کابل AUX چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به گزارش هدا بلاگ، کابل AUX یک کابل صدا است که در دو طرفش دو فیش 3.5 میلی متری وجود دارد. از این کابل جهت انتقال صدا استفاده میشود و میتوان گوشی موبایل را به بلندگو وصل کرد.

کابل AUX چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای بیشتر ما رخ داده که می خواهیم موسیقی موردعلاقه داخل گوشی موبایل یا لپ تاپ را با صدایی رسا و بلندتر بشنویم، بنابراین احتیاج به رابطی داریم که بتوان گوشی موبایل را به بلندگو وصل کرد. کابل های صوتی این کار را برایمان انجام می دهند.

کابل AUX مخفف کلمه Auxilary، به معنی کمکی است. این کابل در دو طرف خودش جک 3.5 میلی متری دارد و می توان یک طرف آن را به گوشی موبایل، تبلت یا هر دستگاه الکترونیکی دیگری که دارای درگاه 3.5 میلی متری است وصل کرد و طرف دیگر آن را به اسپیکر یا استریوی خانگی متصل کرد. از کابل صوتی برای پخش صدا به بلندگو استفاده می کنند. یعنی اگر موسیقی موردعلاقه تان داخل گوشی موبایل باشد و رادیو پخش ماشین دارای درگاه 3.5 میلی متری باشد، می توان به راحتی توسط این کابل موسیقی را از باند ماشین گوش کرد.

کابل AUX چیست؟

کابل AUX یه کابل یک به یک صدا میبباشد که در دو طرف خودش فیش 3.5 میلی متری صدا دارد. از کابل AUX برای پخش صدای تلویزیون از سینما خانگی و یا اتصال صوتی بین گوشی موبایل، تبلت یا لپ تاپ به رادیو پخش ماشین استفاده میشود. یعنی اگر آهنگ مورد علاقتون داخل گوشی باشد و رادیو پخش ماشین شما، ورودی AUX داشته باشد به سادگی توسط کابل AUX می توانید ان آهنگ رو از باند ماشین گوش کنید.

اجزای تشکیل دهنده کابل AUX

کانال های صوتی دارای دو حالت مونو و استریو میباشند. در حالت مونو تمامی صدا در یک اسپیکر فراوری میشود. اما در استریو صدا بین دو اسپیکر تقسیم شده و صدای بهتری فراوری میشود.

کابل AUX توانایی انتقال دو کانال صوتی را دارد. این بدان معناست که میتواند صدای استریو را انتقال دهد. در داخل کابل های AUX سه سیم وجود دارد که یکی برای کانال چپ، دیگری برای کانال راست و آخری هم مشترک بین چپ و راست است.

صدای مونو و استریو به چه معناست؟

صدای مونو:

صدای مونو، که همچنین با نام مونوفونیک یا تک صوتی شناخته شده، قدیمی ترین و ساده ترین روش ضبط و بازپخش صدا می باشد. در آن، تمام سیگنال های مختلف صوتی با هم آمیخته و به یک کانال صوتی منفرد تبدیل می شوند و از این رو، بر آن نام مونو (منفرد یا تک) گذاشته شد.

ضبط صدای مونوفونیک معمولاً با استفاده از یک میکروفون واحد انجام می شود اما ممکن است برای بازپخش صدا بیش از یک اسپیکر مورد استفاده قرار گیرد. ذکر این نکته دارای اهمیت است که گرچه اسپیکرهای متعددی می توانند در خروجی مورد استفاده قرار گیرند، اما همگی آنها صدای یکسانی را باز فراوری می کنند به این دلیل که در ضبط تنها از یک کانال استفاده شده است. سیگنالهای صوتی چند کاناله نیز می توانند با یکدیگر آمیخته و به یک کانال واحد تبدیل شوند تا یک خروجی مونو را فراهم آورند.

سیستم های مونوفونیک هنوز هم می توانند پهنای باند صوتی کامل و همچنین های فای یا صدا با عالی ترین درجه و شباهت به اصل و مبدأ را داشته باشند. این سیستم ها می توانند یک سیگنال صوتی با دامنه و کیفیت بسیار بالا ضبط و بازفراوری کنند. با این حال، با توجه به تنها کاناله بودن، سیگنال های صوتی مونو هیچ اختلاف سطحی نداشته و یا در زمان ورود و یا فاز فرکانس های مختلف صدایی دارای تغییر نیستند. به همین دلیل، سیستم های صوتی مونو عملاً قادر به تکرار احساسی که از شنیدن عمق صدا و درکی که از حالت سه بعدی دنیای واقعی ایجاد می شود، نیستند.

یکی از مشخصه های مهم یک سیستم مونوفونیک این است که تمام اسپیکرها صدای یکسانی را فراوری یا خارج می کنند. در یک سیستم مونو که به خوبی طراحی شده باشد، بلندگوها قادر به بازپخش سطوح صدایی یکسانی هستند. این امر می تواند فزونی بالای آن را در بعضی کاربردهای خاص مانند سیستم هایpublic address (PA) (مکانیزمی جهت تقویت صوت برای عموم یا ناحیه ای عظیم)، میزگردهای رادیویی و غیره را به اثبات برساند. ارزان تر بودن اسباب و پیاده سازی فن آوری مونوفونیک، همچنین به طور گسترده ای در وسایل کاربردی تک اسپیکره مانند تلفن، تلفن همراه، سمعک، و غیره استفاده می شود.

صدای استریو:

صدای استریو یک تکنولوژی نسبتاً جدیدتری است. از زمان طرح اولیه آن، جانشین و جایگزین فن آوری صدای مونو در بیشتر برنامه های کاربردی شده است.

سیستم های استریوفونیک دارای دو کانال سیگنال صوتی مستقل و مجزا می باشند. سیگنال های صدایی که در این سیستم ها فراوری می شوند، دارای ارتباط سطحی و فازی ویژه ای در میان خود هستند. این امر اجازه می دهد تا سیستم های استریو با دقت بیشتری محیط ضبط واقعی را در بازفراوری صدا شبیه سازی کنند.

ضبط های استریو معمولاً به بیش از یک میکروفون احتیاج دارند. موقعیت و محل قرار دریافت هر یک از این میکروفن ها بسیار حیاتی است. جهت ضبط مطلوب صدا، ضروری است که کل منطقه ضبط را پوشش دهند و احتیاج است به هر منبع صدا در حالی که به دو کانال استریو تقسیم می شوند، اولویت یکسانی داده شود. این کار باعث می شود ضبط استریو بسیار پیچیده تر از ضبط مونو شود.

به طور مشابه، ضروری است صدای استریوی ضبط شده به طور کامل به دو کانال تقسیم گردند که این دو هم در اسپیکرهای خروجی سیستمهای استریو بکار برده می شوند. این کار موجب طراحی یک سیستم خروجی استریوی خوب می شود که در مقایسه با سیستم خروجی مونو بسیار چالش برانگیزتر می باشد.

در یک سیستم استریو، ظاهراً هر اسپیکر صدای مختلفی فراوری می نماید. مستمع متوجه این تفاوت می شود به این دلیل که برخلاف سیستم های مونو، سیستم های استریو کانالهای صوتی متفاوتی را به وسیله اسپیکرهای مختلف فراوری و خارج می سازند. این کار امکان ایجاد تصویر واقعی از ضبط اصلی در مقابل مستمع را فراهم ساخته که خود در زمان بازپخش ضبط های واقعی از اجراهای زنده مفیدند. مستمع قادر خواهد بود تا موقعیت های سازهای مختلف روی صحنه را به وسیله صداهای مختلفی که از اسپیکرهای استریو شنیده می شوند تجسم نماید که این کار به طور قابل توجهی تجربه شنیدن را بهتر می نماید. در حالی که گوش دادن به موسیقی از پیش ضبط شده در سیستم های استریو همچنین کاربر را قادر می سازد درک بیشتری از عمق صدا داشته باشد.

از این رو، این سیستم ها منحصراً جهت هم ضبط و هم پخش موسیقی و صدا در فیلم بکار می فرایند.

سخن آخر:

عبارت AUX مخفف کلمه AUXiliary هست که در بیشتر مواقع به معنی کمکی هست مثلا دنده کمکی رو همه شما شنیدید. در زبان انگلیسی به آن Auxiliary Gearbox گفته میشود. در خصوص کابل AUX هم همین گزینه صدق میکند. به صورت مخفف AUX نوشته میشود و تلفظ صحیح آن، بیان کردن 3 حرف به صورت جداگانه است . یعنی بصورت اِی یو اکس .

تکنولوژی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1941

به "کابل AUX چیست و چه کاربردهایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابل AUX چیست و چه کاربردهایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید