پس از 60 سال، رائول کاسترو از مقام دبیری حزب کمونیست کوبا کنار رفت

به گزارش هدا بلاگ، رائول، برادر فیدل کاسترو، از سمت خود به عنوان دبیر نخست حزب کمونیست کوبا استعفا داد تا پس از بیش از شش دهه این حزب بدون سایه کاسترو ها در راس خود، وارد فصل جدیدی گردد.

پس از 60 سال، رائول کاسترو از مقام دبیری حزب کمونیست کوبا کنار رفت

به گزارش بی بی سی، رائول یکی از نخستین رهبران انقلاب کوبا بود که رهبری آن را فیدل کاسترو در سال 1959 در کنار کسانی، چون چه گوارا بر عهده داشتند و با براندازی دولت وقت کوبا، نظام کمونیستی این کشور را پایه ریزی کردند.

استعفای او اگرچه قابل پیش بینی بود، اما رسمیت یافتن آن نقطه عطفی در تاریخ انقلاب کوبا محسوب می گردد چرا که این کشور در 6 دهه گذشته همیشه در سایه نام این دو برادر بوده است.

رائول متولد 3 ژوئن 1931 عظیم شده هاوانا است و در همین شهر هم به مدرسه ای که مبتنی بر آموزه های انجمن عیسوی بود رفت. او در پس از اتمام دبیرستان در دانشگاه پایتخت اقتصاد خواند.

رائول یکی از طراحان اصلی حمله ناپیروز سال 1953 به پایگاه نظامی مونکادا در سانتیاگو د کوبا بود که طی آن او و فیدل کاسترو قصد داشتند حکومت ژنرال باتیستا را سرنگون نمایند.

در پی این حمله چریکی او بازداشت و به تحمل 13 سال زندان محکوم شد، اما با مشمول عفو شدن در سال 1955 از زندان آزاد و به جای آن به مکزیک تبعید شد.

آنجا بود که رائول با ارنستو چه گوارا آشنا شد و او را به برادر خود، فیدل، معرفی کرد. به این لحاظ، رائول را می توان یکی از معماران اصلی انقلاب کوبا دانست.

رائول کاسترو نخستین بار با چه گوارا در مکزیک آشنا شد

رائول یک سال بعد، یعنی در دسامبر سال 1956 به کوبا برگشت. او سوار کشتی به نام گرانما شد که حامل گروهی از یاران تبعیدی فیدل کاسترو به نام جبهه 26 ژوئیه بود.

آن ها با عملیات پارتیزانی که از کوه های سیه را ماسترا شکل می گرفت بالاخره پیروز شدند حکومت ژنرال باتیستا را سرنگون و او را ناچار به فرار نمایند.

در این عکس رائول جوان - چپ - در کنار چریک های انقلابی که چه گوارا هم در میان آن ها ایستاده در سال 1959 دیده می گردد

پس از آن فیدل کاسترو به عنوان نخست وزیر جدید کوبا سوگند یاد کردو رائول را به فرماندهی نیرو های نظامی انقلاب منصوب کرد. سمتی که رائول کاسترو تا سال 2008 برعهده داشت.

رائول کاسترو - وسط- به همراه همسرش و چه گوارا

در تمام سال هایی که رائول کاسترو رهبری نیرو های نظامی انقلاب کوبا را بر عهده داشت اغلب با یونیفورم سبز رنگ ساده در عکس ها دیده می شد.

پدر فیدل و رائول مزرعه دار پیروزی بود که مزرعه نیشکر او مایه افتخار خانواده بود و پسرانش بار ها در میان نیشکر های آن عکس گرفته اند.

نیشکر محصول اصلی صنعت کشاوری کوبا است.

فیدل و رائول کاسترو برای 6 دهه رهبری انقلاب کوبا و اداره کشور را در دست داشتند

فیدل کاسترو از سال 1965 که حزب کمونیست کوبا ساختار جدیدی به خود گرفت تا سال 2011 دبیرکل حزب بود و سمت دبیری دوم به رائول تعلق داشت. رائول کاسترو در سال 2011 به سمت دبیر اولی حزب ارتقاء یافت؛ سمتی که از آن به عنوان پرنفوذترین مقام سیاسی در کوبا یاد می گردد.

فیدل کاسترو در سال 2011 رسما زمام امور را به برادرش رائول سپرد

اگر چه رائول کاسترو بخش اعظم حضور سیاسی خود را در سایه برادرش فیدل عظیم گذراند، اما در دوران ریاست جمهوری خود که ابتدا به صورت موقتی در سال 2006 و سپس به صورت رسمی از سال 2008 تا سال 2018 ادامه یافت، او علاوه بر میزبانی از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان… در سال 2015 با باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا دست داد تا جهان را به آب شدن یخ روابط هاوانا- واشنگتن امیدوار کند. روابطی که برای بیش از 60 سال خصمانه بوده است.

دو رهبر یک سال بعد، یعنی در جریان دیدار تاریخی باراک اوباما از هاوانا یک بار دیگر در حاشیه یک مسابقه بسکتبال همدیگر را دیدار کردند.

او پس از مرگ فیدل کاسترو در 25 نوامبر 2016 خاکستر برادر عظیمش را در مقبره ساده ای که برای فیدل عظیم در نظر گرفته شده قرار داد تا پس از 60 سال، فصل عظیم انقلاب کمونیستی کوبا بسته گردد.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2761

به "پس از 60 سال، رائول کاسترو از مقام دبیری حزب کمونیست کوبا کنار رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از 60 سال، رائول کاسترو از مقام دبیری حزب کمونیست کوبا کنار رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید