چرا زنان از زایمان طبیعی می ترسند؟؟؟

به گزارش هدا بلاگ، یکی از مهم ترین دغدغه های زنان باردار این است که چگونه زایمان کنند ، بیشتر زنان از زایمان طبیعی می ترسند ، زیرا بر این باورند که درد آن نسبت به سزارین بیشتر است. اما بر خلاف باور زنان این عمل از سزارین ساده تر است . همچنین خطرات کمتری نیز دارد. خطر سزارین برای جنین تقریبا سه برابر بیشتر از زایمان طبیعی است.

چرا زنان از زایمان طبیعی می ترسند؟؟؟

ترس اول: درد

به هر حال زایمان فرایندی دردناک است و نمی توان منکر این موضوع شد. البته ابتدا فاصله دردها زیاد است و مادر به اندازه کافی فرصت استراحت بین آنها را پیدا می کند. از زمانی که فاصله بروز دردها کمتر می شود تا زمان تولد نوزاد، چند ساعت بیشتر طول نمی کشد و درد زایمان هم غیرقابل تحمل نیست.

توصیه پزشک: اگر مادر در مورد زایمان و فرایند آن اطلاعات کافی داشته باشد، تحمل درد برایش بسیار راحت تر خواهد شد. یکی از کارهایی که بیشتر خانم ها هنگام فارغ شدن انجام می دهند، فریادزدن است درحالی که این کار فقط باعث تلف شدن انرژی شان می شود. بهترین کار، تنفس عمیق و زورزدن با آغاز دردهای زایمان است. حتی امروزه خانم ها می توانند با مشاوره با پزشکشان زایمان طبیعی بدون درد را انتخاب کنند. کاملا واضح است که زایمان طبیعی با درد همراه است پس نباید این موضوع را کتمان کرد. نکته مهم اینجاست که مادر بداند این درد لحظه ای است و با تولد فرزندش هیچ نشانه ای از آن باقی نخواهد ماند.

ترس دوم: مسؤولیت

خیلی از خانم ها می گویند قدرت کافی ندارم، ضعیف هستم و فکر نمی کنم بتوانم زایمان طبیعی راحتی داشته باشم به همین دلیل ترجیح می دهم سزارین کنم.

توصیه پزشک: این ترس کاملا طبیعی است و در بیشتر زنان دیده می شود ولی با تولد فرزند، اعتمادبه نفس مادر بالا می رود و این مشکل را فراموش خواهد کرد. پای صحبت ها و درد دل های مادر یا اطرافیانی که زایمان طبیعی داشته اند، بنشینید و در مورد سختی این کار از آنها سوال کنید. بعد سری به خانم هایی بزنید که به تازگی سزارین کرده اند و ببینید کدام یک از زایمان خود راضی ترند.

ترس سوم: اگر نتوانم…

اگر نتوانم به اندازه کافی تلاش کنم، اگر فرزندم نچرخد، اگر مشکل لگنی داشته باشم و…

توصیه پزشک: دلیل اینکه خیلی از خانم ها به انجام سزارین تمایل دارند، این است که فکر می کنند زایمان طبیعی خطرناک است. متخصص زنان حین زایمان شرایط جنین را لحظه به لحظه کاملا بررسی می کند و در صورتی که کوچک ترین مسئله ای مشاهده کند، برای نجات جان مادر و جنین عمل سزارین را پیشنهاد می دهد. دلیل سختی زایمان طبیعی به خصوص در دوران ما، ورزش نکردن کافی خانم ها و ضعیف بودن عضلاتشان است. این ترس به خصوص برای کسانی که تا به حال زایمان نداشته اند، طبیعی است اما در خانم هایی که برای دومین بار زایمان می کنند، این ترس فقط زمانی به وجود می آید که زایمان اولشان زایمان سختی بوده باشد. باید به متخصص زنان اطمینان کافی داشت و پذیرفت اگر عدم پیشرفت فرایند زایمان دلیل پاتولوژیک داشته باشد، پزشک تصمیم درستی خواهد گرفت.

ترس چهارم: آسیب

بعضی خانم ها فکر می کنند فشار ناشی از زایمان طبیعی و عبور جنین از کانال زایمان ممکن است به او آسیب برساند.

توصیه پزشک: زایمان فرایندی کاملا طبیعی است و عبور از کانال زایمان به هیچ وجه برای جنین خطرناک نیست. هنگام زایمان ماما شرایط جنین را مدام بررسی می کند و با مشاهده هرگونه احتمال خطر موضوع را به متخصص زنان اطلاع می دهد تا اقدام های لازم انجام شود. مادر باید مطمئن باشد که زایمان طبیعی برای جنین بسیار سالم تر و کم خطرتر از سزارین است. قبل از زایمان می توان به کمک سونوگرافی از سلامت جنین مطمئن شد اما نکته مهم این است که خانم باردار به پزشک اطمینان کامل داشته باشد و در جریان زایمان خود را به او بسپارد. اگر خانمی به شدت از مرگ جنین یا مرگ خود حین زایمان هراس دارد، باید با یک روان شناس یا روان پزشک مشاوره کند و علت ترس خود را بیابد و آن را از بین ببرد.

ترس پنجم: زایمان زودرس

بعضی خانم ها از دردهای کاذب زایمان می ترسند و گمان می کنند ممکن است زمان زایمان زودتر از موعد فرارسد و کسی نباشد که به آنها کمک کند.

توصیه پزشک: اگر خانم در مورد دردهای زایمانی اطلاعات کافی داشته باشد، می تواند آن را از دردهای کاذب تشخیص دهد. احتمال زایمان زودرس جز در موارد خاص بسیار پایین است ولی آمار نشان می دهد دوسوم زنان قبل از زمان موعد زایمان به بیمارستان مراجعه می کنند تا بستری شوند. فرایند زایمان طولانی است و با آغاز دردها فورا اتفاق نمی افتد. خونسردی خود را حفظ کنید و با آغاز درد با اورژانس تماس بگیرید تا شما را به بیمارستان برساند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: هفت گنج
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 512

به "چرا زنان از زایمان طبیعی می ترسند؟؟؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زنان از زایمان طبیعی می ترسند؟؟؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید