هنرهای سنتی در چالش مدرنیته

به گزارش هدا بلاگ، سرعت سرسام آوری که با گسترش ارتباطات و انفجار اطلاعات در طول یک قرن گذشته ایجاد شد به همراه گسترش صنعت و تکنولوژی (که هر روز و هر ساعت به سرعت آن افزوده می شود) تحولی است که تا کنون در تاریخ بشر، سابقه نداشته و لذا پیش بینی آینده نیز تقریباً محال می نماید .

هنرهای سنتی در چالش مدرنیته

بحث ما در این جستار بررسی شرایط هنرهای سنتی در این چالش عمیق فرهنگی، برای رسیدن به راهکارهای عملی در حفظ و احیای این هنرهاست که یکی از وجوه شاخص فرهنگی مرقوم هستند. البته بررسی همه جوانب این امر بحث های مفصلی می طلبد و از زوایای گوناگون اقتصادی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی قابل بررسی است که این مختصر انشاءا... فتح بابی باشد برای توجه اندیشمندان و علاقه مندان هنر و سنت این سرزمین به این مقوله تا با نظرات کارشناسی خود ما را در ارائه راه های کاربردی در حفظ و احیاء این هنرها یاری کنند .

تأثیر مدرنیته بر هنرهای سنتی، تأثیری چند جانبه بوده است و از دیدگاه های متفاوت قابل بررسی است. مهمترین عرصه تحول در جنبه اقتصادی و فرهنگی انجام گرفته است. از آنجا که تلفیق دو جنبه هنری و کاربردی، از ویژگی های مهم هنرهای سنتی ایران است، با گسترش تکنولوژی و صنعتی شدن دستگاه های تولید، هنرهای سنتی یکی از وجوه عمده حیات خود را که کاربردی بودن محصولات بود به مرور از دست داد چرا که در عرصه اقتصاد و بهره بری، آنچه که بیشترین اهمیت را دارد میزان کمیت و پایین بودن قیمت محصولات است و کیفیت محصول در رده بعدی قرار می گیرد. این عامل سبب شد که بخش عظیمی از هنرهای سنتی به دلیل از دست دادن کارکرد خود، از رده خارج شوند. حتی در مواردی که کیفیت محصولات نیز نسبت به انواع ماشینی در رده بالاتری قرار می گرفت، به دلایل اقتصادی قدرت رقابت با محصولات ماشینی را نداشته و لذا مجالی برای ادامه بقا نیافتند .

اما اهمیت تحول در وجه فرهنگی این آثار نیز کمتر از وجه اقتصادی آنها نبود. چه بسا که این تحول عمیق تر و به لحاظ تاریخی با اهمیت تر از آن بوده است. چرا که تأثیر آن بر ریشه های وجودی این آثار بوده و مهمترین وجه مشخصه آنها یعنی بومی بودن و اصالت، تحت تأثیر این عامل قرار می گرفت.

اگر سنت را مجموعه فرهنگی و آداب و رسومی که ریشه در اعتقادات و باورهای هنرمند دارد و هنر را متأثر از ساحت معنوی وجود انسان و تجلی جنبه خلیفته الهی او بدانیم آنگاه اهمیت جایگاه هنرهای سنتی بر ما آشکار خواهد شد. مطابق این مفهوم، هنرهای سنتی در واقع تجلیگاه روح حاکم زمان و هنرمند سنتی مستحیل در این روح و حافظ و انتقال دهنده آن به نسل های بعد از خویش است .

چنین بینشی نسبت به هنر سنتی، در ادوار پیشین سبب می شد که ناخود آگاه نوعی یک دستی و هماهنگی در مجموع آثار هنری مربوط به یک قوم با فرهنگ و سنت خاص، پدیدار شود ولی به هیچ وجه باعث نمی شد که هنرمند، نهایت ذوق و خلاقیت خویش را در هنرش به کار نگیرد؛ چراکه عشق او به هنرش در واقع ریشه در اعتقادات و باورهای او داشت. از همینجا می توان پی برد که چرا اوج شاهکارهای هنر سنتی را در هنرهایی که مستقیماً با مذهب در ارتباطند می بینیم. در واقع آنچه که مثلاً یک کاشی ساز را مقید می کرد تا تمام عمرش را وقف هنرش نماید و بدون اینکه نامی از خود بر جای بگذارد، از بام تا شام، بساید و بکوبد و بپزد، نه فقط ذوق و علاقه شخصی او بلکه عشقی بود که سرچشمه در اعتقادات دینی او داشت و همین سبب شیفتگی وی به هنرش می شد .

در اینجا آنچه که کمترین اهمیت را برای هنرمند داشت گرایشات شخصی وی و حتی نامش بود چرا که او خود را جزئی از یک کل به هم پیوسته می دانست که وظیفه ای بر دوش دارد و نه بیشتر. از همین رو در مجموعه آثار سنتی کمتر به نام اشخاص بر می خوریم و آثار باقیمانده مجموعه ای به هم پیوسته است در چارچوب های مشخص که روح فرهنگ و سنت پیشینیان در آنها متجلی است.

اما امروز دیگر چنین نیست، چرا که خوب یا بد، دیگر روح مشخصی بر زمان ما حاکم نیست. با گسترش ارتباطات هنرمند امروز خود را در مجموعه ای از کل جهان می بیند و جهان وطنی منجر شده است به پدیده ای که امروز از آن به پلورالیسم فرهنگی یاد می شود که نتیجه مستقیم چنین تلقی از هنر و اندیشه است.

آیا با چنین پنداری می توان باز هم هنر سنتی داشت؟ آیا می توان بینشی مشخص را پایة خلق آثاری قرار داد تا هنرمندان در آن چارچوب، ذوق و خلاقیت خویش را به نمایش بگذارند؟

آنچه که بدیهی است این که امروزه دیگر به صرف داشتن مهارت فنی در یکی از رشته های صنایع مستظرفه یا مجموعه هنرهای سنتی، نمی توان عنوان هنرمند را یدک کشید چرا که هنر پیشرو، خلاق و اندیشمند امروز، دارای پیچیدگی ها و ظرایف خاصی است که تحت تأثیر کلیه شئون حیات آدمی شکل گرفته است و با تکرار موتیف های خشک و کلیشه ای نمی توان ادعای حفظ هنر سنتی داشت.

نگاهی مختصر به تاریخچه این هنرها نشان می دهد که تحولات فرهنگی خواه ناخواه تأثیرات خود را بر سنت بر جای می گذارند و کسانی که ایستایی را در ذات سنت می دانند اغلب این نکته را فراموش می کنند که آنچه یک سنت را در کوران تحول، از نابودی حفظ می کند، پویایی آن است نه ایستایی آن.

هنرهای سنتی ما اگر خواهان بقاست، می بایست خلأ خلاقیت و اندیشه را در خود حل نماید تا بدینوسیله بتواند پویایی از دست رفته خود را مجدداً احیاء کند. البته این کار بستر مناسبی می طلبد که با وضع موجود این هنرها در حال حاضر به هیچ وجه سازگار نیست. بزعم نگارنده هنرهای سنتی ما همه باید راهی را بر خود هموار کنند که شعر ما پیمود .موسیقی ما، طراحی سنتی ما، کاشی کاری ما، قالی بافی ما و در مجموع هنرهای سنتی ما هر کدام نیمایی را می طلبد تا ناقوس بیداری آنان را به صدا درآورد. هنرهای سنتی ما محتاج تحولات و دگرگونی های ژرف و عمیق است و تنها راه انجام آنها بها دادن به تحقیقات و خلاقیت های دانشجویان این رشته ها در دانشگاههاست.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 914

به "هنرهای سنتی در چالش مدرنیته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرهای سنتی در چالش مدرنیته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید