کاربردهای تصاویر ماهواره ای در پایش آتش سوزی

به گزارش هدا بلاگ، مصطفی منصورپور در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به راه اندازی سامانه هشدار سریع آتش سوزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای، گفت: پروژه های مختلفی در حوزه پایش آتش سوزی جنگل ها، پیش از این توسط نهادهای مختلف تعریف شده است و هم اکنون نیز در سازمان فضایی ایران، پایش آتش سوزی ها در سطح ملی و در مرکز ملی پایش ماهواره ای انجام می شود.

کاربردهای تصاویر ماهواره ای در پایش آتش سوزی

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با اشاره به کاربردهای فناوری سنجش از دور در پیشگیری حریق و آتش سوزی جنگل ها افزود: آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی یکی از بحران هایی است که هر ساله خسارات غیرقابل جبرانی بر اکوسیستم ها و محیط زیست وارد می سازد. به طوری که در دهه های اخیر به یک مسئله و چالش جهانی تبدیل شده است و تا به امروز اقدامات متنوعی به منظور پیشگیری و مقابله با آن در سطوح جهانی، منطقه ای و ملی اجرا شده است.

وی تاکید کرد: عرصه های طبیعی ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و هر ساله شاهد وقوع انواع آتش سوزی ها بنا به هر دلیلی در این عرصه ها هستیم. وقوع این آتش سوزی ها خسارات جبران ناپذیری بر رویشگاه های جنگلی و عرصه های مرتعی وارد می سازد. به طوری که هرساله سطح وسیعی از جنگل ها و مراتع ایران بر اثر این پدیده از بین می رود. لذا ضروری است اقدامات و فعالیت های مناسب جهت مقابله با این پدیده ویرانگر صورت گیرد.

منصورپور با بیان اینکه با توجه به این موارد، هم اکنون پایش مستمر آتش سوزی در کشور توسط مرکز ملی پایش ماهواره ای سازمان فضایی ایران در حال انجام است، گفت: فناوری سنجش از دور با توجه به ویژگی های خاص خود، پتانسیل و ظرفیت های فراوانی در مبحث پایش و مدیریت آتش دارد. پوشش گسترده و کم هزینه و قابلیت تکرارپذیری در بازه های زمانی کوتاه از جمله این مزایا هستند.

وی به 5 کاربرد عمده تصاویر ماهواره ای در حوزه پایش آتش سوزی اشاره کرد که شامل موارد زیر است:

- تخمین و ارزیابی میزان و نوع مواد سوختنی موجود در عرصه.

- ارزیابی میزان رطوبت مواد سوختنی.

- تخمین و ارزیابی دمای سطح زمین و تبادل حرارتی.

- شناسایی آتس سوزی های فعال.

- تهیه نقشه منابع از دست رفته و محاسبه مساحت سطح سوخته.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در خصوص کاربرد فناوری سنجش از دور در آتش سوزی های اخیر زاگرس گفت: بارش های خوب در اواخر زمستان 1398 و دو ماه ابتدایی سال جاری، باعث ایجاد پوشش گیاهی انبوه و متراکمی در عرصه های منابع طبیعی شامل جنگل ها و مراتع شد که پیش تر سازمان فضایی ایران با تحلیل و پردازش شرایط پوشش گیاهی و ارائه نقشه های پیش بینی ریسک آتش سوزی، هشدارهای لازم جهت آمادگی در مقابل آتش سوزی های مکرر و شدید را صادر کرد.

وی ادامه داد: به تبع آن سازمان فضایی ایران پایش ماهواره ای آتش سوزی را در اولویت تیم کارشناسی مستقر در مرکز ملی پایش ماهواره ای قرار داد که به صورت مستمر و روزانه اقداماتی از قبیل تهیه و انتشار نقشه پیش بینی ریسک آتش سوزی برای روزهای آینده، شناسایی و اعلام آتش سوزی های فعال و تهیه نقشه سطح سوخته را انجام می دهد.

به گفته منصورپور، طبق پیش بینی هایی که داشتیم ماه خرداد شروع آتش سوزی ها در مراتع و جنگلها بود. طی پایش های ماهواره ای که اجرا شده است، در خرداد ماه 99 بیش از 41000 هکتار از سطوح سوخته در سطح کشور توسط مرکز ملی پایش ماهواره ای شناسایی شد که در این بین استان های فارس، کهگیلویه و بویر احمد و استان های واقع در کمربند زاگرس بیشترین میزان سطوح سوخته را داشتند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1039

به "کاربردهای تصاویر ماهواره ای در پایش آتش سوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای تصاویر ماهواره ای در پایش آتش سوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید