کلنگ بنای خردسرای فردوسی در مشهد به زمین زده شد

به گزارش هدا بلاگ، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خراسان رضوی، محمدجعفر یاحقی، مدیرعامل خردسرای فردوسی در ابتدای این مراسم با قرائت این از فردوسی که پی افکندم از نظم کاخی بلند / که از باد و باران نیابد گزند، اظهار کرد: امروز اینجا گرد هم آمده ایم که این زمین را آباد کنیم تا بنای استواری شود برای احیای مواریث فرهنگی ایران بزرگ بر مبنای تعالیم فردوسی و فرهنگ اسلامی.

کلنگ بنای خردسرای فردوسی در مشهد به زمین زده شد

استاد زبان و ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: مدت ها پیش این نیاز را احساس کردیم که برای ادامه فعالیت های خردسرای فردوسی به مکان بزرگتری نیاز داریم. پس از رایزنی با شهرداری و اعضای مجمع عمومی خردسرای فردوسی و بنیاد دانشگاه فردوسی و شهرداری منطقه 12، دست به دست هم دادیم تا در خدمت فرهنگ ایران باشیم تا توسط این مکان در آینده نزدیک خدمات شایانی برای منطقه خوشنام الهیه که نام های پرودگار را در خود جای داده است، انجام دهیم.

یاحقی اظهار امیدواری کرد که این اتفاق موجب تقویت و اعتلای خرد و عقلانیت در جامعه شود و بنایی در خور شان فردوسی ساخته شود.

علیرضا قیامتی قائم مقام خردسرای فردوسی نیز در این مراسم گفت: در ابتدا سر تعظیم فرود می آورم در برابر این همه فرهنگ مداری. مشهد مقدس شهری با موقعیت ویژه است و اسباب گردن فرازی؛ چراکه هم نماد هویت دینی و هم نماد هویت ملی ماست.

استاد دانشگاه فرهنگیان مشهد با بیان اینکه توس خاستگاه حماسه های دنیا است، افزود: در هیچ شهری در دنیا، این همه حماسه پرور نداریم. ابو منصور طوسی، اسدی توسی، دقیقی توسی، فردوسی و غیره؛ این همه حماسه سرا را نه در آتن و نه در هیچ کجای دنیا نداریم.

قیامتی افزود: همه بزرگان خراسان از دانش خود برای این موسسه بهره گرفته اند تا بهترین خروجی را داشته باشیم.

در ادامه مراسم حمید مستشاری، خیّر فرهنگی، گفت: سال 1339 که سال اول دانشگاهم بود، استادی داشتیم که شناخت علوم درس می داد. یک روز در کلاس درس این استاد مقاله ای خواندم با نام خداوند جان و خرد. استاد در همان ابتدا، حرفم را قطع کرد و از من پرسید جان و خرد چیست؟ جواب این پرسش را نداشتم و هنوز هم که 80 ساله ام معنی اش را نفهمیدم؛ اما امیدوارم این فرهنگسرا بتواند خرد و جان را معنی کند.

محمد دانشور، عضو کمیته فنی بنای خردسرای فردوسی هم در این مراسم گفت: یک سال قبل بود که جلساتی برای طراحی این بنا تشکیل شد و چون این مسئله خیلی گسترده بود، کانون هم اندیشی معماری مشهد انتخاب شد تا برای طراحی این بنا مسابقه ای در سطح ملی تدارک دیده شود، فراخوان داده شد و درنهایت تصمیم بر این شد در این مکان بناها مجموعا حدود 4700 متر مربع زیربنا شامل یک تالار 350 نفره و یک تالار 150 نفره، سالن کنفرانس با گنجایش 80 نفر، نگارخانه ای با زیربنای 400 مترمربع، کتابخانه با زیربنای 360 مترمربع، کتابخانه و فروشگاه کتاب کودک و نوجوان و شاهنامه و دیگر بخش های اداری، آموزشی و تاسیسات را شامل شود.

دانشور برانگیختگی حس و خرد ایرانی و پویایی کالبدی و عملکردی و زنده بودن مستمر خردسرا را از معیارهای ارزیابی داوری اثار دانست و افزود: اقصادی بودن و پرهیز از هزینه های ظاهری نیز از ملاک های داوران بود و من این افتخار را دارم که اعلام کنم که تنها سه هفته از ارسال فراخوان گذشته اما حدود هزار تیم معماری تا به امروز برای طراحی این بنا ثبت نام کرده اند که عدد خوبی است.

بتول گندمی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم مشارکت مردم را یکی از وظایف شوراها دانست و شرح داد: در کشورما که تجربه چهار دهه طرح های نظام شهری را دارد، متاسفانه هنوز تعریف مشخصی از کمک مردم در اداره شهر را نداریم.

وی اعلام نمود: یکی از سخت ترین کارها آماده کردن همه مردم در مشارکت است، امروز بر اساس همین الگو دور جمع شده ایم. دوستداران فردوسی سال هاست در این شهر در حوزه های مختلف مرتبط با شاهنامه درحال تلاش هستند. وظیفه ما بود که سراع آنها برویم اما آنها با این پیشنهاد به سراغ ما آمدند و شورا با جان و دل پذیرای آنان شد که این مهم یکی از افتخارات شورای پنجم خواهد بود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه فرایند ساخت این موسسه دو سال خواهد بود، ادامه داد: ما دوستداران فردوسی را به مشارکت بیشتر دعوت می کنیم. اگر ما کاری انجام می دهیم، محصول تلنگرهای این عزیزان است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2261

به "کلنگ بنای خردسرای فردوسی در مشهد به زمین زده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلنگ بنای خردسرای فردوسی در مشهد به زمین زده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید