پشت پرده شکنجه مرگبار کولبران ایرانی در ترکیه

به گزارش هدا بلاگ، در حالی که کولبران شب و روز برای به دست آوردن لقمه ای نان به آب وآتش می زنند و با جان خود بازی می نمایند، این بار هم خبر مرگ و زخمی شدن دو کولبر چالدرانی، دل اهالی چالدران و بسیاری از هموطنان را به درد آورد.

پشت پرده شکنجه مرگبار کولبران ایرانی در ترکیه

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از روزنامه خبرنگاران، ماجرای آنها زمانی حساس تر شد که بعضی رسانه ها گفتند علت مرگ و زخمی شدن دو کولبر ایرانی، بدرفتاری و رفتار وحشیانه سربازان ترک بوده است؛ موضوعی که باعث شد برای مرزبانان ترکیه ای پرونده تشکیل گردد.

سه روز پس از وقوع حادثه، با پسر 22ساله حسن کچلانو که در جریان کولبری جان خود را از دست داده است، صحبت کردیم.

علی در خصوص روز حادثه به خبرنگار جام جم گفت: شغل اصلی پدرم قالیبافی بود و به وسیله همین قالیبافی زندگی مان می گذشت. او تا به حال کولبری ننموده بود و این اولین باری بود که دست به این کار می زد. چهارشنبه شب هفته گذشته بود که پسر جوان 20 ساله ای به نام میلاد صمدی با پدرم تماس گرفت و مدتی با هم صحبت کردند. پس از قطع کردن تلفن، پدرم گفت 20دقیقه بیرون می روم و زود برمی گردم. وقتی پدرم داشت می رفت، به او گفتم شماره میلاد را هم بده تا اگر نتوانستیم با گوشی تو تماس بگیریم، به وسیله شماره میلاد با تو در تماس باشیم و بدانیم کجا هستی. ساعت 8 شب بود که میلاد تماس گرفت و گفت پدرت به ترکیه رفته بود و حالا ترک ها او را دستگیر نموده اند. میلاد زمانی که دنبال پدرم آمده بود، خانه ما را می شناخت و برای همین به او گفتم به در خانه ما در چالدران بیا تا با هم صحبت کنیم. وقتی آمد، با هم صحبت کردیم و گفت پدرت را ماموران به ترکیه بردند و دو سه روزه هم آزاد می گردد. پدرم و بهنام برادر میلاد با هم رفتند اما در زمان رفتن چیزی همراه شان نبود.

او ادامه می دهد: پس از گذشت یک روز، میلاد دوباره با من تماس گرفت و گفت کد ملی پدرت را می خواهم. گفتم برای چه می خواهی؟ گفت در ترکیه دوست و آشنا دارم و شاید بتوانم با یاری او، پدرت را آزاد کنم. کد ملی را فرستادم و 20دقیقه بعد دوباره میلاد گفت پدرت فوت نموده است. گفتم چطور؟ گفت نمی دانم، خبر ندارم. پس از گذشت مدتی، دوباره تماس گرفت و گفت هنگ مرزی ... در چالدران پدرت را دستگیر نموده است. من هم از این خبر مسرور شدم که پدرم هنوز زنده است اما متاسفانه این طور نبود و چند ساعت بعد، ماموران هنگ مرزی ایران جسد پدرم را در خاک ترکیه پیدا کردند. جسد پدرم را در جایی قرار داده بودند که ماموران ترک و ایران راحت بتوانند آن را ببینند. ما جسد پدرم را ندیدیم اما به گفته ماموران، پدرم به شدت شکنجه شده بود ولی جای گلوله ای روی بدنش نبود.

بعضی رسانه ها مدعی بودند که به پدر علی تجاوز شده است و او را با شلیک گلوله به قتل رسانده اند؛ ادعایی که البته علی آن را رد کرد و گفت: این دروغ است. پدم یک مرد 48ساله است و چطور ممکن است با یک مرد میانسال این طور رفتار نمایند. اصلا درست و اخلاقی نیست این صحبت ها مطرح گردد.

علی در خصوص سرنوشت بهنام برادر میلاد گفت: او زخمی شده و هنوز در بیمارستان بستری است. ما هم در ترکیه و هم در داخل ایران شکایت نموده ایم و منتظر جواب هستیم. ترکیه هنوز پاسخی به شکایت ما نداده و ایران هم منتظر واکنش این کشور در قبال این جنایت است. ما هنوز نمی دانیم بین میلاد، پدرم و بهنام چه گذشته است و چه اتفاقی افتاد که پدرم کشته شد اما کلید حل این معما در دستان میلاد است و تنها او می داند که چه اتفاقی افتاده است ولی در خصوص حادثه درست شرح نمی دهد.

پس از انتشار اولین خبرهای مربوط به مرگ و مجروح شدن دو کولبر ایرانی، رسانه های ترکیه تحقیقات خود را درباره این جنایت شروع کردند و یک روزنامه نگار محلی نیز عکس هایی از بدن شکنجه شده دو کولبر در توییتر منتشر کرد.

آن طور که اعلام شده هر دو کولبر ایرانی، در ایستگاه پلیس و در یکی از دهکده های مرزی، مورد ضرب و شتم شدید و شکنجه با آب سرد قرار گرفته و با چاقو زخمی شده بودند.

این اولین بار نیست که چنین اتفاقات ناخوشایندی رخ می دهد و به گفته یک کولبر ایرانی، سربازان دولت ترکیه بارها کولبرانی را که از ایران به سمت ترکیه حرکت نموده اند، کتک زده و در مواردی حتی بارشان را هم توقیف نموده اند.

همزمان با شروع تحقیقات در وان ترکیه که پرونده ای علیه چند مرزبان به اتهام شکنجه منجر به مرگ یک کولبر کرد ایرانی تشکیل شده است، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اعلام نمود تیم های مرزبانی دو کشور در حال آنالیز این موضوع هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2795

به "پشت پرده شکنجه مرگبار کولبران ایرانی در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده شکنجه مرگبار کولبران ایرانی در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید