گزارش دهی کرونا در ایران با معیارهای مورد تایید سازمان جهانی بهداشت

به گزارش هدا بلاگ، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، موارد مرگ و میر کرونا را اعلام می نماید و سیستم گزارش دهی کرونا در ایران از همان روزهای نخست با معیارهای سازمان جهانی بهداشت انجام و تایید شده است.

گزارش دهی کرونا در ایران با معیارهای مورد تایید سازمان جهانی بهداشت

به گزارش خبرنگاران، دکتر سیما سادات لاری درباره بعضی موارد مطرح شده در رسانه های بیگانه در مورد آمار فوت به علت کرونا در کشور با اشاره به خط تبلیغاتی این رسانه ها از شروع اپیدمی کرونا، اعلام کرد: اگر تعاریف و شاخص ها تغییر کند، همه آمارهای جهان با هم تغییر می نماید و می تواند بر اساس تعریف جدید و معیارهای متفاوت، کم یا زیاد گردد.مثلا سوال جدی در جهان مطرح است که comorbidity های همراه بیماری کرونا چگونه محاسبه می شوند.

وی ادامه داد: ما اگر دنبال پنهان کاری بودیم مثل بسیاری از کشورها از جمله در اروپا موارد اولیه با هفته ها تاخیر اعلام می شد و یا موج دوم کرونا را بسان بعضی کشورها با ملاحظات سیاسی و اغلب مالی پنهان می کردیم، ولی کاملا شفاف عمل کردیم و این موضوع برای شاهدان عینی شرایط بیماری در مقایسه با کشورهای منطقه و بعضی کشورهای حتی توسعه یافته کاملا محرز شده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: به طور طبیعی گاهی آمارها نوسان دارد؛ این نوسانات در همه کشورها از جمله در اروپا و آمریکا هم وجود دارد و می توان این اشکالات را البته در آمارهای همه کشورها مشاهده کرد.

لاری اضافه نمود: متاسفیم که بعضی بر اساس اعلام منابع ناشناس و ابهام گویی و بیان جمله چنین به نظر می رسد و با یک متدلوژی غیر علمی سعی در ایجاد تردید دارند، اما ما قاطعانه جهت علمی و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را دنبال می کنیم و اکیدا پیشنهاد می کنیم افراد و رسانه ها با اغراض سیاسی به مباحث علمی ورود ننمایند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: پیشنهاد می کنیم رسانه هایی که این موارد را مطرح نموده اند، به ده ها گزارش از اشکالات و آمارهای مرگ و میر در انگلستان به ویژه در خانه های سالمندان مورد تردید رسانه های انگلیس واقع شده و یا امارهای بعضی از کشورهای منطقه که حتی ده درصد مرگ را اعلام ننموده اند را آنالیز نمایند.

وی در سرانجام اضافه نمود: متاسفانه امروز برای ما معین است که موارد قطعی ابتلا در کشورهای اروپایی از دسامبر به هر دلیل مورد اعتنا قرار نگرفته است، این در حالیست که بعنوان یکی از آخرین کشورهایی که در نیمکره شمالی درگیر این ویروس شدیم همچنان از زمره نخستین کشورهای اعلام نماینده این موضوع بودیم و در هفته های اخیر نیز قرارگرفتن در موج دوم بیماری را فارغ از ملاحظات سیاسی و مالی سریعتر و شفافتر از بسیاری جوامع دیگر اعلام کردیم، اگرچه این ملاحظات غلط نتوانست و نخواهد توانست نهایتا شرایط گسترش مجدد آنها را پنهان نماید و کماکان بعنوان کشور پیشرو در این زمینه توصیه جدی ما به همه این است برای حفظ و ارتقای شرایط موجود و جلب مشارکت وسیع اجتماعی در کشور خود، گریز و گزیری جز شفافیت و ثبات در ارائه آمار و اطلاعات خود در این زمینه ندارند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1261

به "گزارش دهی کرونا در ایران با معیارهای مورد تایید سازمان جهانی بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش دهی کرونا در ایران با معیارهای مورد تایید سازمان جهانی بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید