گردنبندی که سکوت صاحبش را می خواند!

به گزارش هدا بلاگ، گردنبند فناورانه جدیدی به نام اسپیچین (Speechin) با یک دوربین رو به بالا که بر زیر چانه کاربر نظارت می نماید، قادر است جملات بی صدا و زمزمه های وی را تشخیص دهد.

گردنبندی که سکوت صاحبش را می خواند!

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگر در یک جلسه کاری یا یک کتابخانه هستید که باید سکوت را رعایت کنید، قطعا نمی توانید دستیار هوشمند صوتی خود را صدا بزنید و مثلا بگویید: سیری، ایمیل ها را آنالیز کن. اینجاست که گردنبند اسپیچین به کار می آید، چرا که به گونه ای طراحی شده که گفتار بی صدای شما را تشخیص دهد.

این دستگاه آزمایشی به وسیله پروفسور چنگ ژانگ و دانشجوی دکترا رویدونگ ژانگ از دانشگاه کرنل در حال توسعه است. این گردنبند بر اساس گردنبند نک فیس (NeckFace) ساخته شده است که چنگ ژانگ سال گذشته از آن رونمایی کرد و حالات صورت کاربر را زیر نظر می گرفت.

اسپیچین همراه با یک ریزپردازنده، باتری و ماژول بلوتوث دارای یک دوربین فروسرخ رو به بالا است که از قسمت زیرین چانه کاربر تصویربرداری می نماید. این گردنبند به وسیله دو بال و یک سکه که به عنوان وزنه در پایین آن عمل می نماید، ثابت و در جهت درست نگه داشته می گردد.

اسپیچین بعلاوه به منظور برطرف نگرانی های مربوط به نقض حریم خصوصی، مستقیماً به چهره کاربر نگاه نمی نماید.

این دستگاه با استفاده از الگوریتم های مبتنی بر یادگیری ماشینی قادر است بر اساس حرکات چانه کاربر تشخیص دهد که کاربر چه فرمان هایی را بی صدا می گوید. سپس می تواند آن دستورات را به یک تلفن هوشمند که به آن متصل شده است، ارسال کند.

این سیستم در ابتدا با نظارت بر حرکات چانه 20 داوطلب در حالی که کلمات و عبارات مشهوری را در سکوت می گفتند، آموزش داده شد. 10 نفر از این افراد انگلیسی صحبت می کردند، در حالی که 10 نفر دیگر به زبان چینی ماندارین صحبت می کردند.

در آزمایش های بعدی، شرکت نمایندگان 54 دستور رایج به زبان انگلیسی را به همراه 44 کلمه و عبارت چینی ماندارین بیان کردند.

دقت این گردنبند در تشخیص گفتار در زبان انگلیسی 90.5 درصد و در زبان چینی 91.6 درصد بود. البته این آمار زمانی که داوطلبان از این دستگاه در حین راه رفتن استفاده می کردند و دیگر ثابت نبودند، به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کرد، زیرا راه رفتن آن ها باعث می شد سر آن ها به شکل غیرقابل پیش بینی حرکت کند.

امید است که این فناوری پس از توسعه بیشتر، نه تنها در مکان هایی که مردم باید در آن ها سکوت را رعایت نمایند، بلکه در محیط های پر سر و صدایی که گوشی های هوشمند قادر به شنیدن صدای کاربران خود نیستند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بعلاوه این گردنبند می تواند برای افرادی که قدرت گفتار ندارند، استفاده گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3448

به "گردنبندی که سکوت صاحبش را می خواند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردنبندی که سکوت صاحبش را می خواند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید