از تشکیل کمیته هفته جهانی فضا فراخوانی به به منظور دعوت به مشارکت از شرکت هایی است که در حوزه ترویج فناوری های فضایی فعالیت دارند، منتشر می شود.

درخشش ایران در کشورهای عضو مجمع جهانی فضا

سازمان فضایی با دانشگاه ها و ادارات کل فناوری اطلاعات استان ها همکاری دارد و برنامه های هفته جهانی فضا را با هماهنگی این نهادها اجرا می نماید. همچنین درزمینهٔ ارتقای سطح علمی عموم مردم با آموزش وپرورش، استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان همکاری صورت می گیرد. در پایگاه اینترنتی انجمن هفته جهانی فضا بخشی است که همه نقش آفرینان و اثرگذاران صنایع فضایی می توانند برنامه ها و رویدادهای خود را ثبت نمایند. در انتهای هفته جهانی فضا گزارش جامعی از عملکرد جمهوری اسلامی ایران ارائه می شود. سال گذشته ایران عملکرد بسیار خوبی در خصوص ترویج علوم فضایی داشت و مجمع جهانی فضا ایران را به عنوان سومین کشور فعال در صنایع فضایی انتخاب کرد.

خبرنگاران: با توجه به شعار بهبود زندگی با ماهواره ها، کمیته هفته جهانی فضا در ایران دقیقاً چه برنامه ای در خصوص ماهواره ها دارد؟

قربانی: در نخستین روز هفته جهانی فضا دو آزمایشگاه مرجع افتتاح شد. این آزمایشگاه ها بستر و زیرساخت خوبی برای آزمایش های عملیاتی ماهواره ها دارند. این گونه اتفاقات پازل های زیرساختی صنعت فضایی کشور را تکمیل و به سمت به نقطه تعالی سوق می دهد. اخیراً طراحی دو ماهواره تحقیقاتی کامل شده و به تدریج آماده بهره برداری می شوند. امیدواریم این ماهواره ها با موفقیت پرتاب شده و در مدار زمین تثبیت شوند تا کشور از خدمات آن ها بهره مند شود.

اکنون فعالیت هایی فضایی متعدد در کشور در حال اجرا است. به زودی خبرهای خوشی به اطلاع همه علاقه مندان به علوم فضایی خواهد رسید. البته این فعالیت ها خاص هفته جهانی فضا نیست و شاید خبر خیلی از آن ها در این هفته اعلام نشود.

طراحی اپراتور فضایی برای ارتباط با ماهواره ها

مجموعه فضایی ایران به سمت طراحی و بهره برداری از اپراتور خدمات فضایی می رود. این اپراتور خدمات مختلفی را در ارتباط با ماهواره ها ارائه می دهد. اپراتور فضایی با استفاده از سرمایه بخش خصوصی در آینده ای نزدیک به طور کامل طراحی شده و به مردم عزیز ایران معرفی می شود. خدماتی مثل سرویس های ناوبری زمینی و هوایی که امروز مشاهده می کنیم به مسیریابی یاری زیادی می نمایند. هم اکنون سرویس های مختلفی مانند تاکسی های اینترنتی با استفاده از ناوبری به مردم خدمت رسانی می نمایند. اپراتور فضایی نه تنها در حوزه ناوبری زمینی بلکه برای موقعیت یابی در دریا، آسمان و ارتقای کیفیت ارتباطات مخابراتی قابل استفاده است. در آینده نزدیک اتفاقات خوبی در حوزه فضایی خواهد افتاد و اخبارش منتشر خواهد شد.

خبرنگاران: چه برنامه ای برای بیشتر کردن نقش بانوان دانشمند در صنعت فضایی کشور در نظر گرفته شده است؟

قربانی: هیچ محدودیت جنسیتی در عرصه های مختلف حوزه فضایی در کشور برای بانوان وجود ندارد. بانوان دانشمند اکنون حوزه های پژوهش، آموزش، دانشگاهی، صنعت، خدمات، عملیات و ... فعال هستند. واقعاً از این نظر محدودیتی برای بانوان وجود ندارد.

در حال حاضر در سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خانم های بااستعدادی زیادی حضور دارند و در حال کار هستند. در سال های اخیر مقالات و پژوهش های متعددی از بانوان ایرانی منتشر شده است.

لزوم نظارت بر عدالت جنسیتی در توزیع مسئولیت ها

در خیلی از دانشگاه های کشور مثل دانشگاه امیرکبیر ،انجمن های علمی هوا و فضا با کوشش فراوان مشغول کار هستند و موفقیت های درخشانی را به دست آورده اند. ماهواره های پیشرفته ای همچون پیغام در این دانشگاه ساخته شده و بیشتر این پروژه ها زیر نظر بانویی دانشمند بوده است. واقعاً خانم ها به صورت مؤثری در صنعت فضایی نقش ایفا می نمایند. مدیران صنایع فضایی ایران باید با دقت بر توزیع مسئولیت ها نظارت نمایند تا هیچ کدام از عرصه های این حوزه به طور 100 درصدی در اختیار آقایان قرار نگیرد.

4144/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1698

به "همکاری مناسب سازمان فضایی ایران استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، بانوان ایرانی برای فعالیت های علمی هیچ محدودیتی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری مناسب سازمان فضایی ایران استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، بانوان ایرانی برای فعالیت های علمی هیچ محدودیتی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید