چربی قهوه ای؛ یک چربی لاغرکننده!

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران: چربی بدن از واقعیت های زندگی است. در بدن همه ما وجود دارد و خیلی از مردم می خواهند مقدار آن را پایین بیاورند. اما تحقیقات جدید برخی از تصورات ما درباره چربی را کاملاً دگرگون می نماید. دانشمندان حالا معتقدند نوعی از چربی در بدن ما پنهان است که می تواند در لاغر شدن یاری کند.

چربی قهوه ای؛ یک چربی لاغرکننده!

این نوع از چربی، چربی قهوه ای نام دارد. برخلاف چربی سفید که انرژی ذخیره می نماید، سلول های چربی قهوه ای، وقتی سردمان است، انرژی می سوزانند و از این طریق حرارت ایجاد می نمایند. در مقایسه وزنی گرم به گرم، چربی قهوه ای می تواند 300 برابر بیشتر از هر بافت دیگری در بدن حرارت فراوری کند. هر چه حرارت بیشتری فراوری گردد، کالری بیشتری می سوزد.

چربی قهوه ای کجای بدن ماست؟

همه ما در آغاز زندگی ذخایری از چربی قهوه ای داریم. این ذخیره چربی برای گرم نگه داشتن بدن نوزادان ضروری است. دانشمندان تا به امروز تصور می کردند چربی قهوه ای با رسیدن به بزرگسالی در بدن از بین می رود و یا کارکرد خود را از دست می دهد، چون با بالا رفتن سن شیوه ها دیگری مانند لرزیدن برای کنترل حرارت بدن شکل می گیرند. اما مطالعات جدید نشان می دهند مقدار کمی از چربی قهوه ای به شکل فعال در بدن بزرگسالان، در اطراف گردن و ناحیه شانه باقی می ماند.

محققان همچنین نوع دیگری از چربی کشف نموده اند که آن را چربی کرم رنگ نامیده اند. این چربی در لابه لای چربی های سفید در قسمت های مختلف بدن وجود دارد. نتایج به دست آمده از مطالعه حیوانات و تحقیق های آزمایشگاهی نشان می دهد این سلول های چربی کرم رنگ می توانند دوباره فعال سازی شوند تا رفتاری مانند چربی قهوه ای از خود نشان دهند و کالری های اضافه ای که در چربی های سفید ذخیره شده است را بسوزانند.

هرچند قابلیت انرژی سوزاندن چربی های کرم رنگ کمتر از چربی های قهوه ای است، اما، چون مقدار بیشتری از آن ها در بدن وجود دارد، اگر بتوان فعالشان کرد در مجموع می توانند تاثیرگذار باشند.

چربی قهوه ای چگونه می تواند به وزن کم کردن یاری کند؟

نکته جالب این است که محققان فکر می نمایند احتمالاً راه هایی وجود دارد که بتوان قابلیت کالری سوزاندن چربی های قهوه ای و کرم رنگ را تا حدی بالا برد که در نتیجه آن میزان انرژی مصرف شده بدن از میزان انرژی دریافتی بالاتر برود و به این ترتیب موجب کاهش وزن شد.

پروفسور مایکل سیموندز از دانشگاه ناتینگهام یکی از دانشمندان پیشرو در این زمینه است. نتیجه تحقیقات گذشته آزمایشگاهی او نشان می دهد چربی قهوه ای توسط عوامل متنوعی می تواند به فعال شدن تحریک گردد. سرما یکی از این عوامل است و می تواند باعث مصرف انرژی بیشتری در بدن گردد.

دکتر زویی ویلیامز در دانشگاه ناتینگهام این فرضیه را آزمایش کرد.

پروفسور سیموندز با یاری یک دماسنج تصویری که مخصوص این آزمایش طراحی شده بود، می توانست میزان حرارت ایجاد شده توسط چربی های قهوه ای بدن زویی را اندازه گیری کند. با استفاده از یک لحاف کنترل نماینده حرارت که دما را در حد 15 درجه سانتی گراد (در حد حرارت آب سرد شیر های آب) نگه می داشت، میزان حرارت فراوری شده ناشی از سوختن چربی در بدن زوِیی به مقدار قابل توجهی بالا رفت.

میدانیم که در سرما قرار دریافت می تواند چربی های قهوه ای بدن را فعال کند. در نتیجه در محیط سرد بودن یا شنا در آب سرد می تواند ذخایر چربی های قهوه ای و کرم رنگ را به انرژی سوزاندن تحریک کند. می توان چربی قهوه ای را با تکرار این شرایط به فعال شدن تمرین داد تا بتوانند چربی ها را بسوزانند.

اما برای به نتیجه رسیدن این تمرین باید ساعت های متوالی برای چندین هفته آن را ادامه داد و این برای انسان امروزی و با شرایط زندگی مدرن تقریباً غیرممکن است. تحقیقات دیگر نشان می دهند برخی خوراکی ها مانند فلفل چیلی و قهوه هم می توانند تحت شرایط آزمایشگاهی به سوختن چربی یاری نمایند، اما برای رسیدن به نتیجه قطعی در خصوص اثر خوراکی ها بر فعال سازی چربی های قهوه ای در زندگی روزمره، هنوز مطالعات بیشتری ضروری است.

آیا چربی قهوه ای فایده های دیگری هم دارد؟

مقدار زیاد چربی سفید در بدن احتمال ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی را بالا می برد. از طرف دیگر، چربی قهوه ای که فقط به مقدار کمی در بدن وجود دارد، برای سوخت وساز سالم بدن ما مفید است. هر چه میزان این چربی بیشتر باشد، بهتر است. در کنار بالا بردن مصرف انرژی که به کاهش وزن یاری می نماید، کارکرد چربی قهوه ای در تجزیه گلوکز و لیپید ها ممکن است فواید دیگری هم برای بدن داشته باشد. تحقیقات در خصوص این موضوع در مراحل اولیه است، اما دانشمندان گمان می نمایند افزایش میزان و فعال سازی چربی های قهوه ای ممکن است با کنترل میزان قند خون به درمان دیابت یاری کند.

ممکن است رفتن زیر دوش آب سرد و یا فلفل خوردن به مذاق خیلی از ما خوش نیاید. تحقیق درباره بهترین شیوه های بالا بردن چربی قهوه ای و کرم رنگ هنوز در مراحل اولیه است و در آینده قطعاً نکات بیشتری درباره آن ها خواهیم دانست.

منبع: بی بی سی

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 932

به "چربی قهوه ای؛ یک چربی لاغرکننده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چربی قهوه ای؛ یک چربی لاغرکننده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید