2 راهکار برای برچیدن صف های خرید و فروش در بورس

به گزارش هدا بلاگ، محمودرضا خواجه نصیری، نایب رئیس شرکت بورس و اوراق بهادار تهران با بیان اینکه نقدشوندگی، اصل کارایی بازار و موجب اطمینان و ثبات است، اضافه کرد: بازار پایدار روندهای بلندمدت صعودی یا نزولی همیشگی ندارد و این موضوع با علم و منطق مالی، جمع پذیر نیست.

2 راهکار برای برچیدن صف های خرید و فروش در بورس

او با بیان اینکه نگرانی سهامداران از عدم نقدشوندگی و ماندن در صف های خرید و فروش، جدی و به جاست، افزود: سرمایه گذاران با ورود به بورس، نوسان قیمت را پذیرفته اند و صرفا روندهای یک سویه از بازار را مدنظر نداشته اند.

خواجه نصیری با بیان اینکه نشستن در صف خرید به معنی اشتیاق به خرید در بالاترین قیمت مجاز آن روز و نشستن در صف فروش به معنی مصمم بودن در فروش به کمترین قیمت مجاز آن روز است، شرح داد: تصمیم گیری به ثبت سفارش در صف های خرید و فروش نیاز به تحلیل عمیق توسط سرمایه گذاران دارد.

به گفته خواجه نصیری صف در بورس ایران به جای اینکه یک تصمیم منتج و معلول از یک تحلیل عمیق باشد، خودش علت تصمیم است و قطعا این علت با تغییر شرایط صف ها اعتبار خود را از دست می دهد و سردرگمی را در بازار افزایش می دهد.

نایب رئیس شرکت بورس با اشاره به تحقیقات علمی انجام گرفته بر روی رفتار توده واری افراد در بازارهای مالی گفت: بر اساس تحقیقات دانشگاهی، رفتار توده واری، هم در اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی در بازار ایران بسیار بالاست، زیرا بزرگترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس ایران عنصر صف شده است.

خواجه نصیری شرح داد: دو تصمیم همزمان در خصوص استقرار بازارگردانی قوی سهام در کنار افزایش دامنه نوسان و حجم مبنا می تواند بورس را از اتکا به صف رها سازد و در چنین شرایطی نهال تحلیل محوری در بازار رشد خواهد کرد.

او افزود: پیشرو بودن در بازار، موجب موفقیت است و شرط اول پیشرو بودن، رها کردن پیروی بی تحلیل از بازار و تصمیم گیری در فضای بدون سوگیری است.

نایب رئیس شرکت بورس شرح داد: همت اخیر حقوقی های بازار در حمایت از بورس، اگر شکل بازارگردانی و پذیرش مسئولیت حفظ نقدشوندگی سهام در درازمدت را به خود بگیرد، برای همیشه سایه قفل شدن در بازار، ماندن در صف های خرید یا فروش و کاهش قدرت عکس العمل پذیری از سر بازار رفع خواهد شد و بدین ترتیب، شرایط برای کسب سود در ازای هزینه سرمایه گذاران برای دانش، زمان و انرژی فراهم خواهد شد.

بورس در روزهای اخیر با صف های سنگین فروش روبرو شد که بخشی از آن به دلیل رفتار هیجان زده سهامداران بود. قفل شدن صف های خرید و فروش از نقدها همیشگی فعالان بازار سرمایه است زیرا امکان نقد شوندگی و فروش سهام را از بین می برد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1494

به "2 راهکار برای برچیدن صف های خرید و فروش در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 راهکار برای برچیدن صف های خرید و فروش در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید