احصا تجارب جهانی در حوزه دانش بنیان ، همکاری دانشگاه ها با پارک ها در دستور کار قرار گیرد خبرنگاران

به گزارش هدا بلاگ، قائم مقام وزیر علوم گفت: با شکل دریافت ساختار مدیریت استانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری باید جلسات بین رؤسای پارک ها و دانشگا ه های تعیین برقرار شود و توسعه همکاری دانشگاه ها با پارک ها در دستور کار قرار گیرد.

احصا تجارب جهانی در حوزه دانش بنیان ، همکاری دانشگاه ها با پارک ها در دستور کار قرار گیرد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت های امنا در نشست هیئت مدیره انجمن علمی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران که صبح امروز 21 بهمن 99 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد؛ گفت: یکی از دغدغه های وزارت علوم این است که به سمت توسعه فناوری حرکت کند. در این خصوص تجربه شهرک علمی و فناوری اصفهان نیز به عنوان یکی از محوری ترین مراکز توسعه فناوری، در سایر استان ها به کار گرفته شد.

وی ادامه داد: امروز که فضای پشت سر را نگاه می کنیم تا حدود زیادی این اتفاق افتاده است. رویکرد مرکز هیئت های امنا نیز طی سال های اخیر، تقویت حوزه فناوری بوده است. در این راستا تلاش کرده ایم هیئت امنای مستقل برای پارک های علم و فناوری در نظر گیریم.

وی با اشاره به اینکه حضور رؤسای پارک ها در هیئت امنای دانشگاه ها کمک کننده خواهد بود؛ اظهار کرد: ممکن است همه جا امکان این کار نباشد. اما با شکل دریافت ساختار مدیریت استانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری باید جلسات حداقل سه ماه یک بار بین رؤسای پارک ها و دانشگا ه های مشخص برقرارشود و توسعه همکاری دانشگاه ها با پارک ها در دستور کار قرار گیرد.

قائم مقام وزیر علوم با اشاره به استفاده از ظرفیت انجمن های علمی دانشجویی در پارک های علم و فناوری افزود: شیوع بیماری کرونا این فرایند را مختل کرد. اگر این ظرفیت را به پارک ها بیاوریم، می تواند به شکل گیری فعالیت های علمی دانشجویی کمک کند. همزمان با ابلاغ این آیین نامه، کرونا رخ داد و حضور دانشجویان در دانشگاه ها کم رنگ شد. با این حال باید به صورت جدی این موضوع را دنبال می کنیم. اگر این شبکه ارتباطی بین پارک ها و دانشجویان اتفاق بیافتد، بسیار می تواند به این موضوع کمک کند.

وی با اشاره به مسئله سیاست گذاری و نقش انجمن در این فرایند شرح داد: انجمن علمی به عنوان یک نهاد غیردولتی می تواند در حوزه سیاست گذاری تاثیرگذار باشد. یکی از موضوعات آن است که ببینیم واحد های فناور و شرکت های دانش بنیان در عمل چه مسائلی دارند که نمی توانند بسط و توسعه پیدا کنند. این موضوع را هم خود واحد های فناور و شرکت های دانش بنیان بهتر و دقیق تر می دانند که می توانند به مدیران مشاوره دهند. انجمن می تواند مطالعه ای انجام دهد تا در عمل مشخص شود آن هایی که در این سال ها بسط و توسعه پیدا نکردند، مسائل شان چیست.

باقری همچنین به بیان تجارب دنیای در این خصوص پرداخت و گفت: باید تجارب دنیای در حوزه شرکت های فناور و دانش بنیان احصا شود و آن ها را در کشور استفاده کنیم و در صورت امکان بومی شوند. مثلاً اینکه مطرح می شود ساختار پارک ها باید تغییر کند باید تحقیق کرد که در دنیا چگونه این اتفاق افتاده است. چه بخش هایی را می توان به بخش خصوصی سپرد؟ بالاخره این کار در دنیا اجرا شده است و ما باید از تجربه دنیای استفاده کنیم. اگر این کار را نکنیم، دوباره در استان ها یک سری ساختار های دولتی را توسعه می دهیم که این کار درست نیست.

رئیس مرکز هیئت امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم در ادامه با اشاره به حوزه هیئت های امنا، گفت: در این حوزه ما آمادگی داریم، کمک کردیم و باز هم کمک می کنیم. باید به سمتی برویم که پارک ها هیئت های امنای مستقل داشته باشند.

وی با اشاره به رویکرد های مهم انجمن علمی پارک های علم و فناوری گفت: انجمن کار های دیگری هم باید در حوزه بسترسازی توسعه فناوری انجام دهد. برخی چیز ها نیاز به بسترسازی دارند. این بسترسازی را سازمان های مردم نهاد بهتر می توانند انجام دهند. این کار یکی از مهمترین کار هایی است که انجمن می تواند در استان ها و شهر های مختلف انجام دهد. همچنین ترویج و توسعه فرهنگ فناوری از دیگر کار های مهمی است که انجمن می تواند در آن اقدامات ارزشمندی انجام دهد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2511

به "احصا تجارب جهانی در حوزه دانش بنیان ، همکاری دانشگاه ها با پارک ها در دستور کار قرار گیرد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احصا تجارب جهانی در حوزه دانش بنیان ، همکاری دانشگاه ها با پارک ها در دستور کار قرار گیرد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید